Socotra Adası

Seyahat RehberiSocotra Adası

Hint okyanusunun kuzeybatısında, Arap yarımadasının 350 km güneyinde Yemen Cumhuriyetinde bulunan çok ilginç bir adadan bahsetmek istiyoruz sizlere. Adanın adı Socotra Adası. Ada 3625 km2 alan üzerindedir. Socotra adasının 7 milyon yıl önce Afrika kıtasından ayrılıp ada halinde geldiğine inanılıyor.

Sansktritçe’de mutluluk anlamına gelen adanın hemen hemen tamamı kaya ve taşlardan oluşmaktadır. Toprak olmayan taşlar arasında boy gösteren bitkiler, ağaçlar adayı benzersiz, olağanüstü manzaraya büründürmektedir.

2008 yılında Unesco Dünya Miras Listesine alınan Socotra Adası bir çok kuş türüne, örümceklere, bitkilere, ağaçlara ve mercan kayalarına ev sahipliği yapmaktadır.

Socotra Adası biyolojik çeşitliliği nedeniyle dünyada ki en farklı görünüşe sahip adalardan bir tanesidir.

2004 yılına kadar asfalt olmayan ada’ya bu tarihten sonra yol yapılmıştır. Günümüzde oldukça fazla turist ağırlar hale gelen ada mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde olmalıdır.

Ada’da bulunan bitkilerden bazıları şöyledir: Adeta fil bacağını andıran çöl gülleri, şemsiye görünümlü dragon kan ağacı, mantar görünümlü ağaçlar ve daha fazlasına sahiptir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Sonbahar Tatili İçin En Güzel Rotalar – 8 Enfes Rota

Yaz mevsiminin bitişiyle sonbahar tatili için en güzel rota...

Telefonla Nasıl Güzel Fotoğraf Çekilir

Akıllı telefonla güzel fotoğraf çekmeyi kim istemez ki. O...

En İyi 10 Seyahat Uygulamaları

Seyahat planlanlamanızı mükemmel bir şekilde tamamladınız fakat en iyi...

Yurtdışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır

Yurtdışından telefon alacak olanların Türkiye'de telefonu kullanabilmeleri için yurtdışı...