Singapur Seyahat Hukuku

Seyahat RehberiSingapur Seyahat Hukuku

Singapur seyahat hukuku ile Singapur’daki yasaklar, Singapur’daki kuralları daha iyi bilelim:

Büyülü ülkeyi cazibeli hale getiren hiç şüphesiz Çin, Malay ve Hint kültürünün iç içe harmanlanmış olmasından ileri gelmektedir. Singapur’un acayip ve bizlere tuhaf gelen yasakları dışında turistlerin en ilgi gösterdikleri Çin mahallesindeki antik dükkanlar, Orchard caddesindeki lüks mağazalar, Hint mahallesindeki sanat galerileri ve daha fazlasıdır.

Kendi ülkemize kıyasla oldukça katı kurallara sahip yasalar ve cezalar turistler tarafından fazla yorumlara sebep oluyor. Dolayısıyla kurallara ve yasaklara uyularak seyahati keyifli hale getirmek mutlaka bizlerin elindedir.

ÇIPLAKLIK

Singapur muhafazakar bir ülke olduğu için halka açık yerlerde çıplak gezilmesine kesinlikle müsaade edilmemektedir. Gezgin Çift’in halka açık yerde soyunup gezmesi yüzünden 8 haftalık cezaya çarptırıldığını unutmamak gerekiyor. Yine aynı şekilde çıplak gezmek nasıl yasaksa halka açık yerlerde ve plajlarda çıplak poz vermekte yine yasak kapsamındadır.

SİGARA İÇMEK

Halka açık yerlerde sigara içmek yasak olduğu gibi özellikle kapalı alanlarda da içilmesi kesinlikle yasaktır. Sigara içerken yakalanmanız halinde cezası 1000 Singapur Dolarıdır. Caddelerde, plazaların bahçelerinde, sokakların belli noktalarında özel sigara içme bölümleri oluşturmuşlardır. Dileyen burada rahatlıkla oturup sigarasını içebilir.

NARKOTİK

Ülke’de esrar tüketmenin, bulundurmanın ve esrar kaçakçılığı ciddi cezalarla ile hüküm altına alınmıştır. Singapur’da uyuşturucudan uzak durulması en önemli uyarılardan biridir. İdama kadar cezası olduğunu hatırlatmak isteriz.

ALKOL

Alkollü araba kullanmanın cezası 10 yıl hapis ile sonuçlanabiliyor.

SAKIZ

Ülkeye sakız sokulması yasak olduğu gibi ülke içinde sakız çiğnenmesi de yasaktır. 1992 yılında koyulan bu yasak nedeniyle ülkede sakız çiğneme yasak haline gelmiştir. İlk suç işleyişinizde cezası 500 ila 1000 Singapur doları arasında iken ikinci kez aynı suçu işlemeniz halinde ceza 2000 Singapur dolarına çıkmaktadır.

YERE ÇÖP ATMAK VE TÜKÜRMEK

Temizliğinden ve yeşil doğasından ödün vermeyen Singapur’da yerlere çöp atıp etrafı kirletmek veyahut tükürmek yasak olduğu gibi halk tarafından da kabul edilir bir davranış değildir. Bu suçun işlenmesi halinde cezası para cezasından daha ağır olan iş emri ile sonuçlanmaktadır. Yani üzerinize suç işlediğinize dair CWO ceketi giydirilip sokakların temizlenmesi görevi ile karşı karşıya kalırsınız.

METRODA YEMEK YEMEK

Metro içinde kesinlikle yemek yenilmemektedir. Yakalanmanız halinde 500 Singapur doları para cezasına çarptırılırsınız.

GÜMRÜK

Singapur’a giriş yaparken içki sınırlamasına kesinlikle göz ardı edilmemelidir. 1 litreyi aşan içkilere el konulduğunu bilmenizi isteriz. Ülkeye sigara sokmak ise kesinlikle gümrüğe tabidir. Kendi ülkenizden ayrılmadan önce freeshop’tan aldığınız sigaralarınızı kimse görmediği takdirde ülkeye sokabileceğinizin de altını çizelim ? Türkiye’deki freeshop’tan alışveriş yaparken gideceğiniz ülkenin gümrük kurallarını gişedeki görevlilere mutlaka sormanızı ve ona göre alışveriş yapmanızı tavsiye ediyoruz. Tabi her zaman doğru bilgi vermedikleri için sizin yine araştırmanızda yarar var.

Singapur’daki Kurallar Neden Bu Kadar Sıkı?

Dünyanın en temiz ve en yeşil ülkelerinden biri olması, yılda 8 milyon turist ağırlaması, ekonomisinin gün geçtikçe ilerlemesi, işsizlik oranının çok düşük olması, okuma yazma oranının %98 olduğu ülkede kuralların bu katı olmamasına aslında şaşmamak gerekiyor. Dolayısıyla dünya sıralamasına bakıldığında en düşük suç oranına sahip ülkelerin başında gelmektedir.

Ülkeye Ziyaret Etmeden Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ziyaret edeceğiniz ülke’ye gitmeden önce seyahat blogları, seyahat dergileri, kitaplar sayesinde nereleri gezip görmelisinizin dışında o ülkenin yasalarını, yasaları çiğnemenin cezalarını, gümrük kurallarını kesinlikle bilmeniz gereklidir.

Bilmeniz Gereken Önemli Telefonlar

Acil Durum Hattı : 999

Polis Hattı : 1800 255 0000

Trafik Hattı : 6 547 0000

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Sonbahar Tatili İçin En Güzel Rotalar – 8 Enfes Rota

Yaz mevsiminin bitişiyle sonbahar tatili için en güzel rota...

Telefonla Nasıl Güzel Fotoğraf Çekilir

Akıllı telefonla güzel fotoğraf çekmeyi kim istemez ki. O...

En İyi 10 Seyahat Uygulamaları

Seyahat planlanlamanızı mükemmel bir şekilde tamamladınız fakat en iyi...

Yurtdışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır

Yurtdışından telefon alacak olanların Türkiye'de telefonu kullanabilmeleri için yurtdışı...