Hepimiz seyahate çıkmadan önce en iyisi olsun diye haftalar yada günler öncesinden plan/program yapmaya başlarız. Bu ister iş seyahati ister tatil olsun fark etmez. Beklenmedi durumlarla karşılaşmamak için en doğru çözüm seyahat öncesi plan yapmaktan geçiyor. Bu hem seyahatimizin daha az maliyetli geçmesine hem de vakitten tasarruf etmemize yaramaktadır.

Seyahat öncesi yapılan hatalar:

Plansızlık

Bazılarımız seyahate çıkacağı için büyük heyecan içine girer ve plan bu heyecanın arkasında kalır. Sadece seyahat çıkmak başlı başına yeterli değil. Seyahat öncesi hazırlık bir zorunluluktur. Hiç plan yapmadan çıkılan seyahatlerde otel ve ara uçuş gibi konaklama , ulaşım ihtiyaçları seyahat maliyetini arttırmaktadır.

Otel ve Uçak

Otel reservasyonu da yine seyahat öncesi ayarlanmalı hatta konaklayacağınız şehrin merkezine yakın konumda olmalıdır. Böylelikle şehire ulaşım için ayrıca ulaşım ücreti ödememiş olursunuz. Kriterlerinize uygun otel seçim için müşteri yorumlarını okumanızda size yol göstermektedir. Seyahate çıkacağınız ülke de başka şehire ya da başka ülke’ye geçecekseniz önceden uçak biletinizi almanız çok daha karlı olacaktır. Aksi takdirde son dakika alınan biletlerde fazla fazla ücret ödemeniz kaçınılmazdır.

Çok Fazla Eşya

Seyahate çıkmadan önce ne yazık ki bir çoğumuz valizi ağzına kadar doldurur ama valiz içinde eşyalarımızın yarısını ancak giyeriz. Bu bize hem yük olmakta hem de gideceğiniz yerde alışveriş yapma ihtimalini de göz önüne alırsak fazla bagaj’a sebep olmaktadır. Hava yolları fazla bagaj için ekstra ücret almaktadır. Hangi havayolu firması ile uçuyorsanız fazla bagaj ücretine göz atıp bilgi sahibi olmalısınız.

Telefon ve İnternet

Kendi ülkenizde kullandığınız telefonu yurt dışı seyahatinizde yanınızda götürecekseniz kullanmakta olduğunuz operatör firmasını arayıp yurtdışı paketi alabilirsiniz. Paket aldığınız takdirde yurt dışında yaptığınız her aramada ücret yalnız sizin faturanıza yansayacaktır.Türkiye’de ki operatörlerin hiçbirinde yurtdışı internet paketi yoktur. Bu nedenle gideceğiniz ülkede internet kartları satılmaktadır. Bunlardan alıp daha uygun fiyatlara internet kullanımından faydalanabilirsiniz.

Uçağı Kaçırmak

Seyahatinizi en maliyetli duruma sokan durumlardan biridir. Uçak saatinizi önceden ajandanıza yada telefonunuza not ederek, uçağınızın kalkmasına en az 2 saat kala havalimanında olmalısınız.İstanbul’da malum trafik gün geçtikçe artmakta yada hüç düşünmediğimiz yerlerde trafik olmaktadır. Havalimanında ulaşım sağlamadan önce trafik durumuna önceden göz atıp vakit ayarlamanızı da buna göre yapmanız uçağı kaçırmamanıza yardımcı olacaktır.

Sağlık Sigortası

Seyahatiniz boyunca başınıza ne geleceğini bilemezsiniz. Olası bir kaza yada hastalık durumda bulunduğunuz ülkenin hastanelerinde tedavi görmeniz gerektiğinde fazla paralar ödeemek için her ihtimale karşı seyahat sağlık sigortası yaptırmalısınız.

 

Summary
Article Name
Seyahati Pahalıya Mal Eden Hatalar
Description
Seyahati pahalıya mal eden hatalar durumlarla karşılaşmamak için en doğru çözüm seyahat öncesi plan yapmaktan geçiyor. Bu hem seyahatimizin daha az maliyetli geçmesine hem de vakitten tasarruf etmemize yaramaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here