Seyahate Gideceğimiz Yeri Nasıl Belirlemeliyiz

Seyahate Gideceğimiz Yeri Nasıl Belirlemeliyiz!Hepimizin gitmek istediği farklı farklı ülkeler, şehirler elbette vardır. Hatta bazıları için nereye gideceğinin önemi yoktur. Açarlar haritayı gözüne nereyi kestirirlerse oraya giderler. Dünyayı gezmek oldukça heyecan verici olduğu gibi faydalı bilgiler öğrenmemizi de sağlar. Aslına bakarsanız dünyanın bir kitaptan farkı yoktur. Nasıl ki kitabın sayfalarını okudukça yeni bir bilgi sahibi oluyorsak, dünyanın her hangi bir yerini gezerken de bu bilgiye ulaşmak pek mümkündür. Gezip görülmesi gereken o kadar fazla destinasyon vardır ki seçmekte zorlanmamak elde değildir. Tatile/Seyahate çıkmaya karar verdikten sonra sıra gideceğiniz yeri belirlemeye gelir. Tatile/Seyahate nereye gideceğinize dair size bir kaç tavsiyemiz olacak.

Ne Yapmak İstediğinize Karar Verin

Öncelikle seyahat süreciniz boyunca ne yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Buna karar vermenizle nereye gideceğiniz kafanızda az çok belirlenmiş olacak. Örneğin alışveriş önceliğiniz olabileceği gibi, kumsalda denizin, güneşin tadını çıkarmak, yada adrenalin tutkunuysanız dağcılık, sanatsever iseniz müze olan yerlere öncelik vermeniz en doğrusu olacaktır.

Bütçeniz Ne Kadar Olacak

Gitmeyi planladığınız ülkeler birbirinden farklılık göstermektedir. Mesela Avrupa ülkelerinden birine seyahat edecekseniz euro kullanıldığı için fiyatların oldukça yüksek olduğuna yada Uzakdoğu’da gideceğiniz bir Tayland adasında oldukça makul fiyatlara doya doya tatil yapabileceğinizi göz önüne almalısınız. Yine gitmeye karar verdiğiniz destinasyon için oranın ulaşım, restaurant, otel ve aktivasyonlar için önceden fiyat araştırması yapmalısınız. Bütçeniz sizin gideceğiniz yeri belirlemede en önemli unsurdur.

Doğru Zamanlama

Gitmek istediğiniz yerin önceden mevsim durumunu araştırmak sizin faydanıza olacaktır. Muson yağmurları olan zamanda Uzakdoğu, Afrika gibi ülkelere gidilmesi tavsiye edilmez. Yada kış mevsiminde Avrupa seyahatinin çok da keyifli geçmeyeceğini bilmelisiniz.

En İyiler Listesine Bakın

Seyahat siteleri, dergiler de yer alan gidilmesi gereken en iyi yerler listesi size gideceğiniz yere karar verme açısından ışık olabilir. Hem bu sayede tavsiye edilen yerler hakkında detaylı açıklamaları da öğrenmiş olursunuz.

Seyahat Yorumlarını Okuyun

Seyahat tavsiyeleri için en bilinen sitenin başında tripadvisor gelir. Tüm ülke ve şehirler hakkında gezginlerin iyi yada kötü yorumlarını okuyup bilgi sahibi olabileceğiniz oldukça verimli bir sitedir. Yada kişisel blog sayfalarında gitmeyi planladığınız yer ile ilgili blog yazarının tecrübelerini okuyup buna göre kendi değerlendirmenizi yapmanızda mümkündür.

Seyahat Süresi

Seyahat süreniz gideceğiniz yeri belirlemede en büyük etkenlerden biridir. Diyelim ki 5 yada 10 günlük süreniz söz konusuyda bu durumda Çin-Japonya-Tayland gibi uzak ülkeler yerine daha yakın destinasyonlar tercih etmelisiniz.

Sağlık

Gitmeye karar veridiğiniz destinasyon için o bölgede salgın hastalık olup olmadığını yada gitmeden önce vurdurmanız gereken aşıları www.seyahatsagligi.gov.tr adresinden kontrol etmelisiniz. Rahatsızlığınız gereği düzenli kullanmanız gereken ilaçlarınız varsa bunları yanınızda taşımanız da gerekiyor.

 

More from the blog

Sonbahar Tatili İçin En Güzel Rotalar – 8 Enfes Rota

Yaz mevsiminin bitişiyle sonbahar tatili için en güzel rota araştırmalarına başladıysanız dört mevsimin en güzel renk kartelasını gözler önüne sunan bu dönemi kaçırmamalısınız. Yavaş...

Telefonla Nasıl Güzel Fotoğraf Çekilir

Akıllı telefonla güzel fotoğraf çekmeyi kim istemez ki. O halde size göz alıcı fotoğrafları elinizdeki ufacık aletle nasıl çekebilirsiniz gelin tüm püf noktaları anlatalım....

En İyi 10 Seyahat Uygulamaları

Seyahat planlanlamanızı mükemmel bir şekilde tamamladınız fakat en iyi seyahat uygulamaları hakkında net bir fikir sahibi değilseniz kendi kullandığımız en iyi 10 seyahat uygulamaları...

Yurtdışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır

Yurtdışından telefon alacak olanların Türkiye'de telefonu kullanabilmeleri için yurtdışı telefon kaydı nasıl yapılır yazımızla sizlere adım adım her aşamasını anlatmaya karar verdik. Bugüne kadar...