Seyahat öncesi yapmanız gerekenler nelerdir bugüne kadar edindiğimiz tecrübe doğrultusunda bir liste çıkarma gereği duyduk. Belki bazı maddeler sizin de bildiğiniz şeyler ama ihmal etmeyin diye bir liste altında toplamak faydalı olacak diye düşündük.

❕Ailenize seyahat planınızı mutlaka anlatın. Nerelere gideceksiniz, hangi otellerde kalacaksınız gibi hatta mümkünse seyahat planınızın bir nüshasını onlara vermenizi tavsiye ederiz.

❕Gideceğiniz ülkenin kültürünü ve yöresel kıyafetlerinin neler olduğunu araştırın. Kendi ülkenizde bulamazsanız bile ona yakın kıyafetleri yanınıza almaya özen gösterin.

❕Yine gideceğiniz ülkede Türkiye Büyükelçiliği olup olmadığını öğrenin. Varsa iletişim ve adres bilgilerini gitmeden önce bir yere not edin ve yanınızda bulundurun.

❕Pasaportunuzun geçerlilik tarihini kontrol etmeyi unutmayın. Genellikle altı ay geçerliliği olan pasaport ile yabancı ülkelere giriş yapılabilmektedir.

❕Seyahat sağlık sigortanızı gitmeden önce kesin yaptırın. Başınıza gelen olası bir kazadan dolayı cebinizden yüzlerce dolar ödemek çok acı olur. Eğer özel sağlık sigortasından faydalanıyorsanız telefonla arayarak mailinize ücretsiz bu sigortayı yolluyorlar. Bilginize!

❕Aşı konusu da önemli. Gittiğiniz ülke için aşı gerekip gerekmediği Hudut ve Sahiller Genel Sağlık Müdürlüğünden kontrol etmelisiniz.

❕Acil bir duruma karşılık yakınınıza ulaşmaları için gerekli kişilerin iletişim bilgilerini yanınızdan ayırmayın. Aynı zamanda gittiğiniz ülkenin de acil durum telefon bilgilerini kaydetmeyi unutmayın.

Summary
Article Name
Seyahat Öncesi Yapmanız Gerekenler
Description
Seyahat öncesi yapmanız gerekenler nelerdir bugüne kadar edindiğimiz tecrübe doğrultusunda bir liste çıkarma gereği duyduk.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here