Seyahat Öncesi Yapmanız Gerekenler

Seyahat RehberiSeyahat Öncesi Yapmanız Gerekenler

Seyahat öncesi yapmanız gerekenler nelerdir bugüne kadar edindiğimiz tecrübe doğrultusunda bir liste çıkarma gereği duyduk. Belki bazı maddeler sizin de bildiğiniz şeyler ama ihmal etmeyin diye bir liste altında toplamak faydalı olacak diye düşündük.

❕Ailenize seyahat planınızı mutlaka anlatın. Nerelere gideceksiniz, hangi otellerde kalacaksınız gibi hatta mümkünse seyahat planınızın bir nüshasını onlara vermenizi tavsiye ederiz.

❕Gideceğiniz ülkenin kültürünü ve yöresel kıyafetlerinin neler olduğunu araştırın. Kendi ülkenizde bulamazsanız bile ona yakın kıyafetleri yanınıza almaya özen gösterin.

❕Yine gideceğiniz ülkede Türkiye Büyükelçiliği olup olmadığını öğrenin. Varsa iletişim ve adres bilgilerini gitmeden önce bir yere not edin ve yanınızda bulundurun.

❕Pasaportunuzun geçerlilik tarihini kontrol etmeyi unutmayın. Genellikle altı ay geçerliliği olan pasaport ile yabancı ülkelere giriş yapılabilmektedir.

❕Seyahat sağlık sigortanızı gitmeden önce kesin yaptırın. Başınıza gelen olası bir kazadan dolayı cebinizden yüzlerce dolar ödemek çok acı olur. Eğer özel sağlık sigortasından faydalanıyorsanız telefonla arayarak mailinize ücretsiz bu sigortayı yolluyorlar. Bilginize!

❕Aşı konusu da önemli. Gittiğiniz ülke için aşı gerekip gerekmediği Hudut ve Sahiller Genel Sağlık Müdürlüğünden kontrol etmelisiniz.

❕Acil bir duruma karşılık yakınınıza ulaşmaları için gerekli kişilerin iletişim bilgilerini yanınızdan ayırmayın. Aynı zamanda gittiğiniz ülkenin de acil durum telefon bilgilerini kaydetmeyi unutmayın.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Sonbahar Tatili İçin En Güzel Rotalar – 8 Enfes Rota

Yaz mevsiminin bitişiyle sonbahar tatili için en güzel rota...

Telefonla Nasıl Güzel Fotoğraf Çekilir

Akıllı telefonla güzel fotoğraf çekmeyi kim istemez ki. O...

En İyi 10 Seyahat Uygulamaları

Seyahat planlanlamanızı mükemmel bir şekilde tamamladınız fakat en iyi...

Yurtdışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır

Yurtdışından telefon alacak olanların Türkiye'de telefonu kullanabilmeleri için yurtdışı...