Pragda Gezilecek Yerler

Prag Çek Cumhuriyeti‘nin en büyük şehri ve başkentidir,  Avrupa’da gezip görmeniz gereken önemli şehirlerden birisidir. Prag gezilecek yerler konusunda Orta Avrupa’nın en zengin kentlerinin başında geliyor. İçerisinde birçok tarihi yapının yer aldığı ve en güzel Ortaçağ kentlerinden biri olarak gösterilen Prag’da gezilecek onlarca, o kadar güzel yerler var ki gezerken daha iyi anlayacaksınız.

PRAG’DA GEZİLECEK YERLER

Eski Şehir Meydanı, 17. yüzyılda Protestan liderlerin idamından 1968’de Sovyet tanklarının saldırılarına kadar birçok önemli tarihi olaya tanıklık etmiş ve yaşamış bir yerdir. Şehrin kalbinin attığı ve ruhunu yansıttığı Eski Şehir Meydanı’nda görmeniz gereken sayısız yapılar ve eserler bulunmaktadır. Tayfonlar dışında trafiğe kapalı bu bölge, şehrin en ve eşsiz atmosferine sahip olan bölgelerindendir.

Prag Eski Şehir Meydanı’nda yer alan, Astronomik Saat ve Eski Belediye Sarayı, Tyn Kilisesi, Aziz Niklaus Kilisesi, Kinsky Sarayı, Jan Hus kilisesi şehrin en ünlü simge yapılarındandır.

Karl Köprüsü (Charles Köprüsü), 1357 yılında Prag’da inşa edilen şehrin en ünlü köprüsüdür. Prag’ın en önemli sembollerinden biri olan yapı, Prag gezilecek yerler listesinde en ön sıralarda yer almaktadır. Vltava Nehri üzerinde bulunan Charles, büyük seller yaşayıp, maruz kalsa da ayakta kalmayı başarmıştır yüzyıllar boyunca ve yaya yolu olarak kullanılmaya devam etmektedir. Köprü mimari olarak tek başına bir yapıt olmasının yanı sıra üzerinde bulunan 30’a kadar heykelle de dikkat çekmektedir. Bu heykellerin hepsi kopyasıdır ve orijinalleri Ulusal Galeri Lapidarium’da yer almaktadır.

Aziz Vitus Katedrali, 9. yüzyılda Prag’a kuş bakışı bir tepede yapılan Prag Kalesi, şehrin en önemli gezi noktalarından biri bu nedenle Prag gezilecek yerler listesinin olmazsa olmaz yerlerinden birisidir. Premysl hanedanın kalesi olarak bilinen Prag Kalesi, sonrasında Roma Germen İmparatorluğu’nun merkezi olarak da kullanılmıştır. Günümüzde Cumhurbaşkanlığı Ofisi olarak kullanılan kalenin birçok kısmı 16. yüzyılda yenileme çalışmaları sonucunda yapılmıştır. Kale içerisinde birçok önemli gezi noktası yer almaktadır. 16. yüzyılda kaleyi canlandırmak için yapılan Bahçeler, I. Ferdinand’ın karısı Anne için yaptırdığı Yaz Bahçeleri, 921 yılında yapılan Aziz George Bazilikası ve  içinde bir işkence odasının da bulunduğu Beyaz Kule, kale içinde görebileceğiniz önemli yerlerdendir. Prag Kalesi içerisinde yer alan Aziz Vitus Katedrali, şehrin en önemli dini yapıları arasındadır. 1344 yılında inşa edilen katedral, inşasından günümüze kadar Prag kral ve kraliçelerinin taç giyme yeri ve ebedi istirahatgahı olmuştur.

 

Petrin Tepesi, Prag‘da deniz seviyesinden 300 m. yüksekliğinde bulunan bir tepedir. 15. Yy’da üzüm bağları ile ünlü olan bu tepe, 1825 yılında halka açık bir alan haline dönüştürülmüştür. Petrin Tepesi’nin en dikkat çeken yapısı olan, Petrin Gözlem Kulesi, 1891 yılında yapılmış. Yıldönümü Sergisi için Eyfel Kulesi örnek alınarak Petrin Parkı’nda yapılan kule, Eyfel Kulesi’nin dörtte biri kadardır. Prag da gezilip görülmeye değer yerlerden birisi olma özelliğine sahip bir yapıdır.

Wenceslas Meydanı( Vaclav Meydanı), Çek tarihinde birçok önemli olaylara şahitlik etmiş bir meydandır. Bu olaylardan en bilinen olanı ise, 1969 yılında öğrenci Jan Palach’in kendini burada yakması ve 1989 yılında polis şiddetine tepki olarak çıkan olayların Kadife Devrim ve komünizmin yıkılmasına neden olmasıdır. Meydanda bulunan görkemli Aziz Vaclavlı at heykeli 1912 yılında dikilmiştir. Josef Myslbek tarafından yapılan bronz heykelin kaidesinde Çek azizlerini tasvir eden küçük heykelcikler de bulunmaktadır. O günleri birebir yaşamamış olmamıza rağmen, Prag da gezip görürken şahit olduğunuz yapı ve objeler ile o günlere gideceksiniz.

Dans Eden Ev, Prag’da yer alan ve gerçek anlamda farklı mimarisi ile bilinen bir binadır. 1997 yılında Vlado Milunic ve Frank Gehry tarafından inşa edilen bina, “Fred ve Ginger” adıyla da bilinmektedir. İnşası 4 yıl sürmüştür. Kültür merkezi olması planlanan bu yapının inşası için finansal kaynak ancak Kadife Devrimi’nden sonra bulunabilmiştir. Bina günümüzde Celeste Restoran, La Perle de Prague ve seçkin firmaların ofisleri bulunmaktadır. Restoran dışındaki kısımları halka açık değildir. Prag’da  gezip görmeniz gereken özel yapılardan birisidir.

More from the blog

Sonbahar Tatili İçin En Güzel Rotalar – 8 Enfes Rota

Yaz mevsiminin bitişiyle sonbahar tatili için en güzel rota araştırmalarına başladıysanız dört mevsimin en güzel renk kartelasını gözler önüne sunan bu dönemi kaçırmamalısınız. Yavaş...

Telefonla Nasıl Güzel Fotoğraf Çekilir

Akıllı telefonla güzel fotoğraf çekmeyi kim istemez ki. O halde size göz alıcı fotoğrafları elinizdeki ufacık aletle nasıl çekebilirsiniz gelin tüm püf noktaları anlatalım....

En İyi 10 Seyahat Uygulamaları

Seyahat planlanlamanızı mükemmel bir şekilde tamamladınız fakat en iyi seyahat uygulamaları hakkında net bir fikir sahibi değilseniz kendi kullandığımız en iyi 10 seyahat uygulamaları...

Yurtdışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır

Yurtdışından telefon alacak olanların Türkiye'de telefonu kullanabilmeleri için yurtdışı telefon kaydı nasıl yapılır yazımızla sizlere adım adım her aşamasını anlatmaya karar verdik. Bugüne kadar...