Penang Kek Lok Si Tapınağı

AsyaMalezyaPenang Kek Lok Si Tapınağı

Penang’ın Air Itam bölgesinde yer alan güneydoğu asyanın en güzel budist tapınağı olan Kek Lok Si’deyiz. Kek Lok Si Tapınağının kurucusu ve baş rahibi Beow Lean’dir. Rahip Beow Lean Çin’in güneydoğu sahilinde olan Fujian şehrinde 1844 yılında dindar bir budist ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. 33 yaşına geldiğinde ticari yaşamını sona erdirip kendini Budizm öğretmeye adamıştır.

Tapınağın yapımı 20 sürmüş olup 1930 yılında tamamlanmıştır. Tapınağın ilham kaynağı Pitt sokağında bulunan Goddess of Mercy tapınağı olmuştur. Gunagxu, Qing (Manchu) hanedanının 9. İmparatoru, tapınağa tablet ve basımı imparatorluğa ait 70.000 cilt budist sutrası hediye etmiştir.

Sutra: Budizm’de Guatama Buda’nın öğretilerinden oluşan ve doğrudan Buda’nın sözlerini aktardığı varsayılan metinlere verilen addır.

Tapınağın yapımına maddi destekte bulunan 5 zengin : Cheong Fatt Tze, Zhang Yunan, Cheah Choon Seng, Chung Keng Kwee ve Tye Kee Yoon.

Tapınakta 3 ana bölüm vardır.

Tapınak Alanı: Giriş, satıcılar, yemek bölümleri ve gölet

Orta Bölüm: Tapınaklar, bahçeler, pagoda ve 4 eşsiz kral

Tepe: Kuan Yin heykeli, bahçeler, tapınaklar

Yemyeşil bahçesinde, kaplumbağa göletindeki onlarca minik kaplumbağalar ve eşi benzeri olmayan heykeller ve mezarlar görülmeye değer.

Pagoda, Çin’e özgü 8 köşeli taban ve tabanının her aşamasında Thai dizaynı, Birman tacının yanısıra tapınak Mahayana ve Theravada Budizminin izlerini yansıtmaktadır. Pagoda için kişi başı 2 ringit ödeyerek merdivenleri kullanarak çıkmak mümkün.

30.2 metre yüksekliğindeki Avalokiteshvara bronz heykel (Kuan Yin-Merhamet Tanrıçası) yamacın üstüne konumlandırılmıştır. 2002 yılında halkın ziyaretine açılan heykel’e ulaşmak için teleferik kullanmak gereklidir.

Ulaşım: Penang’dan 201, 203, 204, 306 ve 502 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz. İneceğiniz yerden 5 dakikalık yürüme mesafesi sonrası rengarenk ve oldukça büyük alana kurulu tapınak gözünüze çarpacaktır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Malezya Ne Zaman Gidilir

Uzakdoğunun turistik ülkesi neresi diye soracaksınız olursanız Malezya ilk...

Malezya Hakkında Bilgiler

Malezya turu için karar verdiyseniz Malezya hakkında bilgiler bu ülkeye...

Malezyanın En İyi Adaları

Malezya, dünyaca ünlü dalış merkezleriyle, zengin tropik ormanlarıyla, leziz...

Malezya Redang Adası

Uzakdoğu denilince muhakkak ilk akla gelen ülke Tayland ve...