Penang Cheaong Fatt Tze Köşkü

AsyaMalezyaPenang Cheaong Fatt Tze Köşkü

Cheaong Fatt Tze 1840 yılında Çin’in Guangdong eyaletinin Dapu ilçesinde çok fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. 17 yaşına geldiğinde Dapu’yu terk ederek Jakarta (Batavia)’ya gitmiştir. Batavia’da arazi sahibi olana dek değişik işlerde çalışmış bir süre sonra patronunun kızı Choo Neo ile evlenmiştir. Kayınpederinin mali desteği ile flemekçe adı Thio Tiauw Siat olarak ticarete atılmıştır. Azimle çalışmaya devam etmiş ve gün geçtikçe servetine servet katmıştır. 1916 yılının eylül ayında 75 yaşındayken ölmüştür.

İşte biz de Penang adasının Leith sokağındaki Penang’ın en büyük konağı Cheaong Fatt Tze konağında yani diğer adıyla Mavi köşkteyiz.

Köşk 2000 yılında UNESCO tarafından koruma altına alınmış ve 1995 yılında doğal mimari yapı ödülüne hak kazanmıştır. Yapımına 1896 yılında başlanıp bitimi 1904 yılını bulan köşk 5.202,4 metrekare alana inşa edilmiştir. Konağın kültür ve tarihini yakından tanımak için saat 11:00, 13:30 ve 15:00’de rehber eşliğinde 12 ringit karşılığında gezi düzenleniyor. Konağı sütunlarındaki korint stil ve boydan boya gotik stile sahip panjurları, çin ahşap oymaları, art nouveau vitray görülmeye değer.

Konağın içine girdiğimizde eskiye gitmemeniz, otantik havaya kendinizi kaptırmamak olanaksız. İçerideki tüm eşyalar eskiliğini korumaktadır. Konağın ana kapısının sağı ve solundaki Rickshaw’lar ise görülmesi gereken diğer objelerdi.

Konağın 38 odası, 5 granit işlemeli avlusu, 7 adet merdiveni ve 220 tane penceresi vardır.

Ulaşım : Chulia sokağından Penang caddesine doğru yürüyoruz, caddeye varınca sağ taraftaki Leith sokağına girip 5 dakika yürüdükten sonra solda.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Malezya Ne Zaman Gidilir

Uzakdoğunun turistik ülkesi neresi diye soracaksınız olursanız Malezya ilk...

Malezya Hakkında Bilgiler

Malezya turu için karar verdiyseniz Malezya hakkında bilgiler bu ülkeye...

Malezyanın En İyi Adaları

Malezya, dünyaca ünlü dalış merkezleriyle, zengin tropik ormanlarıyla, leziz...

Malezya Redang Adası

Uzakdoğu denilince muhakkak ilk akla gelen ülke Tayland ve...