Natron Gölü Tanzanya

Seyahat RehberiNatron Gölü Tanzanya

Dokunanı Taş Eden Göl ! Şaka şaka, yok böyle bir şey tabi ki. Gerçi bu şekilde haberi çıkmadı değil. Eminiz inananlar vardır.

Kuzey Tanzanya’da bulunan bir soda gölü olan Natron gölünün derinliği yaklaşık 3 metredir. Gölün pH (asit/baz) değeri 10.5’dir. pH değerinin bu kadar yüksek olmasının sebebi gölün çevresine göre alçakta olmasından kaynaklanmaktadır. Çevredeki tüm minarellerin gölün alçakta olmasından dolayı gölde toplanmaktadır. Dolayısıyla sodyum ve karbonat oranı da oldukça fazladır. Gölün içindeki minareller sayesinde ölen hayvanlar sertleşerek kuruyor ve kireçleşerek heykel halini alıyor.

Gölün bir diğer özelliği ise 41 dereceyi bulan sıcaklığı ile termal bir göl olmasıdır.

Göl’de ölmüş ve doğal mumyalanmış hayvanları fotoğraflayan Nick Brandt yazmış olduğu kitapta şöyle demiştir:

” Natron Gölü’nün etrafında yıkanmış kuşlardan yarasalara kadar bir çok tür keşfettim. Kimse ölüm sebeplerini bilmiyor ancak su yüksek soda ve tuz içeriğine sahip. Öyle ki, Kodak film kutularımın boyaların bile saniyeler içerisinde çıkarabiliyordu. Sahilin kıyısında bulduğum bu hayvanları aldım ve onları sanki o halleriyle yaşıyorlarmış gibi, ölmeden önce normalde duracakları pozisyonlarına koydum, böylece bir nevi hayata döndürdüm. Ölüm içerisinde yeniden canlandırılmış gibi…”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Sonbahar Tatili İçin En Güzel Rotalar – 8 Enfes Rota

Yaz mevsiminin bitişiyle sonbahar tatili için en güzel rota...

Telefonla Nasıl Güzel Fotoğraf Çekilir

Akıllı telefonla güzel fotoğraf çekmeyi kim istemez ki. O...

En İyi 10 Seyahat Uygulamaları

Seyahat planlanlamanızı mükemmel bir şekilde tamamladınız fakat en iyi...

Yurtdışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır

Yurtdışından telefon alacak olanların Türkiye'de telefonu kullanabilmeleri için yurtdışı...