Marakeş El Bahia Sarayı

AfrikaFasMarakeş El Bahia Sarayı

Marakeş’in Geçmiş Lüksü El Bahia Sarayı

Marakeş, sağı solu toprak renkli, ara sokaklarına güneş ışını almayan, sizi içine mıknatıs gibi çeken labirentleriyle Fas’ın en güzel şehridir.

Marakeş’te gezilecek yerler listesinde sırada El Bahia Sarayı var. Bahia kelime anlamıyla ihtişamlı demek. Adının hakkını verecek mi diye çok merak ediyoruz doğrusu. Saray 19 yüzyılda vezir Ahmed Bin Moussa’nın isteği sonucu inşa edilmiştir. O zamanların en havalı sarayı olduğu iddia edilen yapı bugün bile havasını, ihtişamını koruyor. Betonarme ve hiç bir estetiği olmayan yapılar inşa edildikçe ne kadar ileri gittiğimizi bir kez daha anlamış oluyoruz. Bu anlamda geriye gitmiş olsak ortada çok daha çarpıcı yapılar olacağına şüphe yok.

Sarayın avlusuna adım atar atmaz Fas ve İslam kültürü gözler önüne seriliyor. Kullanılan binlerce çini, tavanlardaki boyama sanatı kısaca ayağınızı bastığınız yerden göreceğiniz son noktaya kadar el işçiliği aklınıza kazınıyor.

İki bölümden oluşan yapıda avlu ve bahçe kısmı var. Yaklaşık 160 tane odaya sahip olan saray’ın koridorlarında kaybolmamak imkansız. Tavanlardaki ahşap oymalar, zemin duvarlardaki fas çinileri işçiliğe hayran bıraktırıyor.

Saray o kadar iyi korunmuştur ki bazı yerlerine minik dokunuşlarla restorasyon yapılmıştır. Ki bunu anlamak pek de mümkün değildir. Saray içinde Fas sanatını asıl görebileceğiniz bölümler odaların tavanlarındadır. O yüzden geziniz boyunca lütfen çinilere bakmaktan kendinizi geri bırakın ve kafanızı yukarı kaldırın.

Bunlar haricinde sarayda eşya, aksesuar, mobilya görmeyi beklemeyin. Bunların hiçbiri yok.

Genel Bilgiler

Ziyaret Saatleri : 08:00 – 17:00

Giriş Ücreti : 10 MAD / DH

Adres : 5 Rue Riad Zitoun el Sdid,Marakeş

Ayırmanız Gereken Süre : 1 saat

Web Sitesi : Palais Bahia

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Marakeş Gezi Rehberi: TÜM BİLGİLER

Marakeş gezi rehberi ile Fas'ın en popüler şehirlerinden birini...

Fas’ta Gezilecek Şehirler

Fas, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle ünlü olan büyüleyici bir...

Fas Hakkında Genel Kültür

Fas gezisi yapacak için önceden Fas hakkında genel kültür...

Fas Güvenli Mi?

Fas seyahati sonrası en çok aldığımız soru da Fas...