FAS GEZİ REHBERİ

Fas dünyanın en farklı ülkelerinden bir tanesi. Turist olarak Fas’a gidecekseniz ilk akla gelen ve ziyaret edilmesi gereken şehir Kazablanka olarak bilinir. Fas’ta gezilecek yerler oldukça fazla ve her bir şehir birbirinden değişik deneyimler yaşamanıza katkı sağlayacaktır.

Uzunca bir süre Fas gezisi gerçekleştirdiğimiz, bu ülkeye vakit ayırdığımız için Fas gezi notları herkese fikir sunacak diye düşünüyoruz.

Youtube kanalımıza buradan abone olabilirsiniz!

Fas’ta İlk Gün

Fas Güvenli Mi

Şafşavan Gezilecek Yerler

Fes Gezilecek Yerler

Marakeş Gezi Rehberi

Yazılarımıza da bakıp bilgi almayı ihmal etmeyin.

Fas’a İlk Adım

Fas Türkiye’ye çok yakın konumda bir ülke olsa da hemen hemen bir çoğumuz bu ülkeye yalnız gitmeye çekiniriz. Zaten çevrenizde de giden varsa dikkat edin Fas nasıl bir yer dediğinizde pek iç açıcı şeyler söylemezler. Bu söylenenler ülkenin güzelliği değil güvenliği açısındandır.

Her zaman aklımızda yeri olan bu karmaşık ülke hayalimizde ama nedense sürekli öteleyip duruyorduk. Yine bir Uzakdoğu seyahatinden yeni dönmüşken Güney Afrika ile Kuzey Afrika arasında git gellerdeydik. Sanıyoruz ki bir saat içinde nereye gideceğimize karar vermiştik. Yeni keşfimiz Kuzey Afrika’nın Avrupa’ya açılan kapısı Fas olmalıydı.

Fas’ın Tarihi

Fas, Kuzey Afrika’daki üç ülkeden biridir. Cezayir ve Tunus diğerleridir. Fas’ın yaklaşık yüzölçümü İsveç kadardır. Cebelitarık boğazının bir yanında Avrupalı gezginler için Afrika’ya açılan kapı, Faslılar içinse Avrupa’ya açılan kapıdır.

Afrika kıtasının kuzeybatı köşesinde Avrupa’ya yalnızca 13 km uzaklıktaki ülke dünyaca Morocco olarak bilinir. Batısı Atlas Okyanusu, kuzeyi Akdeniz ile çevrili ülkeye sadece Türkiye Fas demektedir.

Ülkenin resmi dili Arapça olmasına rağmen halkın hemen hemen hepsi Fransızca bilmektedir. Hatta ülkenin kuzeyine doğru çıktıkça İspanyolca’nın dahi konuşulduğunu görebilirsiniz.

Derinin, arganın ve haşhaş’ın ana vatanı Fas’ın ilk yerlileri Berberilerdir. Ülkeye geldikleri yıl M.Ö 8000 yıllarına dayanır. Çok geçmeden Avrupalı tüccarlar tarafından sömürülmeye başlanan ülke 5. Yy’a kadar Roma hakimiyetine girmiştir. Roma İmparatorluğunun ikiye bölünmesinden sonra Vandollar, Vizigotlar, Bizans ve Yunanlar hakimiyet sürdükten sonra 7. Yy’da Arapların hakimiyeti başlamıştır. Arapların girmesiyle ülkede Müslümanlık yayılmaya başlamıştır. Osmanlı bu toprakların neresinde diye soracak olursanız Osmanlı İmparatorluğu bu topraklarda hiç hakimiyet sürmemiştir.

Son olarak 20 yy’ın başlarında Fransızlar tarafından işgal edilmiş bir sömürge ülkesi olmuştur. 30 Mart 1912 yılında Fas Sözleşmesi ile sömürge ilan edilmiştir.

Fas 1957 yılında bağımsızlığını kazanıp Fas Krallığı olmuştur. 1927 yılından bu yana Sultanlıkla yönetilmeye başlanan ülkenin başına Sultan V. Muhammed gelmiştir. Ve 1961 yılına kadar hükümdarlığını sürdürmüştür. Ölümü üzerine yeni Kral oğlu II.Hasan olmuştur. 1999 yılından bu yana Fas kralı II.Hasan’ın oğlu VI. Muhammed’dir.

Berberiler hakkında kısa bilgi vermek gerekirse;

Fas’ın ilk yerlilerinin Imazinghen olarak anılan Berberiler olduğu bilinir. Berberiler güneybatı ve merkez Asya’dan gelmişlerdir. Zamanla diğer etnik gruplarla kaynaştıkları için fiziksel görünüşleri değişmiştir. Tabi bu süreç binlerce yıl süre gelmiştir.

Kabile kimliklerine sıkı sıkıya bağlı oldukları için halen yaşamlarını dağlarlarda, çöllerde devam ettirmektedirler.

Katılacağınız çöl turlarında Berberilerin köylerine ziyaret edildiği için bu halkı görebilme şansınız olduğunu unutmayın!

Fas Seyahat Rehberi

Afrika kıtasının kuzeyinde gizemli bir ülkedir Fas. Aklıllara ilk başka hemen çöl geliyor olsa ülke çölden fazlasını sunmaktadır.

Resmi Adı : Fas Krallığı

Başkenti : Rabat

Dil : Arapça ve Fransızca

Bağımsızlık Tarihi : 2 Mart 1956

Din : % 99 müslüman, kalanı Hristiyan ve Musevidir.

Fas’ın para birimi Dirhem’dir. Fas dirhemi yani MAD ama genellikle DH olarak simgelenmektedir.

10 MAD = 0.89 EURO (2023 güncel)

Ülke’de para bozdurmak ya da ATM bulmak gibi sıkıntılarınız olmayacaktır. Fas’a uçakla gelecekseniz Kazablanka havalimanıa varıyorsunuz. Kontrolleri geçip valizini alacağınız noktadaki döviz bürosundan paranızı bozdurabilirsiniz. Dışardaki fiyat ile buradaki arasında fark olmadığını söylemek isteriz. Bunun haricinde olur da döviz bürosu bulamazsanız ve elinizde Dirhem yoksa esnafın sadece euro bozduğunu bilmenizi isteriz. Alışverişinizi dolar üzerinden yapacaksanız kurda ciddi farklılıklar olduğunu ve zarara gireceğinizi sakın unutmayın. Dirhem’den sonra ülkedeki tek geçerli para euro. O yüzden yanınıza Euro getirmenizi tavsiye ederiz. Kredi hemen hemen her yerde geçmektedir. Ama komisyon ödememek adına yanınıza yeterince döviz almanız en doğrusu.

Para biriminin üzerine de biraz internet hakkında bilgi verelim. Her gittiğimiz ülkede oranın sim kartını + internet paketini almadan edemiyoruz. Seyahat boyunca sürekli orda burda olduğumuz için bu yöntemle her daim internetimizin olması güzel bir şey. Aynısını Fas’ta da uygulamak istiyorduk. Ama Fas’a varıncaya kadar yeteri bilgi olmadığı için acaba sim kart alacak yer bulabilir miyiz derdindeydik. Yine havalimanında tam döviz bürosunun yanındaki kontuarda telefon kartı satan bir stand olduğunu gördük. Meğer satılmıyor, ülkeye gelenlere ve bu kartı almak isteyenlere ücretsiz veriyorlarmış. Sıkıntı şu ki içinde sadece belirli dakika konuşma hakkı ve 200 mb internet varmış. Buradan dolduramayacağımızı ama dışarda yükleme yapabileceğimiz yerler olduğunu söylediler. Konuşma çok gerekmez diye almadık. Tek aldığımız 5 gb internet paketiydi. Ücreti 50 DH = 5 USD

Fas’ta saat kaç? Fas, saat dilimi olarak Türkiye’den 3 saat geridedir.

Fas’ta 220-240 V elektrik kullanılıyor. Yanınıza her hangi bir dönüştürücü almanıza gerek yok. Tüm prizler bizimkine uymaktadır.

Fas’a Ulaşım

Fas’a nasıl gidilir sorusu makalemizin en basit kısmı aslında. İstanbul’dan Kazablanka’ya aktarmasız uçuşlar bulunmaktadır. Uçuş süresi 4.5 saattir.

Eğer Fas biletinizi millerinizi kullanarak alacaksınız (bizim gibi) biletlemenin telefonla yapılmadığını söylemek isteriz. Biletleme işlemi için Thy’nin satış ofisine gitmeniz gerekiyor. Ve mil kimin hesabından düşecekse o kişinin de sizinle olması gerekiyor. Fas gezisi öncesi bizi en çok yoran kısım bu olmuştu!

Fas’a Vize Var Mı?

Fas Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler arasında olduğundan biz Türkler için bir avantaj sağlıyor. Uçak biletinizi aldığınız gibi elinizi kolunuzu sallayarak ülkeye giriş yapabilirsiniz.

Yalnız uçaktan inip pasaport kontrolünden önce ufak form kağıtlarını doldurmalısınız. Bununla birlikte polis kontrolünden geçerken pasaportunuza giriş numarası vuruluyor. Otellerde check-in bilgilerini doldururken bu giriş numarası sürekli isteniyor.

Fas’ta Şehirler Arası Ulaşım Nasıl Yapılır?

Fas’ta şehirler arası yolculuk için ülkenin CMT isimli otobüs firmasını kullanabilirsiniz. İnternet sitesinden online bilet alımı olmasa da bu sayede gideceğiniz yerleri yazıp yolculuk süresini ve ücretini önceden öğrenme şansınız olacak.

Aynı şekilde tren yolculuğu içinde ONCF isimli internet sitesinden fiyatları ve yolculuk mesafelerini öğrenebilirsiniz. Otobüste olduğu gibi tren biletlerini de online alamıyorsunuz.

Tren yolculuklarınız için son ana kadar biletlerinizi garlardan alabilirsiniz. Yer bulamama gibi sıkıntı yaşamazsınız. Ama otobüs bileti için aynısını söyleyemeyiz. Fes – Chefchauene (Şafşavan) arası otobüs biletini bir gün önceden ertesi günün sabah ilk seferine almak istediğimizde boş koltuk olmadığını öğrenip mecburen akşam üzeri kalkacak otobüste yer bulmuştuk. Bu yaşadığımız olayın üzerine Fes – Chefchauene biletini alırken aynı anda Chefchauene – Kazablanka biletini de kestirdik.

Siz siz olun eğer Fas gezi planınız yani nereden nereye gideceğiniz belliyse daha ilk günden hem otobüs hem de tren biletlerinizi satış ofislerinde kestirin!

Koltuk Numarası Sistemi

Fas ülkesi içinde tren ile yapacağınız seyahatlerde unutmayın koltuk numarası verilmiyor. O yüzden trene oyalanmadan, erkenden binmenizi ve yer kapmanızı öneriyoruz. Kazablanka – Marakeş treninde yer olmadığından 15 dakika valizler elimizde seyahat ettiğimizi biliyoruz.

Tren yolculuklarında valizleri oturduğunuz bölümdeki üst raflara koyabilirsiniz. Herkese yetecek kadar alan olduğundan endişe duymayın. Baktınız yer kalmamış ayağınızın dibinde durabilir. Kimse bu durumdan şikayetçi olmuyor.

Trenin aksine otobüsle seyahat edecekseniz koltuk numarası olduğunu bilin. Hatta bilenizi alırken ofisteki yetkilinin bilgisayarından yerinizi dahi seçebilirsiniz. Rahatlıkta sınır yok!

Fas’ta Şehir İçi Ulaşım

Fas’taki şehirlerde yerel halkın kullandığı halk otobüslerini kullanabileceğiniz gibi Marakeş’te sarı taksileri, Kazablanka’da kırmızı renkli petit taksileri ve Şafşavan’da ( Chefchauene) aşık renkli taksiler veya mini van tarzı küçük araçlara binebilirsiniz.

Taksiler genelde taksi metrelerini açmadıkları için öncesinde pazarlık yapmayı ihmal etmeyin. Hatta gideceğiniz yerin mesafesini önceden öğrenin ki sadece 3 -5 km diye yolun uzun olmadığını belirtin. Fazla fiyat çekmeye yüzleri olmasın.

Marakeş ve Fes tren istasyonları şehir merkezine yaklaşık 3 km uzaklıkta bulunuyor. Yürümeyi sevenler için çok uzun bir mesafe değil. Ama yürümek bana göre değil araçsız şurdan şuraya gitmem derseniz taksiler emrinizde 😉

Kazablanka otobüs terminali ve tren istasyonu şehrin göbeğine yapılmış. Eğer şehir merkezinde kalacaksanız yine yürüyerek ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Şafşavan – Kazablanka yolculuğumuz sonunda araçtaki tüm turistler bizim gibi yürüyerek gitmişti (bir kaçı hariç)

Şafşavan’a tren hattı yok. Buraya sadece otobüslerle ulaşabilirsiniz. Otobüs terminali ise şehre 1 km uzaklıkta. Yürüyerek çok kolay ulaşılabilir. Tek sıkıntı aşmanız gereken dik bir yokuş olduğudur.

Ayrıca şehir içi ulaşımlarınız için Roby ve Careem uygulamaları ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Fas’ta Yeme – İçme

Fas’ta yemek yemek için çok alternatifin olmasının yanı sıra yerel yemek çeşidi bakımında öyle aman aman alternatif yoktur.

Tajin : Fas’ın en meşhur yemeğidir.

Konik kapaklı güveç kaseler içinde pişen yemek türüdür. Ucuzundan pahalısına her türlü bütçeye uygun yemektir. Tavuk, et, balık ve sebzeli olarak pişirildiği için pek çok türü mevcuttur. Düşük bütçeli seyahat ediyorsanız 30 Dh’e, orta sınıf restaurantlarda 60 Dh’e, lüks restaurantlarda yemek isterseniz 140 Dh’den başlayan fiyatlarla yiyebilirsiniz.

Kuskus : Tajin’den sonra en meşhur yemek kuskus’tur. Hamuru elle açılmış ince ve küçücük kuskus Fas halkının ana yemekleri arasındadır. Genellikle üstüne sebze ve et yemeği ile servis edilmektedir. 

Zaalouk : Sarımsak kırmızı biber ve kimyon ile çeşnilendirilen közlenmiş patlıcan salatasıdır. Genellikle yanında ekmek ile servis edilmektedir. Harira : Fas’lıların ramazanda oruçlarını açmak için içtikleri çorbadır. Daha çok ramazan ayında pişirlmektedir.  Çorba domates, nohut, yeşil mercimek ve kuzu etinden yapılır. Dilerseniz üzerine taze kişniş ve limon dökerek çorbaya daha da lezzet katabilirsiniz.

Bissara : Kuru bakla çorbasıdır. Fas’lıların sabah kahvaltısında tükettikleri çorbayı zeytinyağ ve kimyonla taçlandırabilirsiniz.

Salyangoz Çorbası : Aslında çorbadan ziyade salyangozdur. Su içinde haşlanıp kaselere suyuyla konulduğundan çorba demişlerdir. Daha çok sokaklardaki tezgahlarda satılmaktadır. Kürdan ile kabuğun içindeki salyangozu rahatlıkla çıkarıp yiyebilirsiniz. Kasesi sadece 10 Dh. 

Shebakia : Susamlı, tarçınlı, portakallı, ballı ve daha pek çok çeşidi olan tatlılardır. Unutamadığımız tatlardan biriydi..Özellikle portakal çiçeği dedikleri müthişti. Fas’a giderseniz mutlaka denemizi öneririz. Tane olarak satın almıştık. Fiyatları 1 ve 2 Dh olarak değişmektedir.

Mint Tea : Fas’ın tek yerel içkisi. Hatta onların tabiriyle Moroccon Whiskey 🙂 Berberi çayının demlenmesi ve çayın cam bardaklara konulmasından sonra içine bol taze nane yaprağı ve şeker atılmasıyla servis ediliyor. Eğer şeker kullanmıyorsanız mutlaka siparişi verirken şekersiz demeyi ihmal etmeyin. Ama biz bile çayı, kahveyi şekersiz tüketen insanlar olarak şunu söylemek isteriz ki Mint Tea yarım da olsa şeker istiyor. Daha bir güzel oluyor 😉 Fiyatı yerine göre değişiyor. Ortalama 5 ila 20 Dh arasıdır. Otellerin hemen hemen hepsinde hoşgeldin içeceği olarak servis ediliyor. Bazı otellerde ise belirli saate kadar ücretsiz servis edilmektedir.

Fas’ta Konaklama

Fas’ta nerede konaklanır? Fas’ta konaklama fiyatları ne kadardır?

Fas konaklama anlamında fazlasıyla çeşitlilik sunmaktadır. Ancak sırtçantalı ve oldukça düşük bütçeyle gezenler için çok çok ucuza hosteller olmadığının da altını çizmemiz gerekiyor.

Marakeş ve Fes şehirlerinde mutlaka Riad’larda kalmanızı öneriyoruz. Riad’lar Fas’taki geleneksel evlerdir. Genelde iki kattan ibaret olan yapının tam ortasında bir avlu ve minik bir havuz bulunur. Odalar ise avlunun çevresinde alt ve üst katlardadır.

Düşük bütçeyle konaklayacağınız yerlerde ısıtıcı yoktur. Orta bütçeli konaklama yapacaksanız elektrikli ısıtıcı ve klima mevcuttur.

Yine düşük ve orta bütçeli konaklama sağlayan otellerde genelde kahvaltı fiyata dahil değildir. Rezervasyonunuzu yaparken kahvaltı olup olmadığını gözünüzden kaçırmayın. Oldu da kahvaltı dahil olmayan konaklama tercih ettiniz. Bunun için sakın üzülmeyin hatta art kahvaltı ücreti sakın ödemeyin. Çünkü Fas’ta kahvaltı gerçekten rezil durumda. İster ucuza ister pahalıya konaklayın. Kahvaltılarında reçel ve ekmek çeşidinden başka bir şey yok.

Kazablanka’da Riad’lar yoktur. Genelde modern oteller bulunuyor. Otobüs terminali veya tren istasyonuna yakın konumda konaklamanızı tavsiye ederiz.

Marakeş Konaklama Ücreti

Eğer ranzalı yani paylaşımlı odalarda konaklamak isterseniz kişi başı ücret 5 ila 10 usd arasındadır. İki kişi gidip özel odada konaklama isterseniz en düşük ücret 15 usd, orta sınıf (odaları temiz, kahvaltı dahil, güvenli, avlusu ve terası olan) 2 kişi için 35 dolar, lüks konaklama isterseniz iki kişi 90 ila 250 usd arasıdır.

Marakeş’te Konakladığımız Oteller;

Pure Riads

Dar Les Cigognes

Riad Chorfa

Fes Konaklama Ücreti

Fes’te konaklama yapmanız gereken bölge Fes el-Bali’dir. Otellerinizi mutlaka bu bölgeden ayarlamaya özen gösterin.Eğer ranzalı yani paylaşımlı odalarda konaklamak isterseniz kahvaltı dahil kişi başı ücret 7 ila 10 usd arasındadır. İki kişi gidip özel odada konaklama isterseniz en düşük ücret (kahvaltısız) 14-20 usd arasıdır, orta sınıf (odaları temiz, kahvaltı dahil, güvenli, avlusu ve terası olan) 2 kişi için ortalama 30 usd, lüks konaklama isterseniz iki kişi 90 ila 200 usd arasıdır.

Fes’te Konakladığımız Otel

Riad Lalamoune

Gelelim Şafşavan konaklamasına. Biz yer buluruz diye öncesinde rezervasyon yapmadığımız için sona kalan dona kalır misali önceden belirlediğimiz ve kalmak istediğimiz otellerde yer bulamadık. O yüzden iki gecesi (2 kişi için) 37 usd’e olan şehrin tam göbeğinde bir otelde kalmak zorunda kaldık. Riad konseptinde bir oteldi. Ancak odalarda ne klima ne de elektrikli ısıtıcı vardı. Şafşavan dağın yamacına kurulu bir şehir olduğundan hele ki yaz dönemi gitmiyorsanız akşamları çok serin olduğunu unutmayın ve bizim gibi kliması olmayan otelde sakın konaklamayın.

Şafşavan’da Konakladığımız Otel

Hostel Mauritania

İyi diyebileceğimiz oteller ise daha tepelik yerlere konumlandırılmıştır. Tercihiniz bunlardan yana olacaksa şehre gidip gelirken biraz merdiven tırmanacağınızı hatırlatırız.

Fas’ta Gezilecek Yerler

Fas’ta ziyaret ettiğimiz şehirler sırasıyla; Marakeş, Fes, Şafşavan ve Kazablanka oldu. Sırasıyla hangi şehirde nereleri gezip görmek gerekir listelemeye başlayalım.

Marakeş’te gezilecek yerler ;

Majorelle Bahçeleri

Medersa Ben Youssef

Jemaa El Fna Meydanı

Koutoubia Cami

Menara Bahçesi

Bab Agnaou

Saadian Tombs

Palais el Badii

Palais de la Bahia

Tabakhane / Marrakech Tanneries

Fes’te gezilecek yerler

Bab Boujloud / Blue Gate / Mavi Kapı

Kairaouine Cami

Medersa Bou Inania

Zaouia Moulay Idriss II

Chouara Tabakhanesi

Mellah

The Royal Palace

Merenid Tombs

Jnan Sbil Bahçesi

Qarawiyyin Cami ve Üniversitesi

Kazablanka’da gezilecek yerler

II.Hasan Cami

Kazablanka Katedrali

Eski medina Bölgesi

Musevilik Müzesi

Sky28

Kraliyet Sarayı

Şafşavan’da gezilecek yerler

Cascades d’Akchour şelalesi

Ras El Maa Şelalesi

Spanish Mosquee

Talasemtane Ulusal Parkı

Manzara Noktası

Fas’a Ne Zaman Gidilir?

Fas’a gitmek için en uygun dönem ne zaman, Fas’a ne zaman gidilir sorularının cevabını açıklama zamanı geldi.

Fas’ta üç farklı iklim görülmektedir. Akdeniz’e kıyısı olan bölgelerde Akdeniz iklimi, Atlas dağlarının olduğu bölgede serin iklim hakimken ülkenin iç kesimleri ve güney kısmı çöl iklimine sahiptir.

Fas’ın yaz dönemi Haziran ile Ağustos arası,

İlkbahar dönemi Kasım ile Şubat arası,

Sonbahar dönemi Mart başı ile Mayıs arası,

Olup, Nisan ve Mayıs ayları ülkenin genelini ziyaret etmek için en uygun aylardır. Hem sıcak olmaz hem de yağmur yağma olasılığı çok azdır.

Fas’ta Kaç Gün Kalınır?

Her seyahat öncesi özellikle gideceğimiz ülke hakkında pek bilgi sahibi değilsek kafamıza takılan şeylerden en önemlisi gideceğimiz ülkede kaç gün kalmamız gerektiğidir. Hangi şehirlere gideceğimize karar veririz. Ama bu şehirlere kaç gün ayırmalıyız kısmında muallaklar yaşarız.

Bize göre Fas’a giderseniz kalmanız gereken gün sayısı şu şekilde olmalıdır.

Türkiye’den uçuşlar sadece Kazablanka’ya olduğu için Kazablanka’ya mecbur gidiyorsunuz. Mecbur diyoruz çünkü bu şehirde inanın gezecek, görecek, vakit geçirecek hiç bir şey yok. Uçuş saatlerinize göre buraya yarım günden fazla vakit ayırmamaya özen gösterin.

Gelelim asıl vakit geçirmeniz gereken şehirlere. Biz Fas’ı gezmeye Marakeş ile başladık. Biz dolu dolu 4 günümüzü geçirdik. Size tavsiyemiz en az 5 gün bu şehirde kalmanızdır. 2 gün doya doya Marakeş’i gezin. Diğer 3 gün için de mutlaka Merzouga çöl turuna katılın. Burada dikkat!!!! Katılmanız gereken Merzouga. Sakın Zagora çöl turuna katılmayın! Çöl turu boyunca Varzazat / Ouarzazate şehrini de görmüş olacaksınız.

Fes için konaklama yapılacak gün tavsiyemiz 2 gündür. Marakeş’ten sonra burası pek dikkatinizi çekmeyi başaramayacak. O yüzden Fas planı yaparken lütfen Fes’i ilk sıraya koyup finali Marakeş veya Şafşavan / Chefchaouen ile ödüllendirin.

Diğer tavsiyelerimiz ise 2 gün Şafşavan / Chefcahouen, 1 gün Asilah’a ve yine Atlantik’in kıyısında merkezi Unesco Miras Listesinde olan Essaouira / Suvayr için 1 gün ayırmanızı tavsiye ederiz.

Fas’a Gitmek İçin 10 Neden

9.000.000 km2 büyüklüğünde, dünyanın en büyük sıcak çölünde deneyim yaşamak, yıldızların altında gecelemek, çölün ortasında gün doğumunu izlemek ve devasa çölde develer ile gezinti yapmak,

Atlas dağlarıda tırmanış yapmak ve Berberi halkın yaşamına tanıklık etmek,

Marakeş ve Fes çarşılarında kaybolmak, doya doya alışveriş yapmak,

Dünyanın en eski tabakhanesini görmek,

Dünyanın en eski üniversitesine ziyaret etmek (Al-Karaouine), 

Taghazout, Safi, Imsouane bölgelerinde sörf yapmak,

Kuzey Afrika’nın en yüksek (4167 metre) Toubkal’e tırmanmak,

Renkli şehirler görmek için (Marakeş pembe, Fez toprak rengi, Kazablanka beyaz, Şafşavan ise mavidir)

Dünyanın en uzun minaresine sahip Hasan II. Camii’ni görmek, 

Debdou şehrinde musevi ve müslümanların bir arada yaşadıklarına tanıklık etmek

 

More from the blog

MARAKEŞ GEZİ REHBERİ: TÜM BİLGİLER

Marakeş gezi rehberi ile Fas'ın en popüler şehirlerinden birini tüm detaylarıyla sizler için kaleme aldık. Şehir, tarihi Marakeş Medinası'nın karmaşası, yemyeşil bahçeleri, lüks sarayları...

FAS’TA GEZİLECEK ŞEHİRLER

Fas, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle ünlü olan büyüleyici bir ülkedir. Fas'ta gezilecek şehirler renkli pazarları, tarihi medinaları ve etkileyici mimarisiyle dikkat çekmektedir. Fas birçok...

FAS HAKKINDA GENEL KÜLTÜR

Fas gezisi yapacak için önceden Fas hakkında genel kültür mahiyetinde tüm akla takılan soruların cevabını vermek istiyoruz. Turla ya da münferit gidiyor olmanız fark...

Fas Güvenli Mi?

Fas seyahati sonrası en çok aldığımız soru da Fas güvenli mi oldu. Aslında ne yalan söyleyelim bizim de gitmeden önce tek aklımızı kurcalayan soru...