Kuşadası Gezilecek Yerler

Buram Buram Huzur Kokan Bir Yer: Kuşadası

Ege Denizi’nin mavili, turkuazlı sularının kıyısında; sarı sıcak plajları, oksijen deposu ormanlık alanları, denizden gelen ılık rüzgarı, tarih dolu köşeleri ve her biri birbirinden güzel olan Kuşadası otelleri ile buram buram huzur kokan bir tatil merkezidir Kuşadası…

Daha önce İzmir’e bağlı olan Kuşadası günümüzde Aydın’a bağlıdır. Aydın şehir merkezine yaklaşık olarak 70 kilometre mesafede yer alan Kuşadası Ege sahillerinin en popüler tatil destinasyonlarında başı çekmektedir desek yanlış olmaz. Adını hemen önündeki Güvercin Adası’ndan alan Kuşadası taşıdığı ismin aksine ada şeklinde değildir. Ancak buna rağmen uzun bir sahil şeridine sahiptir. Kendisinin sahip olduğu muhteşem konum ve doğal güzellik yetmiyormuş gibi bir de Efes, Milet, Didim, Marmaris, Bodrum ve Pamukkale gibi önemli turizm merkezlerine yakın bulunmaktadır.

Popüler olmaya başlamasıyla birlikte yatırımların odağı olan Kuşadası günümüzde bir parça olsun şehirleşmeye başlasa da doğal güzelliğinden bir şey kaybetmemiştir. Köşe bucak değerli olan Kuşadası, özellikle kruvaziyer turizm için de oldukça önemlidir. Büyük büyük cruise gemilerinin uğrak noktasıdır.

Kuşadası Gezilecek Yerler

Kuşadası’nda deniz-kum-güneş tatilini şimdilik bir kenara bırakırsak gezilecek yerler konusunda ilk söylenmesi gereken yer Kuşadası Milli Parkı olur. Büyük bir ekosisteme ev sahipliği yapan milli parkta farklı su yolları kesiştiği için biyollojik çeşitlilik oldukça fazladır. Parkta yaklaşık 210 farklı kuş türü yaşamaktadır. Ayrıca nesli tükenme tehlikesi altında olan pek çok bitki ve hayvan türüne de yuva olmaktadır. Kuşadası’nda plajlar elbette çok güzel ancak siz huzur dolu bir yürüyüş yapmak isterseniz kesinlikle Kuşadası Milli Parkı’nı ziyaret etmelisiniz. Üstelik Kuşadası merkezden Güzelçamlı minibüslerine binerek kolay bir şekilde parka ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kuşadası’nda görülecek ikinci durak ise beldeye adını veren simge olan Güvercinada. Osmanli döneminde Barbaros Hayrettin Paşa tarafından Mora İsyanı’ndan korunmak amacıyla yaptırdığı Güvercinada Kalesi adadaki tek yapıdır. Kuşadası’na karayolu ile bağlanan ada özellikle akşamları yapılan ışıklandırmalar ile çok güzel bir hale bürünmektedir.

Kuşadası’nın en görkemli camisi olan Kaleiçi Camii, beldenin görülmeye değer bir başka tarihi eseridir.Günümüzde hala ibadethane olarak kullanılan cami 1618 yılında yaptırılmıştır.

Panionion Kuşadası’nın tarih ve doğal güzellik kokan bir başka noktasıdır. Eski adı Mykale olan bu tarihi sit alanının geçmişi M.Ö 8. yüzyıla uzanmaktadır. Buraya da yine merkezden kalkan Güzelçamlı yönündeki minibüsler ile ulaşım sağlamak mümkün.

Artık biraz da deniz – kum – güneş isteriz derseniz Kadınlar Plajı Kuşadası’nın en gözde plajlarından biridir. Merkeze oldukça yakın bulunan Kadınlar Plajı adının aksine yalnızca kadınlara açık değildir. Böyle anılmasının sebebi burada Osmanlı zamanında yalnızca kadınların olmasıdır. Tertemiz ve berrak bir görüntüsü olan plajda aynı zamanda çeşitli etkinlikler de düzenlenmektedir. Merkezden 20 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan plaja minibüsle ulaşım sağlamak da mümkün.

Ayrıca Karaova Plajı, Pigale, Yılancı Burnu, Zeus Mağarası ve Papaz Hamamı Kuşadası’nda görülmeye değer diğer yerlerdendir.

Kuşadası’na Ulaşım

Aydın’da aktif bir havalimanı ne yazık ki henüz olmadığı için Kuşadası’na havayoluyla doğrudan ulaşım sağlanamamaktadır. Uçak ile gelmek isterseniz İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na uçabilir buradan otobüse binerek 80 – 82 kilometre sonra Kuşadası’na gelebilirsiniz.

More from the blog

Sonbahar Tatili İçin En Güzel Rotalar – 8 Enfes Rota

Yaz mevsiminin bitişiyle sonbahar tatili için en güzel rota araştırmalarına başladıysanız dört mevsimin en güzel renk kartelasını gözler önüne sunan bu dönemi kaçırmamalısınız. Yavaş...

Telefonla Nasıl Güzel Fotoğraf Çekilir

Akıllı telefonla güzel fotoğraf çekmeyi kim istemez ki. O halde size göz alıcı fotoğrafları elinizdeki ufacık aletle nasıl çekebilirsiniz gelin tüm püf noktaları anlatalım....

En İyi 10 Seyahat Uygulamaları

Seyahat planlanlamanızı mükemmel bir şekilde tamamladınız fakat en iyi seyahat uygulamaları hakkında net bir fikir sahibi değilseniz kendi kullandığımız en iyi 10 seyahat uygulamaları...

Yurtdışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır

Yurtdışından telefon alacak olanların Türkiye'de telefonu kullanabilmeleri için yurtdışı telefon kaydı nasıl yapılır yazımızla sizlere adım adım her aşamasını anlatmaya karar verdik. Bugüne kadar...