Kiteboard diğer adıyla da bilinen Kitesurf nedir, Kitesurf eğitimi için en iyi okullar, kitesurf hakkında bilgi namına ne arıyorsanız sizler için yazdık.

Kitesurf Nedir

Kitesurf Türkçe anlamıyla uçurtma sörfüdür. 1999 yılında Türkiye’ye gelen spor yıllar geçtikçe duyulmaya başlanmış ve popüleritesi git gide artmaya başlamıştır.

Ayaklarınızı geçirdiğiniz bir board ve belinize giydiğiniz trapezeye (kontrol yeleği) bağlı uçurtma sayesinde yapılmaktadır. Rüzgarın enerjisiyle bir board sayesinde su üzerinde kayıp gitme, uçma sporudur. Sörf dedik diye aklınıza hemen dalga olması gerektiği gelmesin. Çünkü kitesurf sporunda güç ve dengeye gerek olmaksızın tek ihtiyacınız olan, size güç verecek olan şey rüzgardır. Bu spor su sporları arasında insana en heyecan verici olanı ve bize göre en havalısıdır 😉

kitesurf2

Fotoğraf : www.kitesmancora.com

Bir bakıma bu spor su kayağı ve sörf’ün benzeri olmakla birlikte onlardan çok daha özgür hissettiğiniz spordur.

Kitesurf fiziksel güç gerektirmemesine rağmen öğrenmesi zor sporlardan bir tanesidir. Ama bir yandan da çocuklara dahi öğretilebilecek bir spor türüdür. Öğrenme aşamasının en zorlu kısmı uçurmayı kontrol etmek oluyor.

Kitesurf İçin Gerekli Malzemeler

Harness : İki çeşidi var. Biri belimize taktığımız, uçurtmadaki bütün gücü alan malzeme budur. Vücut ağırlığımızla kuvveti dengeliyoruz. Bel rahatsızlığı olan insanlar bile bu sporu rahatlıkla yapıp harness kullanabilir.

Board : Eğitimde su üstünde daha rahat kalabilmek için geniş olanlar kullanılır. Eğitim esnasında ve sonrasındaki ilk aşamalarda çift yönlü boardları kullanmanız tavsiye edilir. Board konusuna fazla girmemek istiyoruz. Çünkü ayrı bir makale konusu olacak kadar fazla çeşitte boardlar bulunmaktadır.

Pompa : Uçurtmayı şişirmemize yarayan bir malzemedir. Pompanın üzerinde basınç göstergesi vardır. Kitesurf yapmadan önce uçurtmayı en doğru basınçta şişirmeniz başlıca kurallardan bir tanesidir. Az basınçta olursa uçurtmadan istediğiniz formu yakalayamazsınız. Çok basınç /hava olursa kitesurf sonrası uçurtmanızın sıcak bir yer ile temas etmesi sonucu uçurtma genleşip, patlayabilir. Bu açıdan eğitim aşamasında da alacağınız bu bilgi kitesurf yaptığınız her anınızda kulağınıza küpe olacak bir bilgidir.

Bar : Tüm kontrolü sağlayan asıl ana malzeme budur. Kitesurf esnasında elimizde tuttuğumuz bu malzeme bir bakıma direksiyona da benzer. Bar ile her şeyin kontrolü ellerinizin altındadır. Bar’da bulunan renkler uçurtma kontrolünü sağlamak için bir diğer önemli unsurdur. Kitesurf yaparken sol eliniz her zaman barda bulunan kırmızı taraf olmalıdır. Bunun tek istisnası kurulum aşamasında kırmızı tarafın sağ elde hazırlanmasıdır!

Güvenlik Kordonu : Bu kordon bar ile uçurtmanın bağlantısını sağlayan en önemli malzemedir.

Uçurtma : Kitesurf yapabilmek için olmazsa olmaz malzemedir. Su üzerinde özgürce uçmanızı sağlar.

Aslında baktığınızda yukarıda listelediğimiz tüm malzemeler zaruridir. İçlerinden pomba hariç bir tanesinin bile olmaması kitesurf yapmaya engeldir.

Kitesurf Eğitimi

Kitesurf eğitimi için önce yetkili bir merkezden eğitim paketi satın almalısınız. İlk seviye suya girene kadar olan süreç olup su üzerinde kitesurf’un ne olduğunu, malzemelerin tanınması, bar’ın nasıl tutulacağı, bol bol pratik yapılması ve kurulum aşamalarının birebir yapılması ve bu aşamada rüzgarı arkamıza almamız gerektiğinden ibarettir. İkinci seviye ise su üzerinde board üzerine çıkma, dengede durma ve egzersizlerden meydana gelir.

kitesurf1

Fotoğraf : www.kitelina.com

Tabi en önemlisi bu sporu yapacak olan kişilerin rüzgara hakim olmasıdır. Rüzgarın nereden estiğini ve hangi yöne doğru olduğunu bilmek board üzerinde kalmanın en temel noktasıdır.

Hazır rüzgardan bahsetmişken rüzgarlar ve yönleri nasıldır bunu açıklayalım :

0°, Kuzey, rüzgârı: yıldız – N
90°, Doğu, rüzgârı: gündoğusu – E
180°, Güney, rüzgârı: kıble – S
270°, Batı, rüzgârı: batı – W

Bunların ara yönleri ise:

45°, Kuzeydoğu, rüzgârı: poyraz – NE
135°, Güneydoğu, rüzgârı: keşişleme – SE
225°, Güneybatı, rüzgârı: lodos – SW
315°, Kuzeybatı, rüzgârı: karayel – NW

Ana ve ara yönler arası da şöyledir:

22° 30′ Yıldız – poyraz – NNE
67° 30′ Gündoğusu – poyraz – ENE
112° 30′ Gündoğusu – keşişleme – ESE
157° 30′ Kıble – keşişleme – SSE
202° 30′ Kıble – lodos – SSW
247° 30′ Batı – lodos – WSW
292° 292′ Batı – karayel – WNW
337° 30′ Yıldız – karayel – NNW

Kitesurf için Uygun Deniz Nasıl Olmalı
 • Rüzgar karaya paralel ya da sahile yan esmeli,
 • Su sığ olmalı ki düştüğünüz takdirde board’unuza rahatlıkla çıkıp uçurtmanızı uçurmanız için,
 • Ortalama saatte minimum 19 km rüzgar hızı gerekmektedir, eğer sörf yapan kişi 90 kilo ve üzerindeyse bu hız 24 km olmalıdır.
Kitesurf Dili

 

 • Dalış yapanlar bilir nasıl ki su altında konuşmak mümkün değilse ve belirli işaretler ile anlaşılıyorsa kitesurf yaparken de sporculardan uzakta olacağımız ve konuşamayacağımız için kitesurf dili geliştirilmiştir.
 • Ok işareti uçurtmayı havalandırabilirsin,
 • Elini başının üzerine hafif vurur gibi yapmak uçurtmayı indirmek istiyorum,
Türkiye’de Kitesurf Mevsimi

Mart başı itibariyle kitesurf sezonu açılmış olur. Eğitim almak için en iyi dönem Mart ve Nisan aylarıdır. Yaz döneminin en top yaptığı Temmuz – Ağustos ayları çok yoğunluk söz konusu olduğu için öncesinde sakin dönemde öğrenmek en mantıklısıdır.

Ülkemizde garantili rüzgar dönemi Haziran-Eylül ayları arasıdır. Ama genel olarak Mart ayından Kasım’a kadar bu sporu yapmak için uygun süreçtir.

Kitesurf yapabileceğiniz destinasyonları listelemeye geçmeden önce bu spora merakı olanların aşağıda yazacağımız blogları takip etmesini öneriyoruz.

http://www.addictventure.com/
http://www.live-surf-travel.de/
http://beachtube.de/
http://wakeupstoked.com/

Türkiye’de Kitesurf Yapılacak Yerler
 • İzmir
 • Fethiye
 • Bodrum
 • Gökova Körfezi
 • Gökçeada
Avrupada Kitesurf Yapılacak En İyi Yerler

Yurtdışında bu sporun ana merkezi Brezilya olmakla birlikte biz ilk başta Türkiye ve Avrupa’da Kitesurf yapılabilecek ülkelerin detaylarını vermek istedik. 

seabreezekiteclub

Fotoğraf : seabreezekiteclub

Yunanistan

Bir çok insan Yunan adalarının aktivite merkezi olduğundan habersiz. Sanıyorlar turkuaz mavisi sular sadece yaz tatili için ideal. Halbuki Yunanistan’ın bu güzel adaları ve çevresini sarmış muhteşem suları sizlere kitesurf yapmak için hazır bekliyor.

Ege denizinde yaz mevsimi sert rüzgar özellikle öğlen sonraki saatler en uygunu olup bir çok spor için uygun koşulları oluşturur.

Naxos Adası : Naxos dünyada kitesurf yapılabilecek en iyi adalardan bir tanesi olarak bilinir. Özellikle adanın batı kıyıları kitesurf için gerekli tüm hava koşullarına sahiptir.

Mikri Vigla kumsalı Naxos ve Paros arasındaki rüzgarın hız almasıyla sizlere kitesurf yapmak için uygun ortamı yaratıyor. Laguna, Saint George Beach ve Plaka kumsalları da kitesurf için diğer destinasyonlardır.

Naxos’da Kitesurf Klüpleri : Naxos Kitesurf

En İyi Dönem : Temmuz-Ağustos

Paros : Yunanistan’ın kitesurf için en ideal yerlerinden biri de Paros’tur. Paros’un güney kıyısındaki Golden Beach ve New Golden Beach sizlere rahatlıkla kitesurf yapmanız için gereken rüzgara sahiptir.

Parostaki Kitesurf Klüpleri : Force7 , Paros Surf Club, ParosKite Pro Center, Sun Wind’dir.

Mikonos Adası : Yunanistan’da rüzgar denilince ilk akla gelen yer hatta rüzgar gülleriyle meşhur ada Mikonos kitesurf için biçilmiş bir kaftan. Korfos ve Ornos kumsalları rüzgar sörfü ve kitesurf severlerin en gözde yerleridir.

Kitesurf klüpleri : Kite Mykonos 

Korfu Adası : Adanın güneybatısında Chalikunas bölgesi kıyıya paralel rüzgarı ile kitesurf severler için bir cennettir. Sığ sulara sahip olmasıyla da ilk kitesurf eğitimi almak için en uygun yerlerden bir tanesidir.

Kitesurf klüpleri : Kite Club Corfu

Kos Adası : Ve yunanistan’da kitesurf bölgelerinden sonuncusu Kos adasıdır. Burası her seviyedeki kitesurf’cüler için uygun olduğu gibi yeni öğrenenler için de ideal yerlerden bir tanesidir.

Kitesurf Klüpleri : Horizon Surfing Center, Big Blue Surf Cente, Surf Point

İspanya

Kitesurf’ün doğuşu 80’li yıllara dayanır. Milenyum çağına girmemizle beraber popüleritesi artan bu spor dalı 200 yılına kadar dünya genelinde sadece 1000 kişiden az iken 2005 yılına gelmemizle bu sayı 100.000’e kadar yükselmiştir.

İspanya’da kitesurf’den nasibini alan ülkelerden bir tanesidir. Ülke genelinde kitesurf yapabileceğiniz noktalar Katalonya bölgesindeki Costa Brava, Valesiya Costa Blanca, Balearic Adaları, Kanarya Adaları, Endülüs eyaletlerinden biri olan Tarifa.

Bu belirttiğimiz bölgelerden Tarifa kitesurf anlamında en popüler olan ve tercih edilen yerdir. Tarifa’da kitesurf yapabileceğiniz yerler : Los Lances, Palmones, Caños de Meca, Rio Jara ve Conil’dir.

Portekiz

Avrupa’nın bir diğer güzel ülkesi Portekiz gezmesi kadar kitesurf yapması da keyifli ülkelerdendir. Diğer ülkelerde olduğu gibi burada da birbirinden güzel ve dünyaca nam yapmış bölgeler kitesurf yapmanız sizleri davet ediyor.

Praia do Guincho : Guincho Lisbon’un sadece yarım saat dışında bulunmakla birlikte dünyanın en meşhur kitesurf merkezlerinden biridir. Bundan dolayıdır ki kitesurf dönemi boyunca oldukça fazla yoğunluğa sahiptir. Sert rüzgarı olan ve su altında gizli kalmış kayalıklara özellikle dikkat etmeniz gereken bir yerdir. Kumsal NW yani karayel rüzgarı aldığından ve dalgalar 1 – 2 metre arasındadır. Suyun sıcaklığı yıl boyunca soğuk olduğundan kitesurf yapacağınız süre boyunca kıyafetlerinizi giymeyi ihmal etmemelisiniz.

Diğer önemli bölgeler ise sırasıyla söyledir;

Algarve bölgesinde Altura, Alvor, Barra da Fuzeta, Cabans De Tavira, Carrapateira, Ria de Alvor

Aveiro bölgesinde Cais do Bico, Costa Nova (lagün), Costa Nova Ria

Leiria bölgesinde Baleal, Costa de Lavos, Laguna de Obidos, Peniche, Praia do Cerro

Lisbon bölgesinde Guincho zaten en başa yazmıştık onu. Aguda, Carcavelos, Praia da Aguda, Praia da Bela Vista

Porto bölgesinde Esposende ve Matosinhos

Setubal bölgesinde Alcochete, Costa da Caparica, Lagoa de Albufeira, SolTróia, Toria

Viana Do Castelo bölgesinde Cabedelo ve Viana do Castelo

İşviçre

Avrupa’da kitesurf yapılabilecek bir diğer ülke de İsviçre’dir. Tabi İsviçre ve sörf denilince ilk akla gelen yer hemen Silvaplana gölü oluyor. Ama kitesurf yapmak için tek yer burası değildir. İsviçre de bunun için pek çok yer sunabiliyor ; Daubensee, Plage du Reposoir, Saint Blaise, St. Sulpice ve Yvonand

İtalya

Como gölü,

Garda gölü,

Calabria bölgesindeki Hang Loose kumsalı,

Sardunya adası

Almanya

Kitesurf denilince ilk akıllara gelen ülke olmasa da Kuzey ve Baltık denizi rüzgarlarıyla beslendiği için sizlere bu sporu yapabilmeniz için elverişli noktalar sunmaktadır.

Uckeritz, Usedom | Baltık Denizi

Suhrendorf, Rügen | Baltık Denizi

Saal, Vorpormemern North | Baltık Denizi

Warnemunde, Mecklenburg | Baltık Denizi

Pelzerhaken, Lübeck Bay | Baltık Denizi

Orth, Fehmarn | Baltık Denizi

Laboe, Kiel Bay | Baltık Denizi

Damp, Fördenland | Baltık Denizi

Brandenburger Strand, North Frisian Islands | Kuzey Denizi

St. Peter-Ording, Northern Friesland | Baltık Denizi***

Hooksiel, East Friesland | Baltık Denizi

Langeoog, East Friesland Islands | Baltık Denizi

Summary
Article Name
Kitesurf Nedir Kitesurf Eğitimi
Description
Kiteboard diğer adıyla da bilinen Kitesurf nedir, Kitesurf eğitimi için en iyi okullar, kitesurf hakkında bilgi namına ne arıyorsanız sizler için yazdık.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here