Japonya’ya Ne Zaman Gidilir

Japonya rehberi niteliğinde olacak bu makale ile Japonya’ya ne zaman gidilir sorusuna en detaylı cevabını vereceğiz. Bir ülkeye gitmeye karar verdikten sonra ilk yaptığımız iş internetten hava durumuna bakmak oluyor. Bakmayanınız varsa binde birdir sanırız. Bakalım Japonya hava durumu 12 ay boyunca nasılmış!

OCAK

Yılın en soğuk ayı olmasına rağmen bir yandan da güneşlidir. Japonya’nın bazı bölgelerinde kayak yapmak için en iyi mevsimlerinden biridir. Ocak ayının sonunda gerçekleştirilen Wakakusa Yamayaki (dağ yakma festivali) ve 10.Ocak’da Osaka’da kutlanan Toka Ebisu o Ocak ayında Japonya’yı ziyaret etmek için yeterli sebeplerdir.

ŞUBAT

Şubat ayı içinde sıcak diyemeyiz. Soğukluk olarak Ocak ayından farksız değildir. Havanın soğukluğunu düşünmek yerine bu ay gerçekleşiyor olan festivaller, şenlikler daha cazip geliyor. 3 Şubatta kutlanan 1300 yıllık Setsubun geleneği (kışın bitişi baharın başlangıcı), 5-11 Şubat arası kutlanan Sapporo Snow Festivali, 11 Şubat günü kutlanan Milli Kurtuluş Günü, 22 Şubat Tokyo Maratonu, 14 Şubat Sevgililer Günü Şubat ayında Japonya seyahatinize renk katacak etkinliklerdir.

MART

İnsanların en çok sevdiği ay muhakkak Mart ayı oluyor. Kiraz ağaçlarının çiçek açtığı adına Sakura denildiği festival dönemi ülkeyi renk cümbüşü içerisine sokmaktadır.

NISAN

Mart ayında başlayan Sakura dönemi Nisan ayı sonuna kadar devam etmektedir. 1873 yılından bu yana Kyoto’da Geyşaların sunmakta olduğu Miyako Odori adını verdikleri dans festivali de Nisan ayına denk gelmektedir. Şovlar tarihi Kaburenjo tiyatrosunda sergilenmektedir. Tateyama Kurobe Alp Yolu da bu ay yapabileceğiniz en güzel aktivitelerden biridir. 20 metre yüksekliğee sahip kardan meydana gelmiş duvarlar sayesinde bu eşsiz yolda yürümek unutulmayacak bir deneyim yaşatacaktır. Inuyama Festivali, Takayama Bahar Festivali ve Kanamara Matsuri Nisan ayının diğer etkinlikleridir.

MAYIS

Mayıs ilkbaharın son ayı olup Japonya’da yağmurlu sezonun başladığı dönemdir. 5 Mayısta kutlanan Kodomo No Hi isimli Çocuk Bayramı. Bu bayram boyunca heryere Koinobori isimli balık desenli bez parçaları asılmaktadır. Oldukça hoş ve renkli bir görüntü sunmaktadır. Sanja Matsuri Festivali, Aoi Matsuri, Kanda Matsuri ve Ashikaga Çiçek Bahçesi etkinliği Mayıs ayına renk katmaktadır.

HAZIRAN

Haziran ayı Japonya’nın geneli için yağışlı bir dönem içerisine girmektedir. Bu dönem her ne kadar serin geçiyor olsa da oldukça da nemlidir. Bu dönemde festival veya etkinlik gerçekleşmediği için gidilecek en iyi aydır diyemiyoruz.

TEMMUZ

Haziran ayından süre gelen yağış Temmuz’un ortasına kadar devam etmekte ve sonrasında artık yağışlar kesilmektedir. Okullar tatile girer, kumsallar açılır ve festivaller sezonu açılır.

AĞUSTOS

Japonya Ağustos ayına girmesiyle artık yaz sıcağı kendini en ateşli haliyle göstermeye başlamaktadır. Bu ay gerçekleşen en önemli festival Hanabi festivalidir. Hanabi Japonya’da gerçekleşen hava-i fişek gösterisidir.

EYLÜL

Japonya’nın tayfunlara maruz kaldığı ve Tokyo’nun en yağış aldığı dönemdir. Ve festivallerin de yavaş yavaş bitmeye başladığı zamandır. Japan Grand Prix ve Tokyo Game Show Eylül ayında gerçekleşen etkinliklerdir.

EKIM

Yaz mevsimin bitmesiyle ülke genelinde hava serin ve kuru olmaktadır. Yıl boyunca da Japonya gezisi için bütçe bakımından en uygun dönem olduğunu söyleyebiliriz.

KASIM

Serin hava Kasım ayında da devam etmekle birlikte sonbahar gelmesiyle ülke kuru yapraklarla dolup taşmaktadır. Sonbaharı en güzel hissedebileceğiniz yerlerin başında Kyoto ve Nikko şehirleri gelmektedir. Kuru yaprakların ülkeyi süslediği bu dönem gezi için en pahalı zamandır.

ARALIK

Aralık ayı soğuk bir dönem olmakla birlikte Tokyo’da yılın en güneşli dönemi olmaktadır. Yılbaşı yaklaştığı için her yer ışıklarla aydınlatılmaktadır. Yılın en güzel aylarından biri olduğu muhakkak.

 

 

More from the blog

Sonbahar Tatili İçin En Güzel Rotalar – 8 Enfes Rota

Yaz mevsiminin bitişiyle sonbahar tatili için en güzel rota araştırmalarına başladıysanız dört mevsimin en güzel renk kartelasını gözler önüne sunan bu dönemi kaçırmamalısınız. Yavaş...

Fuji Dağı Tırmanışı – Japonya

Tokyo'dan günübirlik Fuji Dağı'na gidip Fuji Dağı tırmanışı nasıl yapılır, Fuji Dağ'ı manzarası en güzel nerelerden görülür diye sizler için derledik ve ortaya çok...

Telefonla Nasıl Güzel Fotoğraf Çekilir

Akıllı telefonla güzel fotoğraf çekmeyi kim istemez ki. O halde size göz alıcı fotoğrafları elinizdeki ufacık aletle nasıl çekebilirsiniz gelin tüm püf noktaları anlatalım....

En İyi 10 Seyahat Uygulamaları

Seyahat planlanlamanızı mükemmel bir şekilde tamamladınız fakat en iyi seyahat uygulamaları hakkında net bir fikir sahibi değilseniz kendi kullandığımız en iyi 10 seyahat uygulamaları...