Japonya’ya Ne Zaman Gidilir

AsyaJaponyaJaponya'ya Ne Zaman Gidilir

Japonya rehberi niteliğinde olacak bu makale ile Japonya’ya ne zaman gidilir sorusuna en detaylı cevabını vereceğiz. Bir ülkeye gitmeye karar verdikten sonra ilk yaptığımız iş internetten hava durumuna bakmak oluyor. Bakmayanınız varsa binde birdir sanırız. Bakalım Japonya hava durumu 12 ay boyunca nasılmış!

OCAK

Yılın en soğuk ayı olmasına rağmen bir yandan da güneşlidir. Japonya’nın bazı bölgelerinde kayak yapmak için en iyi mevsimlerinden biridir. Ocak ayının sonunda gerçekleştirilen Wakakusa Yamayaki (dağ yakma festivali) ve 10.Ocak’da Osaka’da kutlanan Toka Ebisu o Ocak ayında Japonya’yı ziyaret etmek için yeterli sebeplerdir.

ŞUBAT

Şubat ayı içinde sıcak diyemeyiz. Soğukluk olarak Ocak ayından farksız değildir. Havanın soğukluğunu düşünmek yerine bu ay gerçekleşiyor olan festivaller, şenlikler daha cazip geliyor. 3 Şubatta kutlanan 1300 yıllık Setsubun geleneği (kışın bitişi baharın başlangıcı), 5-11 Şubat arası kutlanan Sapporo Snow Festivali, 11 Şubat günü kutlanan Milli Kurtuluş Günü, 22 Şubat Tokyo Maratonu, 14 Şubat Sevgililer Günü Şubat ayında Japonya seyahatinize renk katacak etkinliklerdir.

MART

İnsanların en çok sevdiği ay muhakkak Mart ayı oluyor. Kiraz ağaçlarının çiçek açtığı adına Sakura denildiği festival dönemi ülkeyi renk cümbüşü içerisine sokmaktadır.

NISAN

Mart ayında başlayan Sakura dönemi Nisan ayı sonuna kadar devam etmektedir. 1873 yılından bu yana Kyoto’da Geyşaların sunmakta olduğu Miyako Odori adını verdikleri dans festivali de Nisan ayına denk gelmektedir. Şovlar tarihi Kaburenjo tiyatrosunda sergilenmektedir. Tateyama Kurobe Alp Yolu da bu ay yapabileceğiniz en güzel aktivitelerden biridir. 20 metre yüksekliğee sahip kardan meydana gelmiş duvarlar sayesinde bu eşsiz yolda yürümek unutulmayacak bir deneyim yaşatacaktır. Inuyama Festivali, Takayama Bahar Festivali ve Kanamara Matsuri Nisan ayının diğer etkinlikleridir.

MAYIS

Mayıs ilkbaharın son ayı olup Japonya’da yağmurlu sezonun başladığı dönemdir. 5 Mayısta kutlanan Kodomo No Hi isimli Çocuk Bayramı. Bu bayram boyunca heryere Koinobori isimli balık desenli bez parçaları asılmaktadır. Oldukça hoş ve renkli bir görüntü sunmaktadır. Sanja Matsuri Festivali, Aoi Matsuri, Kanda Matsuri ve Ashikaga Çiçek Bahçesi etkinliği Mayıs ayına renk katmaktadır.

HAZIRAN

Haziran ayı Japonya’nın geneli için yağışlı bir dönem içerisine girmektedir. Bu dönem her ne kadar serin geçiyor olsa da oldukça da nemlidir. Bu dönemde festival veya etkinlik gerçekleşmediği için gidilecek en iyi aydır diyemiyoruz.

TEMMUZ

Haziran ayından süre gelen yağış Temmuz’un ortasına kadar devam etmekte ve sonrasında artık yağışlar kesilmektedir. Okullar tatile girer, kumsallar açılır ve festivaller sezonu açılır.

AĞUSTOS

Japonya Ağustos ayına girmesiyle artık yaz sıcağı kendini en ateşli haliyle göstermeye başlamaktadır. Bu ay gerçekleşen en önemli festival Hanabi festivalidir. Hanabi Japonya’da gerçekleşen hava-i fişek gösterisidir.

EYLÜL

Japonya’nın tayfunlara maruz kaldığı ve Tokyo’nun en yağış aldığı dönemdir. Ve festivallerin de yavaş yavaş bitmeye başladığı zamandır. Japan Grand Prix ve Tokyo Game Show Eylül ayında gerçekleşen etkinliklerdir.

EKIM

Yaz mevsimin bitmesiyle ülke genelinde hava serin ve kuru olmaktadır. Yıl boyunca da Japonya gezisi için bütçe bakımından en uygun dönem olduğunu söyleyebiliriz.

KASIM

Serin hava Kasım ayında da devam etmekle birlikte sonbahar gelmesiyle ülke kuru yapraklarla dolup taşmaktadır. Sonbaharı en güzel hissedebileceğiniz yerlerin başında Kyoto ve Nikko şehirleri gelmektedir. Kuru yaprakların ülkeyi süslediği bu dönem gezi için en pahalı zamandır.

ARALIK

Aralık ayı soğuk bir dönem olmakla birlikte Tokyo’da yılın en güneşli dönemi olmaktadır. Yılbaşı yaklaştığı için her yer ışıklarla aydınlatılmaktadır. Yılın en güzel aylarından biri olduğu muhakkak.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Sonbahar Tatili İçin En Güzel Rotalar – 8 Enfes Rota

Yaz mevsiminin bitişiyle sonbahar tatili için en güzel rota...

Fuji Dağı Tırmanışı – Japonya

Tokyo'dan günübirlik Fuji Dağı'na gidip Fuji Dağı tırmanışı nasıl...

Telefonla Nasıl Güzel Fotoğraf Çekilir

Akıllı telefonla güzel fotoğraf çekmeyi kim istemez ki. O...

En İyi 10 Seyahat Uygulamaları

Seyahat planlanlamanızı mükemmel bir şekilde tamamladınız fakat en iyi...