Japan Rail Pass Nedir?

AsyaJaponyaJapan Rail Pass Nedir?

Japonya Asya kıtasının en güzel ülkelerinden biri olmakla beraber pahalı olması nedeniyle ne yazık ki en çok ziyaret edilen ülkeler listesinde yerini alamamaktadır.

Buna rağmen Japonya’yı ziyaret edenler elbette ki yok değil. Japonya’nın zengin kültürel mirasları, mükemmel insanları, olağanüstü güzellikteki manzaraları Japonya’yı gezmek için başlıca nedenler arasında sıralandırılabilir.

Japonya’nın güzelliklerini keşfetmek için şehirler arası seyahat edebilmenin en zor yanı ise muhakkak ulaşım masraflarıdır. Ulaşım masraflarını bir nebze olsun hafifletmek için size önereceğimiz JR PASS’dır.

JR PASS NEDİR?

Japan Rail Pass olarak bilinen JR Pass tursitlerin kullanabileceği ulaşım kartıdır. JR Pass sayesinde turistler JR Trenlerini, hızlı tren adı verilen Shinkansen’leri(Nozomi ve Mizuho hariç), JR otobüslerini ve feribotları sınırsızca kullanma hakkına sahip olurlar.

Japonya’ya varmanızla beraber pasaportunuza Temporary Visitor kaşesi curulmasıyla JR Pass avantalarından faydalanmanız mümkündür.

JR PASS NEREDEN ALINIR?

Japonya’ya vardıktan sonra bu kartı ülke içinden temin etmek imkansızdır. Bulunduğunuz ülkeden Japonya’ya varmadan önce kartı temin etmek zorundasınız. Bu adresten europe kısmını tıkladığınızda Türkiye’de kart satışının nerede yapıldığını öğrenebilirsiniz.

JR PASS KULLANIM SÜRESİ NEDİR?

Japonya’da kalacağınız süreyi göz önünde bulundurarak 7, 14, 21 günlük olarak tercihlerde bulunup kartı alabilirsiniz. Bunun haricinde bölgesel ulaşım kartları da satın almanız söz konudur. Bölgesel kartlar ise Kansai, East, Hokkaido, Kyushu, West ve Shihoku için geçerlidir.

JR PASS NEDEN GEREKLİ?

Ekonomik ve problemsiz olması başlıca kartı alma sebebidir. JR hattı ülkenin kuzeyinden güneyine 20.000 km uzanmaktadır. JR Pass sahipleri JR trenlerine, hızlı trenlere (shinkansen), JR otobüslerine ve feribotlarına (Hiroshima’daki Miyajima adası için) sınırsız binme hakkında sahip olurlar.

JR PASS NE ZAMAN ALINMALI?

Eğer Japonya seyahatiniz 5 günden fazla sürecekse JR Pass almanızı tavsiye ederiz. JR Pass’i aldıktan sonra maksimum 3 ay içinde kartı aktive etmeniz gerekmektedir.

JR PASS NASIL ALINIR?

Bulunduğunuz ülkeden veya online alabilirsiniz. Online almanızı önereceğimiz site japan-rail-pass sitesidir. JR Pass’i alırken ayrıca kargo ücretini de verdiğiniz takdirde kart FedEx ile adresinize ulaştırılmaktadır.

Bilgi : JR West Rail Pass 1.Nisan.2014 tarihi itibari ile artık Kansai Havalimanındaki Travel Desk’lerde satılmaya başlanmıştır.

JR PASS NASIL KULLANILIR?

Havalimanındaki tüm kontrollerden geçtikten sonra havalimanı terminalinin dışındaki tren istasyonları girişindeki JR bilet ofisini bulmalısınız. Kansai Havalimanındaki JR Ticket Office havalimanı terminalinin dışında 3. Kattadır. Ofise girerek JR Pass makbuzu ve pasaportunuzu göstermelisiniz. Görevli gerekli evrakları inceledikten sonra size form verir ve bunu doldurmanızla birlikte JR Pass’iniz aktive edilir ve JR Pass’iniz broşür içinde elinize verilir.

Seyahatiniz boyunda JR Pass ve pasaportunuzu olası kontrollere karşı mutlaka yanınızda bulundurmalısınız.

Aynı zamanda seyahatinizi alt üst etmemek adına JR Pass’i iyi korumalısınız.

JR PASS SÜRESİ NE KADARDIR?

Kartınızı aktif ettikten sonra gece 24:00’de o günkü kullanımınız sona ermektedir.

Örneğin 7 günlük JR Pass aldınız ve Japonya’ya varıp saat 21:00’de kartı aktif ettirdiniz. Aynı gün saat 24:00’de 1 günlük kullanımınız sona ermektedir.

JAPONYA SEYAHATİ BOYUNCA JR PASS ALMAK AVANTAJLI MIDIR?

Bu sizin Japonya’da kalacağınız gün sayınıza bağlıdır. Eğer Japonya seyahati boyunca 1 şehirde kalmayı planlıyorsanız yada seyahatiniz 5 gün gibi kısıtlı bir süreyi kapsıyorsa JR Pass alıp almamak size kalmıştır. Tabi bize göre bu durumda JR pass yerine bölgesel kartlar edinmeniz en mantıklısıdır.

Tren saatlerini, fiyatlarını ve seferlerini öğrenebileceğiniz en iyi site hyperdia’dır. Bu siteye girip fiyat kıyaslaması yapmanızı öneriyoruz. Kart almadan önce seyahat edeceğiniz tüm tutarı JR Pass ücreti ile kıyaslayıp hangisi makul ücrete sahipse onu göz önünde bulundurmalısınız.

Yani Japonya’da 7-8 gün kalıp Tokyo ve çevresi yada Kyoto ve çevresini gezecekseniz bu siteden gideceğiniz rotanın ücret tutarlarını mutlaka kontrol edin. Belki JR Pass’dan daha makul fiyatlara seyahat etmeniz söz konusu olabilir.

JAPONYA’DA TRENLERDE SİGARA İÇİLEBİLİR Mİ?

Böylesine medeni bir ülke olunca sigara içenler de elbet düşünülmüş. Trenin belli kompartımanlarında sigara içilebilmektedir. Ancak ölümcül bir ortamda sigara içen bile kaç saniye durmayı başarabilir o bir muamma ?

Birkaç Bilgi :

  • Tren’e binmeden önce içecek ve yiyeceklerinizi yanınıza alın. Çünkü tren içinde satılan ürünler ciddi anlamda pahalı.
  • Tokyo seyahati yapacaksanız trenin sağ tarafında oturmaya özen gösterin ki Fuji Dağı’nı görebilesiniz. Sol tarafta oturanlar ise pirinç tarlalarını görmekle yetinir.
  • Valizlerinizi ve kişisel eşyalarınıza sahip çıkın.
  • Tren istasyonlarında mutlaka biletinizde yazılı olan kompartıman önünde durun. Yerlerde kompartıman numaraları yazmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Sonbahar Tatili İçin En Güzel Rotalar – 8 Enfes Rota

Yaz mevsiminin bitişiyle sonbahar tatili için en güzel rota...

Fuji Dağı Tırmanışı – Japonya

Tokyo'dan günübirlik Fuji Dağı'na gidip Fuji Dağı tırmanışı nasıl...

Telefonla Nasıl Güzel Fotoğraf Çekilir

Akıllı telefonla güzel fotoğraf çekmeyi kim istemez ki. O...

En İyi 10 Seyahat Uygulamaları

Seyahat planlanlamanızı mükemmel bir şekilde tamamladınız fakat en iyi...