SEARCH

Işıkların Dansı

Işıkların Dansı

Aurora Borealis olarak bilinen kuzey kutup ışıkları Ekim ayından Mart ayına kadar olan süreçte en net gözlem yapılabilecek zamandır. Birden beliren bulutlar çoğu zaman görüntüyü ortadan kaldırıyor olsa da belirtilen süre zarfında gidildiğinde bu doğa olayını/ışıkların dansını çok daha net görmeniz mümkündür.

Aurora Borealis Nedir?

Güneşteki manyetik fırtınalar sonucu oluşan ve geceleri görülebilen renkli ışık hareketleridir. Kuzey manyetik kutbu çevreleyen Aurora Borealis ve güney manyetik kutbu çevreleyen Aurora Borealis, solar rüzgarlarla gelen hayli yüksek oranlarda yüklü elektronların dünya atmosferindeki elementlere etkileşime girmesiyle oluşur.

Aurora Borealis Nerelerde Görülür?

Kanada’nın batısındaki Manitoba eyaletindeki Athapapuskow gölünde, NWT Yellowknife gölgesi ve Blachford gölünde, Yukon’un başkenti Whitehorse Marsh gölünde,

Norveç Tromso, Alta, Svalbard ve Finnmark bölgelerinde,

Grönland Kulusuk ve Ammassalik ve Kangerlussuaq bölgelerinde,

İzlanda Reykjanes Hotel,

İsveç İsveç Laponyası, Abisko ve Kiruna bölgelerinde,

muhteşem doğa olayını izleyebilirsiniz. Doğa bir çok alternatif bölgede ziyaretçileri ışık dansı izleme olanağı sunmaktadır. Listede belirttiğimiz ülkelerden herhangi birine yolunuzun düşerse Northern Lights turlarına katılmanızı tavsiye ederiz.

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın