Hurghada Gezi Notları

AfrikaMısırHurghada Gezi Notları

Ufak bir balıkçı kasabası olan Hurghada 20.yy’ın başlarında keşfedilmesiyle günümüzde Mısır’ın en turistik destinasyonlarından biri haline gelmiş bir şehirdir. Kızıldeniz’in kıyısına konumlanmış oteller ve ziyaretçilerin su sporları yapmasına elverişli denizi ve havası ile dünyanın farklı farklı ülkelerinden oldukça talep görmektedir. Kızıldenizin flora ve faunası ile su altı keşifleri gerçekleştirebilme imkanı bulabileceğiz gibi Hurghada’ya yakın konumdaki Luksor (282km), Qena (217km) ve Kahire (460km) gibi şehirlere gidip Mısır tarihinin derinliklerine dalabilirsiniz.

Hurghada’ya Yolculuğumuz

İstanbul’da yağmurlu geçen ve gün geçtikçe soğuyan havaların ardından Mısır’ın en turistik şehri Hurghada seyahati günümüz geldi çattı. Sırt çantalarımızı kaptığımız gibi soluğu Atatürk Havalimanında aldık. Neyse ki Egypair’da Star Alliance üyesi olduğu için çantalarımızı kolayca verip CIP Lounge’daki yerimizi de alarak Hurghada yolculuğunu beklemeye başladık.

Atatürk Havalimanı CIP Lounge

Hurghada Gezi

Uçağa bindiğimizde açıkçası hayal kırıklığına uğradık. Eski şehirler arası otobüsler misali sigara küllüğü olan koltuklar uçaklarda pek kalmadı diye biliyorduk. Hadi bunu da geçtik servis masasındaki pislik insanın iştahını kapatacak cinsten. Ama çok şaşırdığımız THY’de kırmızı ruj polemiği var iken Egyptair’deki hosteslerin hepsinin kırmızı rujlu olmalarıydı 🙂 Ama bunların hiçbiri Hurghada gezimizin heyecanını etkileyemedi.

Yolculuk boyunca bir kötü süprizde bizi Kahire Havalimanında bekliyordu. Yaklaşık 3 saatlik rötarın ardından Hurghada’ya nihayet ayak basabildik. Ve kendimizi taksicilerin yolcu kapma kavgaları içerisinde bulduk. Taksicilerin bağrış çağrışları 100 LE’e (mısır pound’u) şehir merkezine gitmek üzere anlaşmamızla sona erdi. Ama kardeşim bu Arap milletine güven olmuyor ki. Yola çıkınca yok efendim 100 LE az 400 LE isterim diye tutturmaya başladı. Zaten 7 km’lik yol için ödenmesi gereken ücretten çok çok daha fazlasını vermişiz utanmadan hala nasıl para koparsam derdindeler. Sıkı pazarlık ile 40 LE’e şehir merkezine gitmek mümkündür.

Kahire Havalimanı

Hurghada Gezi

Hurghada’daki ilk gecemizi Mısırlı arkadaşımız Karim’in evinde geçirdik. Burada bir gece kalmamız en hayırlısı olmuş. Öğrenci evi buranın yanında daha lüks sayılır. Neyse ki rötar falan derken gece geç saatte eve varıp 1 gecemizi geçirdik ve sabah buradan ayrıldık.

Ertesi gün Hurghada Marina’ya gidip L’emperator Cafe’de kahvaltımızı yaptıktan sonra otelimize yerleştik. Hurghada şehir merkezinde kaldığımız otelin 3 gecesi 2 kişi için 576 TL’di. Dilerseniz bu linkten göz atabilirsiniz.

Sunny Days El Palacio Hotel

Hurghada Gezi

Orta sınıf bir otelde kalmayı tercih etmemizin en büyük sebebi otelde vakit geçirmekten çok katılacağımız turlar nedeniyle vaktimizin çoğu dışarıda geçeceği için altı üstü yatmadan yatmaya kullanacağımız otel için yüklü fiyatlar vermek istemedik.

İlk günümüzü kızıl denize girerek, dinlenerek, bol bol papirüs ve magnet alışverişi yaparak geçirdik. Mısır’a gelip de papirüs almadan dönmek olmaz. Biz de otelin girişindeki yer alan dükkanlardan birinden papirüslerimizi sıkı pazarlık sonucu istediğimiz fiyata aldık. 5 orta boy ve 1 büyük boy papirüs için 240 dolar isteyen dükkan sahibi şaşkınlığımızı anlamış olmalı ki hemen indirim yapmaya başladı. Ama bu yüksek fiyattan sonra pazarlık hakkını ona bırakmayıp ilave olarak 1 büyük boy papirüs ve 2 adet kitap ayıracına toplam 50 dolar vereceğimizi 51 dolar dahi teklif etse kabul etmeyeceğimizi söyledik. Bu sefer şaşkınlık yer değiştirdi 🙂 Gerçi ondan da kazanmasına kazandı ki 50 dolar’ı kabul etti.

Alışveriş sonrası otelin önünden minibüs çevirerek Hurghada Marina bölgesine gidip Kızıldeniz’in yanı başına kurulmuş tertemiz sahil boyunca gezip sonrasında Marina’nın hemen yanındaki balık pazarına uğradık. Balık fiyatları tahmin ettiğimizden de çok uygundu. Kilo ile balık alabileceğiniz gibi dilerseniz aldığınız balıkları burada da pişirtebilirsiniz.

Marina’nın hemen yanında yer alan Balık Pazarı

Hurghada Gezi

Hurghada Marina’da yemek fiyatları 40 LE’den başlayıp 125 LE’e kadar çıkmaktadır. Alkollü içecekler ise 20 ila 75 LE arası değişmektedir.

Hurghada seyahati boyunca yaptığımız aktiviteler

Giftun Ada Turu

Kızıldeniz’de Dalış

Safari

Luxor Şehri:Karnak Tapınakları, Krallar Vadisi

El Gouna Bölgesi

Hurghada gezimiz süresince Hurghada’da yapılması gereken tüm aktiviteleri yaptığımız gibi görülmesi gereken tüm yerleri de gördük. 1 hafta geçirdiğimiz Hurghada gezimizde bu aktivitelerin tümünü katılmak için her gün çok erken saatlerde kalkmak zorunda olsakta bundan hiç mutsuz olmadık. Çünkü her yeni gün gittiğimiz yerler, yaptığımız aktiviteler bizleri etkilemekle kalmayıp, oldukça zevkli anlar yaşamamızı sağladı.

Hurghada Şehiriçi Ulaşım

Şehiriçi ulaşım daha havalimanındayken başlıyor. Havalimanından şehir merkezi dedikleri Sheraton Road sadece 8 km uzaklıkta. Havalimanındaki taksiciler bu kadar kısa olan mesafe için ziyaretçilerden 100 LE istemektedirler. Ancak asıl ödenmesi gereken tutar 40 LE’i geçmemelidir. Şehiriçinde bir yerden başka yere gitmek için ise beyaz minibüsleri kullanmak en ucuzudur. Kişi başı 1 LE olmasına rağmen turistlerden aldıkları ücret 2 LE, 5 LE olarak değişmektedir. Herkes kafasına göre takılıyor anlayacağınız. Kimden ne kopartabilirlerse.

Taksiler ise taksimetreyi açmadıkları için haliyle hak ettikleri ücretin kat kat fazlasını talep etmektedirler. Yani her türlü ulaşım için pazarlık etmek şart

Hurghada’ya Ulaşım

Hurghada’ya İstanbul’dan direk ulaşım imkanı olması ve uçuş süresinin yaklaşık 2.30 saat olması sayesinde çok cazip bir destinasyon konumundadır. Türk Hava Yolları ve Egyptair ile uygun fiyatlara uçabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Hurghada Çöl Safarisi

Afrika'nın çöllerinde safari yapmak hep hayallerimiz arasındaydı. Ama bir...

Hurghada Giftun Adası

Mısır’ın en turistik şehri Hurghada olunca yapılacak aktivitelerin başında şehrin bilinen...

Hurghada Kızıldeniz Dalışı

Hurghada seyahatimizde beklentilerimiz her geçen gün artıyor ve sıra geliyor...

Dev Memnon Heykelleri

DEV MEMNON HEYKELLERİ - COLOSSI OF MEMNON Luxor tapınağından Krallar...