Çin’in Henan eyaletinde, Taihang dağında yer alan Guoliang Tüneli tüm dünyada çok meşhurdur. Meşhur olmasının yanı sıra en korku verici tünellerden de biridir. Guoliang köyünün dış dünya ile hiçbir iletişimi olması yüzünden köylülerin artık dış dünyada ne olduğunu merak etmesi sayesinde 1972 yılında yerli köylüler tarafından yapılmıştır. 1200 metre uzunluğuna, 5 metre yüksekliğe ve 4 metre genişliğe sahip tünelin yapımı 5 yılda tamamlanabilmiştir. Yapımı esnasında bir çok kişinin yaşanan kazalardan dolayı ölmüş olması tünel bitirilmesine engel olmamıştır. 1 Mayıs 1977 tarihinde halka açılmıştır. Tünelin 30’dan fazla penceresi vardır. Her pencerenin boyutu birbirinden farklı olup, şekilleri ise bazılarının kare bazılarının yuvarlaktır.

Ulaşım

Guoliang köyü, Henan eyaletinin başkenti olan Zhengzhou şehrinin 75 km kuzeyindedir. Zhengzhou’dan tren ile Xinxiang’a (??) varılıyor. Xinxiang istasyonunda indikten sonra Huixian (?? kasabasına giden otobüse binin. Burada inip Wanxianshan’a giden otobüse binmek gerekiyor. Wanxianshan manzara alanında inip buradan 4 km uzaklıktaki Guoliangcun ve 2,5 km uzaklıktaki Nanping olarak bilinen köy’e yürüyerek ulaşabilirsiniz.

 

Summary
Article Name
Guoliang Tüneli
Description
Çin'in Henan eyaletinde, Taihang dağında yer alan Guoliang Tüneli tüm dünyada çok meşhurdur. Meşhur olmasının yanı sıra en korku verici tünellerden de biridir. Guoliang köyünün dış dünya ile hiçbir iletişimi olması yüzünden köylülerin artık dış dünyada ne olduğunu merak etmesi sayesinde 1972 yılında yerli köylüler tarafından yapılmıştır. 1200 metre uzunluğuna, 5 metre yüksekliğe ve 4 metre genişliğe sahip tünelin yapımı 5 yılda tamamlanabilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here