Guoliang Tüneli

ÇinGuoliang Tüneli

Çin’in Henan eyaletinde, Taihang dağında yer alan Guoliang Tüneli tüm dünyada çok meşhurdur. Meşhur olmasının yanı sıra en korku verici tünellerden de biridir. Guoliang köyünün dış dünya ile hiçbir iletişimi olması yüzünden köylülerin artık dış dünyada ne olduğunu merak etmesi sayesinde 1972 yılında yerli köylüler tarafından yapılmıştır. 1200 metre uzunluğuna, 5 metre yüksekliğe ve 4 metre genişliğe sahip tünelin yapımı 5 yılda tamamlanabilmiştir. Yapımı esnasında bir çok kişinin yaşanan kazalardan dolayı ölmüş olması tünel bitirilmesine engel olmamıştır. 1 Mayıs 1977 tarihinde halka açılmıştır. Tünelin 30’dan fazla penceresi vardır. Her pencerenin boyutu birbirinden farklı olup, şekilleri ise bazılarının kare bazılarının yuvarlaktır.

Ulaşım

Guoliang köyü, Henan eyaletinin başkenti olan Zhengzhou şehrinin 75 km kuzeyindedir. Zhengzhou’dan tren ile Xinxiang’a (??) varılıyor. Xinxiang istasyonunda indikten sonra Huixian (?? kasabasına giden otobüse binin. Burada inip Wanxianshan’a giden otobüse binmek gerekiyor. Wanxianshan manzara alanında inip buradan 4 km uzaklıktaki Guoliangcun ve 2,5 km uzaklıktaki Nanping olarak bilinen köy’e yürüyerek ulaşabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Sonbahar Tatili İçin En Güzel Rotalar – 8 Enfes Rota

Yaz mevsiminin bitişiyle sonbahar tatili için en güzel rota...

Telefonla Nasıl Güzel Fotoğraf Çekilir

Akıllı telefonla güzel fotoğraf çekmeyi kim istemez ki. O...

En İyi 10 Seyahat Uygulamaları

Seyahat planlanlamanızı mükemmel bir şekilde tamamladınız fakat en iyi...

Yurtdışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır

Yurtdışından telefon alacak olanların Türkiye'de telefonu kullanabilmeleri için yurtdışı...