Fas’ta İlk Gün

AfrikaFasFas'ta İlk Gün

17.Şubat 2017 10:50’de bindiğimiz uçak tam saatinde Kazablanka’ya vardı. Uçakta form dağıtılmadığı için uçaktan çıkıp pasaport kontrolü öncesi hemen pasaport kontrol sırasına girmeden önce sol taraftaki deskten ufak beyaz kağıdı doldurmanız gerekiyor. Bizim gibi gözünüzden kaçırıp pasaport sırası size gelince geri dönmek zorunda kalıp gerisin geri sıraya baştan girersiniz ona göre.

fasta ilk gün (5)

Ayak bastığımız andan itibaren sürekli adım başı kontrol yapılması; uçaktan çıkar çıkmaz, pasaport sonrası ve valizleri aldıktan sonraki x-ray cihazı.

Valizi aldıktan sonra ilerde solda döviz bürosu var. Burada paranızı bozdurun ve yanındaki desk’ten ücretsiz telefon kartınızı alın. Aktif etmek için 120’i aramak yeterli. Kartın içindeki internet ve konuşma limiti çok düşük. O yüzden daha sonra yükleme yapmayı unutmayın. 5 gb internet sadece 50 Dh (yani 5 Euro). Kartı aktif edemediyseniz yükleme yaptırdığınız telefoncu size bu konuda yardımcı olacaktır.

Döviz bürosunun önündeki çıkış kapısı çok kalabalık olduğu için biz ilerdeki çıkışı kullanmak istedik. Bu kapıdan çıkınca tam karşınıza tabela çıkacak. Yani tam karşınızdaki merdivenlerden aşağı inin. İndiğiniz gibi ONCF ofisi karşınıza gelecek. İster gişeden ister biletmatiklerden merkeze gitmek için biletinizi alabilirsiniz. 

fasta ilk gün (1)

Eğer iner inmez başka trenle başka şehirlere geçeceksen, Kazablanka’da konaklayacaksanız otelinizin hangi istasyona yakın olduğuna bakmalısınız. Çünkü Kazablanka’da 2 tane tren istasyonu var. Biri Casa Voyaguers diğer Casa Port. Biz direk Marakeş’e gideceğimiz için biletlerimizi Casa Voyaguer’e aldık.

Rota : Kazablanka Havalimanı – Casa Voyaguers 

Bilet Ücreti Tek Kişi : 43 Dh

Yolculuk Süresi : 30 Dk

fasta ilk gün (2)

Havalimanından 14:00 trenine bindik. Kazablanka’da kalmayıp aynı gün Marakeş’e gitmeyi planladığımız için tek endişemiz 14:50 Kazablanka – Marakeş trenini yakalamaktı.

Trenden inip aa girişe yöneldik. Hemen sıraya girip biletlerimizi 2 dakika içinde rahatlıkla aldık. 14:50’i yakalayamazsak bir sonraki tren 18:50’deydi. 4 saat bekleme süresi gözümüzde çok büyümüştü.

Rota : Kazablanka – Marakeş

Bilet Ücreti Tek Kişi : 95 Dh

Yolculuk Süresi : 4,5 saat

4,5 saat tren yolculuğu sonrası Marakeş’e ayak basıyoruz. 17 Şubat sabahı 08:00’den bu yana hatta Fas’ın Türkiye’den 3 saat geri olmasını hesaba katarsak yaklaşık 15 saattir yolculuk modundayız.

fasta ilk gün (4)

Trenden inen ilk kişilerden olmamıza rağmen iner inmez banklara oturup bir nefes alıyoruz. Biz nefes alana kadar garda bizden başka (2 kişi hariç) kimseler kalmıyor. İkisi de Avrupalı bir kız ve bir çok. Kız Marakeş’te yaşıyormuş. Amacımız tren istasyonundan sadece 3 km uzaklıktaki otelimize otobüsle mi yoksa taksiyle mi gitmemizin daha mantıklı olacağını öğrenmekti. Taksinin daha hızlı ama ikisinin de oldukça güvenli olduğunu söyledi. Otobüs kişi başı 4 dh iken taksi ücreti sizin pazarlığınıza bağlı olarak değişiyor.

fasta ilk gün (3)

Gar’dan dışarı adım atar atmaz adamlar etrafımızda üşüşüyor. 100 Dh diyen taksiciye 50 Dh teklif ediyoruz. O da göbek ata ata kabul ediyor zaten teklifimizi. Belki kazıklanmış olabiliriz ama daha fazla indirim için onca yol sonrası takatimiz yoktu.

Taksiler eski şehir diğer adıyla Medina bölgesindeki sokaklara giremiyor. Sokaklar dar olduğu için bizi ana caddede otele en yakın konumda indiriyor. Burdan sonra oteli bulmak için ya telefonumuzdaki maps.me aplikasyonuna güvenicez ya da sokaktaki çakallara!

Biz zaten daha gar’da maps.me’ye otelin adını yazıp rotayı hazır etmiştik. Taksiye binmeden önce doğal olarak hangi otele gideceğimizi söylediğimiz için bizi indirdiği yerde çevredeki gençlere hangi otele gideceğimizi söylüyor. Söylemesiyle biri peşimize takılıyor. Neymiş o bizi otele götürecekmiş….

Elimizde maps.me açık o ne tarif ederse, nereye derse o tarafa doğru ilerliyoruz. Çocuk da yanımızda hayır o yön yanlış asıl bu taraf deyip bizi başka tarafa yönlendirmek istiyor.

Sokakların ıssızlığına rağmen çocuğa inanmayıp maps.me’ye güvendik. Ve 5 dakika yürüdükten sonra otelimize vardık. Bu arada gittiğiniz zaman mutlaka sizi de yönlendirmek, otelinizi göstermek isteyenler olacak. Biz para vermek istemediğimiz için peşine takılmadık. Gitmek isterseniz, ben aplikasyonla, aramakla uğraşamam derseniz bu çocuklardan birinin peşine takıp 10 Dh karşılığı otelinize sizi götürmesini kabul edebilirsiniz. Güvenlik anlamında korkmanız gereken bir durum olmadığını belirtmek isteriz. Çünkü bir gün yine başka bir otele giderken ara sokaklara girdikçe maps.me saçmalamaya başlayınca yol göstermek isteyen birinin yardımını almıştık.

Şunu da asla unutmayın… Zor da kaldıkça bunların peşine takılın. Adres sormanız gerektiği zaman mümkün mertebe bayan ve çocuklara adres sorun. 

Fas gezi rehberi ve Marakeş’te gezilecek yerler yazılarımıza da bakıp bilgi almayı ihmal etmeyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Marakeş Gezi Rehberi: TÜM BİLGİLER

Marakeş gezi rehberi ile Fas'ın en popüler şehirlerinden birini...

Fas’ta Gezilecek Şehirler

Fas, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle ünlü olan büyüleyici bir...

Fas Hakkında Genel Kültür

Fas gezisi yapacak için önceden Fas hakkında genel kültür...

Fas Güvenli Mi?

Fas seyahati sonrası en çok aldığımız soru da Fas...