Evcil Hayvan İle Seyahat

Seyahat RehberiEvcil Hayvan İle Seyahat

Yurtdışına çıkarken yanınızda evcil hayvanınızı da mı götürmek istiyorsunuz? Eğer öyleyse hiçte zor bir şey değil yapmak istediğiniz.

Öncelikle köpek veya kedinizin 7 aylıktan büyük olması

Aşı Karnesi (Her bir aşının veteriner hekiminiz tarafından imza ve kaşelenmesi gerekli)

Köpeğinize uygulanan (ISO 11784 veya ISO 11785) microchip numarasının ayrıca karneye de işlenmiş olması

AB üye ülkelere ziyaretten 15 gün önce evcil hayvana iç-dış parazit ilaçlarının yapılmış olması

Kuduz aşısının periyodik olarak yapılmış olması

Kuduz Titrasyon testi için Veteriner Hekim’in evcil hayvanınızdan alacağı kan Ankara Etlik Merkez Araşturma Labaratuarı’na gönderiliyor.

Titrasyon testi AB’ye üye ülkelere girmeden 3 ay önce, uzak doğu ülkelerine girmeden 1 ay öncesinde yapılmış olması gerekiyor. Titrasyon testi için kuduz aşısı yapıldıktan minimum 1 ay sonra kan alınması gerekmektedir.

Titrasyon Testi için Gerekli Evraklar

Microchip numarası

Aşı karnesi fotokopisi

Başvuru formunda evcil hayvanın ve sahibinin bilgileri

Uluslararası sağlık sertikifasının Veteriner Hekim tarafından İngilizce yazılmış ve imzalanmış olması gerekiyor. Ancak bazı ülkeler Tarım İl Müdürlüğünden resmi sağlık sertifikası istemektedir.

Yolculuğa çıkmadan 48 saat önce ilgili belediyeden menşe şehadetnamesi alınmalıdır. Bunun için aşı karnesini yanınızda götürmeniz yeterlidir.

Yolculuktan 48 saat önce Tarım İl Müdürlüğü, Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğü’nden veteriner sağlık sertifikası alınması gerekiyor. Bu belgenin alınabilmesi için aşı karnesinin aslı ve fotokopisi, kuduz titrasyon test sonucu ve petinizi götürmeniz gerekli.

İrlanda, İsveç, İngiltere ve Malta yurtdışından gelen petler için 3-6 ay arası karantina uyguluyor, ancak AB üyesi bir ülkeden giriş yapıldığı takdirde PET’S (pet travel scheme) sistemiyle karantinaya girmeden ülkeye pet girişi yapılması mümkün.

Ziyaret edeceğiniz ülkeye varmadan önce transit geçiş yapacaksanız o ülkenin prosedürlerini öğrenmenizde fayda var.

Ulaşım şekliniz ister havadan ister karadan ister deniz yoluyla olsun evcil hayvanınız ile birlikte seyahat edeceğinizi ve firmaların bunun için düzenlemesi ve şartı olup olmadığını öğrenmeniz gerekmektedir.

Gideceğiniz ülkeden geri dönmeden minimum 2 gün öncesinden evcil hayvanınızın tekrar sağlık raporunu alıp kendi ülkenize rahatlıkla giriş yapabilirsiniz.

THY – Anadolu Jet

Önceden rezervasyon yapılmalıdır.

8 kiloya kadar olan evcil hayvanınız 45x35x23 cm ölçülerdeki kafeslerde kabin içinde yolculuk yapabilir.

Aşı karnesi uçuş esnasında yanınızda olmalıdır.

Evcil hayvanın taşınması ücrete tabidir.

Sun Express

Evcil hayvanların taşınmasına ilişkin özel rezervasyonları tarafımıza uçuş saatinden en geç 72 saat olmak üzere mümkün olduğu kadar erken bildirmek gereklidir.

Dış Hatlar

Çantaları dâhil olmak üzere ağırlığı 6 kiloyu geçmeyen kedi ve köpekler, kabinde gidiş için 20.- ve gidiş dönüş için 40.- karşılığında taşınabilirler.

6 kilonun üzerindeki evcil hayvanlar, havalandırma sistemli kargo bölümünde gidiş için 75.- ve gidiş dönüş için ödenecek 150.- karşılığında yolculuk yapabilir.

Evcil hayvanlar, hava alan, sıvı sızdırmayan ve kilitlenebilen 55x40x20 cm boyutlarındaki çantalar veya kafesler içinde taşınabilir.

İç Hatlar

Evcil hayvan olarak sadece kedi, köpek, muhabbet kuşu ve küçük kaplumbağa kabine girebilir.

Kabin içinde taşınabilecek olan evcil hayvanlar sadece hava alan, sıvı sızdırmayan ve kilitlenebilen 55x40x20 cm boyutlarında ve en fazla 6 kg’a kadar uçuşuna uygun çantalar veya kafesler içinde taşınabilir.

Evcil hayvanlar, uçuş boyunca yerde durmak zorundadır.

Bilet alınırken, evcil hayvanların haber verilmesi önemle rica edilir. Yön başına fazla bagaj ücreti 6 TL/ kgtahsil edilir.

Atlas Jet

Evcil hayvanlar mutlak surette 45x35x23 cm ölçülerindeki muhafazasında taşınmalıdır.

Evcil hayvanın muhafazası/kafesi ile tartıldığında 6 kiloyu geçmemesi gerekir.

Pegasus

Uçak kabininde evcil hayvan taşınması, ancak rezervasyon yapılması ile mümkündür. Evcil hayvanlar hava alan, sıvı sızdırmayan ve kilitlenebilen 55x40x20 cm boyutlarındaki çantalar veya kafesler içinde taşınabilir.

Evcil hayvanın toplam ağırlığının kafesi dâhil 5 kg’ı geçmemesi gerekmektedir.

Onur Air

Onur Air seferlerinde evcil hayvan taşıması yapılamamaktadır.

 

6 YORUMLAR

  1. merhaba size bir sorum olucak cevaplarsanız çok mutlu oluyorum benım kedi var türkiyede yasıyorum yakın zamanda evlendim işveçe esimin yanına yerleşicem kedimde benim yelicek ama ne yazıkkı karantine olayı var kedim bir yerde karantine kalmasına asla yügerim dayanmaz ama yazınızı okurken (pet travel scheme) sistemini okudum simdi ben simdi norveçe bilet alsam oraya giriş yapsam 1 gün sonra işveçe girsem kedim kedim karantinnadan kurtulurmu yoksa uzun süremi kalması gerekiyor bana cevaplarsanız çok mutlu oluyum tşkler simdiden

  2. Merhaba.
    Yakında yurtdışına çikmam lazım ve yanımda muhabbet kuşu göturmek istiyorum.Otobüs ile gidecez 12 saat. Kuş için gümrükte herhangi bir belge gerekli mı. Lutfen çok acil cvb istiyorum bir hafta içinde gidecem.

  3. Merhaba
    Biz bir yıl önce Hollanda ya taşındık ve köpeğimiz de bizimle geldi.Türkiye den AB ülkelerine giriş prosedürünü tamamladık ve burda da bir veterinere kayıt yaptırdık.Herşek kuralına göre yani.Ama şimdi tekrar Türkiye ye dönerken herhangi bir işlem yaptırmamız gerekiyor mu acaba.Cevaplardanız sevinirim Teşekkürler

    • Merhaba, Kuduz aşısı ve Kuduz aşısı yapıldıktan en az 21 gün sonra yapılan kuduz titrasyon testi belgesi ile köpeğinizin aşı karnesinin yanınızda olması yeterlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Sonbahar Tatili İçin En Güzel Rotalar – 8 Enfes Rota

Yaz mevsiminin bitişiyle sonbahar tatili için en güzel rota...

Telefonla Nasıl Güzel Fotoğraf Çekilir

Akıllı telefonla güzel fotoğraf çekmeyi kim istemez ki. O...

En İyi 10 Seyahat Uygulamaları

Seyahat planlanlamanızı mükemmel bir şekilde tamamladınız fakat en iyi...

Yurtdışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır

Yurtdışından telefon alacak olanların Türkiye'de telefonu kullanabilmeleri için yurtdışı...