En Uzun 10 Heykel

Seyahat RehberiEn Uzun 10 Heykel

Heykel, heykelcilik her kavimde, medeniyette ve her çağda taş, mermer, toprak gibi bir çok çeşit malzemeden yapılmıştır. Yapılan kazılarda bulunan heykeller daha çok o dönemin ilahı, kral ve kraliçesi olarak tasvir edilmiştir. Çok eski tarihlerden bu yana yapılan heykeller daha çok o dönemin dini inancını yansıtmıştır. Dünyanın neresine gidersek gidelim bulunduğumuz şehirde ufak yada büyük heykel görmek kaçınılmazdır. Uzak doğu ülkesine gittiğimizde yaygın olarak yapılan Buda heykelleri ise görülmeye değer yapılardır. Hatta sırf bu devasa heykelleri görebilmek için günübirlik turlar dahi düzenlenmektedir. Bu yazımızda sizlere dünyanın en yüksek 10 heykeli ile tanıştırmak istiyoruz.

Spring Temple Buddha, Lushan, Henan, Çin

Yükseklik: 128 mt. Yapım Yılı: 2002

Çin Henan eyaleti, Lushan kenti, Zhaocun kasabasında ki heykel ile Vairocana Budassı betimlenmiştir. 2002 yılında yapımı tamamlanan heykel dünyanın en uzun heykelidir. Heykelin ismi sonraları değişmiş ve yeni ismini yakınındaki Tianrui kaplıcasından almıştır. 60 dereceyi bulan kaplıcada insanlar Vairocana’ya şükrederek onun aracılığı ile iyiliğe,refaha, sağlığa kavuşacaklarına inanıyorlar. Heykelin yapımına 18 milyon dolar harcanmıştır.

Laykyun Setkyar, Sagaing Division, Burma

Yükseklik:116 mt. Yapım Yılı : 2008

116 metre yükseliği ile dünyanın 2. enyüksek heykelidir. Heykelin ayak ucundaki yatan buda’da yine dünyanın en büyükyatan budası özelliğine sahiptir. Gautama Buda betimlenmiştir. Heykelin yapımı2 yıl sürmüştür.

Ushiku Daibutsu, Ushiku, Ibaraki, Japonya

Yükseklik: 120 mt. Yapım Yılı: 1993

10 metre yükseklikteki taş platformun üzerine yine 10 metre yükseklikte lotus çiçeği yapılmış olup heykel bunların üzerine inşa edilmiş ve toplam uzunluğu 120 metreyi bulmuştur. Asasnsör ile 85 metre yukarı çıkılabilmektedir. Shinran’un (Jodo Shinshu Budizm kurucusu) doğumgünü anısına yapılan bronz buda’da Amitabha Buda’sa betimlenmiştir. Heykelin ağırlığı 4003 ton’dur.

Nanshang Haishang Guanyin, Sanya, Hainan, Çin

Yükseklik: 108 mt. Yapım Yılı: 2005

Avalokitesvara doğu asya’da Guanyin olarak bilinmektedir. Guanyin’in merhameti simgelediğine inanılmaktadır. Bu nedenledir ki Guanyin veya Avalokitesvara’ya “Merhamet Tanrıçası” denir. Guanyin heykelinde betimlenen cinsiyetin kadın veya erkek olması Budist kültürne bağlıdır. Heykelin 3 cephesi vardır. Bir cephesi Çin’in içine bakarken diğer iki cephesi Güney Çin Denizine bakmaktadır. Guanyin heykelinin 3 açısınında simgelediği Çin’i koruma altına aldığıdır.

İmparator Yan ve Huang Yan, Zhengzhou, Henan, Çin

Yükseklik: 106 mt. Yapım Yılı: 2007

Zhenghou iline yakın Yellow River Scenic Area içindeki Rushmore dağının içine oyularak yapılan heykellerin tamamlanması 20 yıldan fazla sürmüştür. Çin’in en eski imparatorları (Yan Di ve Hunag Di) betimlenmiştir.

Krsta Ray/İsa Heykeli, Almat

Yükseklik: 103 mt. Yapım Yılı: 1959

Dünyanın en meşhur Rio de Janerio’da ki İsa heykeli ile Almata’da ki Cristo Rei heykelinin uzunlukları 28 metre olmasıyla aynıdır. Ancak Almata’daki heykel 82 metre uzunluğundaki taş yapının üzerine konulduğu için dünyanın en uzun heykelleri listesinde yerini listenin en başlarında almıştır.

Sendai Daikannon, Sendai, Miyagi Prefecture, Japonya

Yükseklik: 100 mt. Yapım Yılı: 1991

Heykelde Bodhisattva Kannon betimlenmiştir. Bodhisattva Kannon Japon Budizminde en önemli figürlerin başında gelir. Japonca Kannon “Guanyin” anlamına gelmektedir. Bodhisattva Kannon japoncasıyla Kanzeon Bosatsu anlamındaki heykel Japonlara göre dünyanın haykırışını anlayan bir figürdür.

Qianshou Qianyan Guanyin of Weishan, Changsha, Hunan, Çin

Yükseklik: 99 mt. Yapım Yılı: 2009

2009 yılında 260 milyon Yuan’a mal olan Çin’in 4. dünyanın 7. en yüksek heykeli olma özelliğine sahiptir. Altın kaplama olan abide de Avalokitesvara’nın ayakta duran hali betimlenmiştir.

Büyük Petro Heykeli, Moskova, Rusya

Yükseklik: 96 mt. Yapım Yılı: 1997

300 yıllık rus deniz donanmasını anmak adına Gürcistanlı tasarımcı Zurab Tsereteli tarafından tasarlanmıştır.

Great Buddha, Ang Thong, Tayland

Yükseklik:92 mt. Yapım Yılı: 2008

Oturan lotus pozisyonundaki Buda heykelinin yapımı 18 yıl sürmüştür. Heykel Theravada Budizm ana kurallarına göre tasarlanmıştır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Sonbahar Tatili İçin En Güzel Rotalar – 8 Enfes Rota

Yaz mevsiminin bitişiyle sonbahar tatili için en güzel rota...

Telefonla Nasıl Güzel Fotoğraf Çekilir

Akıllı telefonla güzel fotoğraf çekmeyi kim istemez ki. O...

En İyi 10 Seyahat Uygulamaları

Seyahat planlanlamanızı mükemmel bir şekilde tamamladınız fakat en iyi...

Yurtdışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır

Yurtdışından telefon alacak olanların Türkiye'de telefonu kullanabilmeleri için yurtdışı...