Dünyanın En Tehlikeli Yürüyüş Yolu

Seyahat RehberiDünyanın En Tehlikeli Yürüyüş Yolu

Dünyanın en tehlikeli yürüyüş yolu El Caminito Del Rey 15 yıl aradan sonra tekrar açıldı. Yürüş parkurunun toplamı 7.7 km olup bununn 4.8 km’si normal olup kalan 2.9 km’si tahta iskeleden oluşmaktadır. Yürüş yolunun yüksekliği ise bölgeden bölgeye değişmektedir. Deniz seviyesinden 225 ila 250 metre yüksekte yapacağınız yürüyüşte bu noktadan göreceğiniz manzaralar adeta baş döndürücüdür.

Yürüş yolu Güney İspanya’nın El Chorro geçidine inşa edilmiştir. Ardales’ten başlanan yürüş Antequera’ya doğru devam eder ve burası da geçildikten sonra El Chorro’da sona erer.

Yürüş yolunun inşasına 1901 yılında başlanmış ve 1905 yılında da tamamlanmıştır. Bu yolun yapılma sebebi yerel insanların çevre köylere ulaşımın daha rahat sağlanması imiş. Yol yapılmadan önce yerli halk dağların çevresinden dolanarak ve çok uzun yollar katetmek zorunda olduklarından bu mesafe kısaltılmak için yürüyüş yolu yapılmasına karar verilmiş.

Yürüş yolu yapıldıktan sonra ne yazık ki yeterince korunmadığı için ciddi zararlar görmüştür. Bakımsızlık içinde olan yürüyüş yolunca 1999 ve 2000 yılında bir çok dağcı çökmeler sonucu hayatını kaybettiği için yürüyüş yolu kapatılmıştır.

Kapatılan yola izinsiz girenlerin cezası ise 600 euro’dur.

2.24 milyon euro harcanarak tekrar restore edilen yürüyüş yolu 28 Mart 2015 tarihinde 15 yıl aradan sonra tekrar açılmıştır.Restorasyon sonrası yapılan yeni yürüyüş yolu eski yoldan yalnızca bir kaç metre yüksektedir. Eski köprü ise yeni köprünün hemen yanında bulunmaktadır.

Restorasyon öncesi oldukça tehlikeli olan yol artık eskiye nazaran daha güvenlidir.

İspanya’nın Malaga şehrine yolu düşecek olanlar bu deneyimi muhakkak yaşamalı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Sonbahar Tatili İçin En Güzel Rotalar – 8 Enfes Rota

Yaz mevsiminin bitişiyle sonbahar tatili için en güzel rota...

Telefonla Nasıl Güzel Fotoğraf Çekilir

Akıllı telefonla güzel fotoğraf çekmeyi kim istemez ki. O...

En İyi 10 Seyahat Uygulamaları

Seyahat planlanlamanızı mükemmel bir şekilde tamamladınız fakat en iyi...

Yurtdışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır

Yurtdışından telefon alacak olanların Türkiye'de telefonu kullanabilmeleri için yurtdışı...