Dünyanın En İyi 11 Balayı Yeri

Düğün tarihi yaklaşanların hazırlıklardan sonra araştırdığı tek gerçek şey var ki o da balayı yeridir. Dünyanın en iyi balayı yeri neresi search eder durursunuz. Sonuçta hayatınızda yaşayacağınız bir ilk ne de olsa. En güzeli en keyiflisi en unutulmaz olsun istersiniz. Dünyanın en iyi 11 balayı yeri nereler sizler için listeledik. Seçip beğenin sonra biletleri alıp yola koyulun 😉

“Maldivler”

Maldivler, Hint Okyanusu’na serpilmiş 1.200 adadan oluşan tropikal bir cennet. Hindistan’ın güneyinde ve Sri Lanka’nın yaklaşık 750 kilometre güneybatısında yer alan Maldivler beyaz kumlu plajları, okyanusa doğru uzanan Hindistan cevizi ağaçları, egzotik bungalovları ve resort otelleri ile dinlenme ve rahatlama konusunda benzersiz balayı tatili fırsatları sunmakta. Su sporları, deniz altı keşifleri için de ideal. Bu yeryüzü cenneti, lagünlerin etrafını çevreleyen doğa harikası mercan resifleri ve yüzlerce canlı çeşidi ve renk harmonisine canlı canlı şahit olmak isteyen herkesi bekliyor. Maldivlere gitmek için vizeye gerek yok ve uçuş süresi 9 saat 30 dakika.

“Paris”

Paris, romantizmin, aşkın ve güzelliğin her köşede yaşandığı ikonik bir Avrupa şehri ola gelmiştir. Dünyada en çok turist ziyareti alan Paris, ülkemiz tatilcilerinin de listelerinde ilk sırada yer alıyor. Avrupa’da balayı yapmak isteyen ve uzun uçak yolculukları sevmeyenler için Paris, en uygun balayı tatili yerleri arasında yer alıyor. Opera Garnier, Vendome, Concorde, Chatelet Meydanları, Aleksandr Köprüsü, Meclis Binası, Orsay Müzesi ve Zafer Takı ile Paris, yerinde durmak istemeyen, tarihi ve kültürel yerleri keşfetmeyi seven çiftlere sonu gelmez fırsatlar sunuyor. Her sokağın görülmesi gereken şeyler açısından çok zengin olan şehir. Seine Nehri’nde tekne gezileri, Louvre, Champs-Elysées ve elbette harika Eyfel manzarası ile keşfedilmeyi bekliyor. Alışveriş çılgınları için Paris’e alternatif olacak bir merkez bulmak güç olabilir. Paris’e gitmek için Schengen vizesi almanız gerekiyor ve uçuş süresi ise 3 saat 30 dakika.

“Hawaii”

Hawaii, Kuzey Büyük Okyanus’ta Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı eyaletlerden birisi. Amerika ana karasından 3.700 kilometre uzaklıkta adalar grubu olan Hawaii, Godzilla, Lost ve Jurassic Park filmlerine ve dizilere mekan olmuş, muhteşem plajları, sörf yapılabilecek yüksek dalgaları, temiz kumsalları, kristal berraklığından denizi, yemyeşil ormanları, egzotik yerel kültürü ile rüya gibi bir balayı fırsatı sunan bir huzur adası. Waikiki sahilin boyunca adanın ünlü otelleri sıralanıyor. Plajın çevresi gökdelenler, restoranlar, alışveriş merkezleri, şık butiklerle dolu ve oldukça hareketli. Deniz kaplumbağaları, egzotik balıkları ve rengarenk mercanları ile Hawaii denizi görenleri büyüleyecek güzellikte. Etkileyici doğal güzelliklerinin yanında, 12 ay boyunca ılıman olan iklimiyle her mevsim balayı tatili olarak tercih edilebilecek bir yer. Bu güzel ve romantik adaya gitmek için ABD vizesi almanız gerekiyor. Uçuş süresi aktarmalı olarak 30 saate kadar çıkabiliyor. Direkt uçuş bulabilecek kadar şanslıysanız, 17 saatte orada olma imkanınız var.

“Bahamalar”

Atlantik Okyanusu üzerine kurulu olan bu ülke, dünyanın her yerinden birçok çiftin balayı rüyalarını süsleyen en popüler yerlerden. Yaklaşık iki bin adadan oluşan bir takımada ülkesi olan Bahamalar, mercan kayalıkları üzerine kurulu. Festivalleri, müziği, dansları ile balayını bir kültür şöleni haline getirmek isteyen çiftlere de hitap eden Bahamalar, tropik ile yarı-tropik iklimler arasında bir geçiş iklimi yaşar. Ayrıca, Bahama’nın doğası da papağanları, yunusları, rakunları ya da timsahları ile çok zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Balayı tatilini unutulmaz bir okyanus macerası halinde yaşamak isteyen çiftler için Bahamalar en ideal noktalardan birisidir. Sıcak okyanus suları ile yüzmek ya da çeşitli su sporları yapmak için ideal kumsallar da, Bahamaların popüler özelliklerinden. Bahamalar 8 aya kadar vize uygulamamaktadır ve uçuş süresi aktarmalı olarak 18 ila 26 saat arasında değişmektedir.

“Bali”

Endonezya‘nın en popüler adası olan Bali‘dir. Sloganı ‘Bali Shanti Shanti Shanti’. Shanti, Sanskrit dilinde huzur ve barış anlamına geliyor. Barış ve huzurun üzerine güneş, şahane plajları olan deniz ve kum üçlüsünü ekleyip bir de tüm bunların üzerine adanın kendine münhasır kültürel zenginliğini eklenince balayı durağı olarak neden bu kadar cazip bir yer olduğu kolayca anlaşılıyor. Endonezya’nın 17,500 adasından biri olan Bali, 4 milyon bulan nüfusuyla ülkenin en zengin bölümü aynı zamanda. Dalış yapıp su altı güzelliklerini keşfetmek, dağ ve orman yürüyüşleri yapmak, masaj yaptırabilirsiniz. Kültürel yapısı açısından oldukça zengin olan güler yüzlü Balililerle sohbet etmekten çekinmeyin. Havaalanında çiçeklerle karşılanacağınız bir balayı gerçekten harika olabilir. Bu adaya gitmek için Endonezya vizesini havaalanında alabilirsiniz. 30 güne kadar olan ziyaretlerinizde de vize gerekmiyor. Uçuş süresi Singapur aktarmalı olarak yaklaşık 14 saat bulmaktadır.

“Martinik”

Karayip Adaları’ndan biri olan Martinik, Fransız ve Karayip kültürünün yoğun olarak yaşandığı bir tropik ada. Kuzey kısmındaki siyah kumsalları ile çok ilginç manzaralar sunan bu ada, ayrıca zengin bir tarihe sahip olduğu için ilginç gezi alanları da sunuyor. Martinik, tropik balayı planını hafif kültürel öğelerle zenginleştirmek isteyen çiftler için ideal bir varış noktası. Ada, Gorges de la Falaise adlı bir kanyona sahip. Bu kanyon içerisinde balayı çiftleri için akşam yemekleri sunan tesisler bulunmakta. Ayrıca, balayında alışveriş yapmak isteyen çiftler için de Paris stili taşıyan butikler ya da taze meyve ve çiçek satan pazar yerlerine uğramak da mümkün. Martinik Adaları vizesi almanız için Fransız konsolosluğuna başvurmanız gerekiyor ve uçuş süresi aktarmalı olarak 17 ila 21 saat arasında değişebiliyor.

“Santorini”

Santorini, Yunan adalarının incisi, Ege Denizi’nin en gözde adalarından birisidir. Türkiye’ye yakın olması sebebiyle kısa süreli balayı tatili planlayanlar için ideal bir tatil noktası olacaktır. Aynı zamanda harika manzaraları ile romantik bir tatil yapmak isteyenlerin vazgeçilmez adreslerindendir. Mavi kubbeli otantik ada evleri, Caldera manzarasına sahip butik oteller bulunmaktadır. Aşağısı uçurum olduğundan dolayı bu bölgedeki otellerin hepsinde havuz bulunuyor. Yunan adalarını ziyaret için vize almak gerekli fakat Yunanistan seyahat etmek isteyenler için kolaylaştırılmış bir vize programı uyguluyor. Bu vize programı sadece adalar için geçerli. Ulaşım için iki alternatifiniz var; birincisi deniz yolu. İkincisi ise, İstanbul’dan Atina’ya, oradan da ikinci bir uçak veya gemi yolculuğu ile Santorini’ye, bir de Mikanos Adası’na direkt uçuşlar var. Buradan da sürat tekneleriyle Santorini’ye geçebilirsiniz.

“Zanzibar”

Tanzanya’nın kıyısında bulunan Zanzibar adası, dünyaca ünlü turistik bir mekandır. Çok farklı turizm imkanlarına ev sahipliği yapan Zanzibar, kuzey ucunda bulunan Nungwi adlı etkileyici kasabası ile balayı planı yapan çiftlerin de dikkatini çekiyor. Nungwi de geçirilecek bir balayı için mutlaka yapılması gereken aktivite, gün batımını izlemektir. Uçsuz bucaksız turkuaz okyanusa doğru yavaş bir iniş yapan güneş, sonsuz bir aşkın başlangıcını sembolize etmek için ideal bir seçimdir. Ayrıca, Nungwi’de bulunan limandan her günbatımında aynı yöne doğru çıkış yapan yaklaşık 50 tekne, unutulmaz bir manzara oluşturmaktadır. Bunlara ek olarak, kuzeydeki deniz fenerinin yanında bulunan akvaryuma uğrayarak, dokunulmasına izin verilen dev kaplumbağalar ile dost olabilirsiniz. Yorucu günün ardından, birçok esere konu olmuş Cholo’s Bar’a uğrayarak eşinizle birlikte hiç konuşmadan sessizliği ve okyanusu dinleyip huzurlu bir balayı tatili yapabilirsiniz. Adaya gitmek için vize gerekiyor fakat vizeyi Tanzanya konsolosluğundan alabildiğiniz gibi, sınır kapısından da vize almanız münkün. Uçuş süresi ise aktarmalı olarak 18-26 saat arasında değişim göstermektedir.

“İsviçre Alpleri”

İsviçre, balayı çiftleri için romantik ve ilginç seçenekler sunan bir ülkedir. Ülkede bulunan göllerin kenarlarında her kategoride konaklama şekline uygun oteller, dağ evleri gibi mekanlar bulunur. İsviçre’de bulunduğunuz süre içerisinde göllerde tekne gezileri, yeşilin her tonunu görebileceğiniz dağlarda yürüyüşler, karla kaplı Alpler’de nefes kesen manzaralar eşliğinde baş başa yiyeceğiniz romantik yemekler balayı tatilinizin en özel ve unutulmaz anları olacaktır. İsviçre Alpler’e gidebilmeniz için İsviçre vizesi almanız gerekmektedir. İstanbul’dan, başkent Zurih’e uçuş süresi ise 3 saattir.

“Phuket Adası”

Tayland’ın en büyük adası olan Phuket, Chalong Bay adlı yat limanı ve Kamala plajı ile balayı planı yapan çiftlerin dikkatini çekiyor. Yıl boyunca sıcak bir iklime sahip olan ada, hem okyanus hem de kültür öğeleri taşıyan bir balayı yapmak isteyen çiftler için ideal bir nokta. Tüm su sporları için imkan bulabileceğiniz Phuket Adası, aynı zamanda dünya çapında ünlü bir evlenme yeri. Özellikle lüks tüketim düşkünü kesimde son yıllarda popüler olan ada, reddedilemez bir romantizme sahip. Adada bol miktarda bulunan büyüleyici manzaralara bakacak şekilde kurulmuş olan konaklama tesisleri, Phuket’in evlilik ya da balayı için giderek artan bir talep ile karşılaşmasını sağlıyor. 30, bazı durumlarda 90 güne kadar vizesiz gidebileceğiniz Phuket Adası’na İstanbul’dan uçuş süresi ise 13 saat.

“Venedik”

Dünya üstünde görebileceğiniz en özel şehirlerinden birisidir Venedik. Denizin ortasına kondurulmuş muhteşem yapılardan oluşan ve üzerinden geçen yüzyıllara rağmen günümüze kadar korunarak gelmiş, romantik ve aşıklar şehri diye de bilinir. Venedik balayı tatili için en uygun ülkelerden biridir. Karı koca olarak çıkacağınız ilk tatil, böyle aşk kokan bir yerde olmalı. Bu güzel yere gitmek için İtalya vizesi almanız gerekiyor ve uçuş süresi İstanbul’dan 2 saat.

More from the blog

Sonbahar Tatili İçin En Güzel Rotalar – 8 Enfes Rota

Yaz mevsiminin bitişiyle sonbahar tatili için en güzel rota araştırmalarına başladıysanız dört mevsimin en güzel renk kartelasını gözler önüne sunan bu dönemi kaçırmamalısınız. Yavaş...

Telefonla Nasıl Güzel Fotoğraf Çekilir

Akıllı telefonla güzel fotoğraf çekmeyi kim istemez ki. O halde size göz alıcı fotoğrafları elinizdeki ufacık aletle nasıl çekebilirsiniz gelin tüm püf noktaları anlatalım....

En İyi 10 Seyahat Uygulamaları

Seyahat planlanlamanızı mükemmel bir şekilde tamamladınız fakat en iyi seyahat uygulamaları hakkında net bir fikir sahibi değilseniz kendi kullandığımız en iyi 10 seyahat uygulamaları...

Yurtdışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır

Yurtdışından telefon alacak olanların Türkiye'de telefonu kullanabilmeleri için yurtdışı telefon kaydı nasıl yapılır yazımızla sizlere adım adım her aşamasını anlatmaya karar verdik. Bugüne kadar...