Dünyanın En Güzel Teleferikleri

Şehir ve tabiat manzarasını görebilmenin en güzel yollarından biri aslında bulunduğunuz şehirde teleferik var ise onu sayesinde bu tecrübeyi yaşamakla görülür. Her turist teleferik olan şehirler de bu deneyimi es geçmemektedir. Biz de sizlere beğendiğimiz teleferik destinasyonları sizlere aktarmak istedik.

Pierre Loti Teleferiği – İstanbul

İstanbul’un Eyüp ilçesindeki Eyüp Sultan Cami yakınından kalkan teleferiğe binerek deniz seviyesinden 55 metre yükseklikte yer alan Pierre Loti tepesine Haliç manzarasına nazır keyif bir yolculuk yapabilirsiniz.

Ziyaret Saatleri : 08:00 – 22:00

Tianmen Shan -Çin

Çin’in Hunan bölgesinde Zhangjiajie şehrinin güneyinde yalnızca 10 km uzaklıkta Tianmen Ulusal parkı içinde yer alan Tianmen dağı dünyanın en güzel dağlarından biridir.Tianmen Shan dağının yüksekliği 1518,6 metre yüksekliğe sahiptir. Burası 1992 yılının temmuz ayında ulusal park olarak ilan edilmiştir.

Baş döndürücü manzarası, dik falezler, yemyeşil dağ zirveleri, dik sarkıklardaki yürüyüş yolu, camdan yapılmış yolu ve dünyanın en uzun dağ teleferiği olmasıyla şüphesiz Çin’deki en güzel ulusal parklardan biridir. Teleferik ile 7.455 metre olan yol 30 dakika sürmektedir.

Ulusal park içerisinde 1000 metreden fazla yüksekliğe sahip 40’dan fazla zirve vardır.

Ziyaret Saatleri : 08:00 – 18:00 (Park!a son giriş 16:00’dır.)

Giriş Ücreti : 258 RMB

Vietnam’ın Da Nang şehrindeki 5 km uzunluğundaki teleferik The Telgraph’ta dünyanın en muhteşem teleferiklerinden biri olarak listede yerini almıştır. Aynı zamanda teleferiğin uzunluğu sayesinde Ba Na Teleferiği 2013 yılında Guiness Dünya Rekoruna da sahip olmuştur. Saatte 1.500 yolcu taşıyan teleferiğin toplam 85 kabini mevcut ve her bir kabin 10 kişi kapasitelidir.

Ulaşım : Danang şehir merkezinden 50 km uzaklıktadır.

Giriş Ücreti : 500,000 VND

Detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Aiguille du Midi, Chamonix-Plan Praz-Brévent, France

Fransa’nın Chamonix kasabası Avrupanın en yüksek dağı Mont Blanc’a ev sahipli yaptığı gibi dağcıların tercih ettiği bir bölge aynı zamanda sporcu olmayanların ise teleferik deneyimi yaşamak için tercih ettiği bir bölgedir. Kasabadaki Aiguielle du Midi teleferiğine binilerek öne Aiguielle du Midi noktasına varılıp 2. Kez teleferiğe binilerek Nort Tower’da iniliyor. Dileyen Chamoniz vadisi ve Mont Blanc manzarasına karşı sıcacık bir şeyler içip içini ısıtabilir. Nort Tower ile zirveye giden asansöre ulaşmak için asma köprüden geçilmesi gerekmektedir. Köprüyü geçip asansöre bindikten sonra nihayet 3842 mt yükseklikteki zirveye ulaşılabilir. Alp dağlarının tam karşısında bu manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Fiyat bilgisi için buraya tıklayınız.

Sugarloaf Dağı– Rio de Janerio – Brezilya

Brezilya’nın 2. Büyük şehri Rio de Janerio’da bulunan Sugarloaf teleferiği dünyanın en büyük ve en bilinen atraksiyonlarından biridir. Teleferiğin 1912 yılında açılmasından bu yana 32 milyondan fazla ziyaretçi ağırlayan teleferik ile önce Praia Vermelha’dan Urca tepesine buradan da Sugarloaf dağına ulaşmaktadır.

Teleferiğin saatteki hızı 31 ila 31 km arasındadır. Ve her bir kabin 65 kişi kapasiteli olmakla beraber her 20 dakikada bir kalkmaktadır.

Ziyaret Saatleri :

Biletler her gün saat 08:00 ila 19:50 arası satılmaktadır.

Teleferiğin ilk kalkış saati Praia Vermelha – Morro de Urca arası 08:10’da başlamaktadır.

Teleferiğin son dönüş saatleri ise Morro da Urca – Sugarloaf arası 20:20

Sugarloaf – Morro da Urca arası 20:40

Morro da Urca – Praia Vermelha 21:00

Bilet Fiyatları :

12 yaş üstü için 62 R$

6-12 yaş arası çocuklar, öğrenciler için 31 R$

6 yaş altı çocuklara ücretsiz.

Grindelwald-Männlichen Gondola – İşviçre

İsviçre’de Alp’lerin kalbinde 6071 metre uzunluğundaki teleferik ile Mannlichen Dağı’nın 2343 mt yükseğine ulaşabilirsiniz. Zengin ve çok çeşitli bitki örtüsüne sahip Alp’leri de gözlemleme imkanına sahip olacaksınız. Teleferik 23.Aralık.1978 yılında açılmıştır.

Ngong Ping – Hong Kong

Güney çin denizi üzerinde 5.7 km seyir halinde muhteşem manzarayı ayaklarınıza alıp Tung Chung’dan Giant Buddha’ya kadar yeşilin, mavinin içinde keyifli bir teleferik yolculuğu yapacağınızın garantisini verebiliriz. Ngong Ping teleferiği hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Genting Skyway – Selangor – Malezya

Saniyede 6 mt yol kat etmesiyle dünyanın en hızlı teleferiklerinden biridir. 3.380 metre uzunluğundaki teleferik yolculuğu 11 dakika sürmektedir.

Ziyaret Saatleri : 07:30 – 24:00

Giriş Ücreti : Tek yön 6 RM

Gidiş-dönüş 12 RM

Ulaşım : Kuala Lumpur’un 51 km kuzeybatısında yer almaktadır. Genting otobüslerine binilerek 45 dakikada ulaşım sağlanmaktadır.

Grenoble-Bastille Cable Car, France

Fransa’nın güney doğusunda Alp dağlarının eteğinde bulunan şehirdeki baloncuk şeklindeki teleferikler görünüşü itibariyle sizi kendine binmeye davet ediyor adeta. 1934 yılında inşası tamamlanan teleferiğin dizanynını Alman şirket Bleichert tasarlamıştır. Açıldığı yıldan bu yana 14 milyondan fazla insanın taşıyan teleferiğin her bir kabinine maksimum 6 kişi alınmaktadır. Aynı zamanda dünya’da şehir içine yapılan ilk teleferik ünvanına da sahiptir. Teleferik yolculuğu boyunca ziyaretçiler şehrin olağanüstü manzarası ve tarihi görebilmektedir.

Giriş Ücreti : Tek yön 4.85 euro, gidiş-dünüş 7.05 euro’dur.

Masa Dağı – Cape Town

Dağın tepesi dük olmak yerine düz olduğu için ismini şeklinden alan Masa Dağı, Afrika’nın en uç noktasındaki Cape Town şehrinde yer almaktadır. Teleferik ile zirveye varıp şehrin muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz.

Ziyaret Saatleri : 08:00 – 19:00

Giriş Ücreti : Yetişkinler için tek yön 112R, gidiş dönüş 225R.

Gulmarg Gondola, Jammu and Kashmir – Hindistan

Asya kıtasının en hızlı ve en uzun teleferik projesi olan Gulmarg Gondola Hindistan’ın Cemmu ve Keşmir eyaletinde yer alan Srinigar şehrine 52 km uzaklıktaki Gulmarg kasabasında yapılacak en etkileyici aktivitelerden bir tanesi olan Gulmarg Gondola teleferiği ile yemyeşil ve rengarek çiçeklerle kaplı kırsal kesim üzerinde keyifli yolculuk yapmak için tercih etmeniz gereken bir aktivitedir.

Gulmarg otobüs terminalinin 1 km batısında teleferiklerin kalkış noktasına varılabilir.

Giriş Ücreti : Gulmarg – Kongdoori arası 600 RS

Kongdoori – Aparwath arası 800 RS

Merida Teleferiği – Venezuela

Dünyanın en uzun ve en yüksek teleferiğidir. Andes platosundan Pico Espejo zirvesi (12.5 km) tam 1 saat sürmektedir. Ve bu süre zarfında teleferik toplam 4 durakta durmaktadır. 1577 metre yüksekte Barinitas istasyonundan kalkan teleferiğin ilk durağı 2577 mt yüksekteki La Montana istasyonudur. Buradan devam eden teleferik 3452 mt yüksekteki La Aguada istasyonu ve buradan da 4045 mt yüksekteki Loma Redonda istasyonuna varır.

Bu noktadan Merida vadisini ve yukarıda yer alan Venezuela’nın en yüksek noktası olan Pico Bolivar zirvesini görebilirsiniz. Loma Redonda’dan devam etmek isteyenler ise son durak olan 4765 mt yüksekteki Pico Espejo zirvesine ulaşabilirler.

Singapur Teleferiği – Sentosa Adası – Singapur

Singapur’un eğlence adası Sentosa’ya gidilebilecek ulaşım araçlarından en güzeli olan teleferik ile 360 dereceye sahip Singapur ve ayaklarınızın altındaki deniz manzarası ile keyifli yolculuk yapmak için güzel bir deneyimdir.

Ziyaret Saatleri : 08:45 – 22:00

Giriş Ücreti : Yetişkinler için 29 SGD, 3-12 yaş arası çocuklar için 18 SGD’dir.

Ba Na Teleferiği – Vietnam

Skyline Gondola Queenstown –Yeni Zelanda

Queenstown’un en talep gören aktivitelerinden biri olan Skyline Gondola teleferiği ile Queenstown ve Wakatipu Gölü’ün 450 metre yükseğinde yolculuk boyunca 220 derece panoramik açısı ile Coronet Zirvesi, The Remarkables’i , Walter Zirvesi , Cecil Zirvesi manzarasını sizlere sunan bir yolculuktur.

Ücret : Yetişkin $30pp, 5-14 yaş arası çocuklar $19pp.

Banff Gondola Teleferiği – Toronto – Kanada

1959 yılında inşası tamamlanan teleferik ile dağlarla kuşatılmış Bow Vadisi ve Banff kasabası üzerinde nefes kesici manzarayı seyir için Banff Gondola kesinlikle denenmesi gereken bir aktivitedir. 2281 metre yüksete yer alan Sulphur Dağına 8 dakikada varıp zirveden Minnewanka gölünü izleyebilirsiniz.

Ücret : Yetişkinler için 35.95$, 6-15 yaş arası çocuklar için 17.95$.

Daha fazla bilgi için buraya tıklayınız.

More from the blog

Sonbahar Tatili İçin En Güzel Rotalar – 8 Enfes Rota

Yaz mevsiminin bitişiyle sonbahar tatili için en güzel rota araştırmalarına başladıysanız dört mevsimin en güzel renk kartelasını gözler önüne sunan bu dönemi kaçırmamalısınız. Yavaş...

Telefonla Nasıl Güzel Fotoğraf Çekilir

Akıllı telefonla güzel fotoğraf çekmeyi kim istemez ki. O halde size göz alıcı fotoğrafları elinizdeki ufacık aletle nasıl çekebilirsiniz gelin tüm püf noktaları anlatalım....

En İyi 10 Seyahat Uygulamaları

Seyahat planlanlamanızı mükemmel bir şekilde tamamladınız fakat en iyi seyahat uygulamaları hakkında net bir fikir sahibi değilseniz kendi kullandığımız en iyi 10 seyahat uygulamaları...

Yurtdışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır

Yurtdışından telefon alacak olanların Türkiye'de telefonu kullanabilmeleri için yurtdışı telefon kaydı nasıl yapılır yazımızla sizlere adım adım her aşamasını anlatmaya karar verdik. Bugüne kadar...