Bhaktapur’u gezdikten sonra Changu Narayan tapınağına gitmek için otobüs durağına vardık. Öğrencilerle beraber yaklaşık 40 dakika otobüs bekledikten sonra tapınağa gidecek olan otobüs geldi. Gelmesine geldi ama insanlar otobüsün dışına taşmış hatta otobüs içindeki insan kadar bir o kadar daha dışarıda kuyrukta olanları görünce otobüse binemeyeceğimizi anladık. Şoföre bizi otobüs üstüne almasını rica ettik ama polis olduğu için ancak kontrolden sonra yolun ilerisinde alabilirim dedi. Başka çaremiz olmadığı için başladık yürümeye. Otobüs gelmeyince otostop çekelim dedik. Orta yaşlı bir adamın arabasına binip evinin önünde indik ve kalan yolu yine yürüyerek devam ettik. Neyse ki tapınağa varmamıza 1 km kala otobüs boşalmış bir halde gelince ona bindik. Bu arada otobüstekilerin hepsi şaşkın bu kadar yolu nasıl gelebildik diye meraktalar 🙂 Tapınağa giriş ücreti 100 rs. ama biz bilet almadan gişeyi es geçerek girdik. Arkamızdan bişeyler söylendiler ama hiç umursamadık.

Changu Narayan tapınağı en eski Narayan tapınağı olmasının yanı sıra Nepal’in de en eski tapınağıdır. Nepal mimarisinin ve sanatının en iyi örneklerini bu tapınakta görebilirsiniz. Pagoda stiline sahip bir Hindu tapınağı olan tapınak Tanrı Vishnu’nun reenkarnasyonu olan Narayan’a adanmıştır. Tahta ve metal’den yapılmış tapınak içerisinde Tanrı Vishnu’ya ait bir çok form görebilirsiniz.

Tapınak Licchavi Kralı Mandeva tarafından M.S 464 yılında inşa edilmiştir. 1702 tarihinde tapınakta yangın meydana gelmesiyle tahrip olan yapıya 1708 yılında Kral Bhaskara Malla tarafında yazıtlar ve yaldızlı süslemeler ile tapınak daha cezbedici hale getirilmeye çalışılmıştır.
Dünya Miras listesine alınan Nepal mimarisi özelliklerine sahip yapı Bhaktapur’dan yalnız 4 km Kathmandu’dan ise 22 km kuzeyde dağın tepesinde yer almaktadır.

Chinnamaste Tapınağı (önünde tamamlanmamış fil heykeli vardır)

Kral Malla ve Kraliçe

Garuda Heykeli

Tapınak Koruyucusu

10 kollu Vaikuntha Vishnu kucağında Lakshmi ayaklarının altında Garuda ile

Yarı insan yarı aslan şeklindeki Vishnu şeytan Narsingha ile

Ananta üzerindeki 10 kollu ve 10 başlı Vishnu

6 kollu Vishnu

Summary
Article Name
Bhaktapur Changu Narayan Tapınağı
Description
Bhaktapur'u gezdikten sonra Changu Narayan tapınağına gitmek için otobüs durağına vardık. Öğrencilerle beraber yaklaşık 40 dakika otobüs bekledikten sonra tapınağa gidecek olan otobüs geldi. Gelmesine geldi ama insanlar otobüsün dışına taşmış hatta otobüs içindeki insan kadar bir o kadar daha dışarıda kuyrukta olanları görünce otobüse binemeyeceğimizi anladık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here