Asyadaki Festivaller

Loy Krathong Işık Festivali

Tayland’ın ay takvimine göre dolunay zamanında ışık şöleni ile çok güzel görsellikler sunan Loy Krathong-Işık Festivalinde tarihte halkın seromoniler eşliğinde çeşitli tanrılara saygılarını sunmak adına lotus çiçeklerinin suya koydukları bir ritüel iken zamanla yeni yıla dertlerinden,sıkıntılarından yani tüm kötülüklerden arınma ritüeli haline gelmiştir. Bu tanrılar Shiva, Vishnu ve Brahma’dır. Aslında uygulanan seromoni oldukça basit lotus çiçeklerini veya kandillerini süsler, dilek diler ve nehirlere bırakırlar. Ancak bu derece basit bir seromoni bile insanları etkilemeye, oluşan şölene hayranlık uyandırmaktadır. Hemen hemen bir çok bina, köprü ışıklar ile donatılmaktadır. Tayland’ın en ünlü festivali olarak binen Loy Krathong Chiang MaiAyutthayaSukhothaiBangkokPhuketPattaya ve hatta Myanmar’ın Shan State bölgesi ile Laos’da dahi kutlanmaktadır.

Bir çok bölgede farklı görsellikle düzenlenen şölende en güzeli Chiang Mai’de fenerlerin yakılarak toplu olarak havaya bırakılmasıdır.

2014 Festival Zamanı : 5-7.Kasım.2014

2015 Festival Zamanı : 24-26.Kasım.2015

Bahar Festivali /Yeni Yıl Festivali

Çin’in en önemli festivallerinden biri olan Bahar Festivali Shang Hanedanı döneminde bir yılı geride bırakıp yeni yıla başlarken insanların Tanrılarına kurban edilmesi şeklinde ortaya çıkmıştır.

Bahar festivali diğer adıyla yeni yıl kutlaması başladığı dönemde tüm sokaklar Çin’e özgü kırmızı fenerler ile süslenmekte her yer cıvıl cıvıl bir görüntüye bürünmektedir.Her yıl değişik tarihlerde Ocak-Şubat döneminde kutlanmaktadır.

Holi Festivali

Hindistan’ın hatta dünyanın en renkli festivalidir. Hindistan’da baharın gelişinin kutlandığı 2 gün süren festival Mart ayında gerçekleşiyor. Hindistan dışında 10 farklı ülkede 35 şehirde 60’dan fazla uluslararası DJ’in müzikleri eşliğinde 300.000 kişinin katıldığı Holi Festivali gerçekleştirilmektedir. İlgilenenler buraya tıklayabilir.

Songkran Su Festivali

Sanskritçe’de geçiş anlamına gelen festival yeni yılın kutlanışıdır. LaosMyanmarKamboçya ve Tayland’da kutlanmaktadır. Kurak ve sıcak bir döneme girildiği için herkesin elinde su tabancaları, şişeler ile birbirine ıslattığı bizim tabirimizle su savaşı dediğimiz oldukça eğlenceli su festivalidir.

Her yıl 13-15 Nisan tarihleri arasında düzenlenmekte olan bu ilginç festivale mutlaka katılmalısınız.

Festival dönemi Bangkok’taysanız SilomKhao San RoadSanam LuangPhra Pradaeng bölgesine gidip bu çılgın festivale katılabilirsiniz.

Thaipusam Festivali

Hindu Tanrılar Shiva, Parvati ve Shiva’nın oğlu Kral Murugan’a adanan bir festivaldir. İnanışa göre Tanrıça Parvati şeytanı mağlup etmesi için Kral Murugan’a kılıç takdim etmiştir. Dolayısıyla bir zafer festivali demek yanlış olmaz.

Festival günü Murugan’a sevdiği renk olan sarı ve turuncu çiçekler takdim edilir. Kral Murugan yine bu renkteki elbiseler ile giydirilir. Halk’ın başlarında taşıdıkları sütler ile Murugan yıkanır.

Kral Murugan’ın fanatik taraftarlarının ise kendilerine acı vermek için vücutlarının pek çok noktasına demirler, çiviler sokmaktadır.

Malezya’da festivalin kutlandığı kutsal tapınak Kuala Lumpur’daki Batu Caves’dir.Singapur’da ise 20.000 kişinin katıldığı tören alayı Little India bölgesindeki Serangoon caddesi, Selegie caddesi, Prisep sokağı, Penang caddesi ve Clemenceau bulvarından geçilerek 16 Tank caddesindeki Sri Thandayuthapani Tapınağında son bulmaktadır.

Festival Zamanı : 3-4.Şubat.2015

Hanami Festivali

Japonya’da ilk baharın gelişinin, bereketin kutlandığı festivalin adıdır. Kiraz çiçekleri ağaçlarının açmasıyla ağaçların altında piknik yapılan bir festivaldir. Pembenin her tonunu görebileceğiniz festival zamanında tablo gibi fotoğraflar çekmemek elde değildir. Hanami Festivali, Mart ile Nisan ayları arasında Japonya’da olacaklar için kaçırılmayacak bir görsel şölen sunmaktadır.

More from the blog

Sonbahar Tatili İçin En Güzel Rotalar – 8 Enfes Rota

Yaz mevsiminin bitişiyle sonbahar tatili için en güzel rota araştırmalarına başladıysanız dört mevsimin en güzel renk kartelasını gözler önüne sunan bu dönemi kaçırmamalısınız. Yavaş...

Telefonla Nasıl Güzel Fotoğraf Çekilir

Akıllı telefonla güzel fotoğraf çekmeyi kim istemez ki. O halde size göz alıcı fotoğrafları elinizdeki ufacık aletle nasıl çekebilirsiniz gelin tüm püf noktaları anlatalım....

En İyi 10 Seyahat Uygulamaları

Seyahat planlanlamanızı mükemmel bir şekilde tamamladınız fakat en iyi seyahat uygulamaları hakkında net bir fikir sahibi değilseniz kendi kullandığımız en iyi 10 seyahat uygulamaları...

Yurtdışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır

Yurtdışından telefon alacak olanların Türkiye'de telefonu kullanabilmeleri için yurtdışı telefon kaydı nasıl yapılır yazımızla sizlere adım adım her aşamasını anlatmaya karar verdik. Bugüne kadar...