Aktarmalı Uçuş Nasıl Yapılır

Seyahat RehberiAktarmalı Uçuş Nasıl Yapılır

Aktarmalı uçuşlar her zaman çoğumuzun kafasında bir soru işaretine neden olur. Direk uçuşların aksine aktarmalı uçuş olunca nasıl kalıbıyla başlayan sorular sorar dururuz. Aktarma yapılacak ülke vize istiyor mu,  transit vize nasıl alınır, aktarmayı nasıl yaparım, aktarma yapacağım terminali nasıl bulurum gibi sorular uzar da uzar.

Aktarma Yapılacak Ülkede Transit Vize

Direk uçuşların aksine daha uyguna uçuş bulunca bunun aktarmalı olması kaçınılmazdır. Hangi ülke üzerinden aktarmalı uçuş gerçekleştirilecekse transit geçiş yapacağınız ülkenin transit vize isteyip istemediğini seyahatinizden önce öğrenmeli ve transit vizenizi almış olmalısınız. Aksi takdirde transit yapacağınız ülkeye giriş yapamaz ve bir sonraki yani aktarmalı uçuşunuza kabul edilmezsiniz.

Hazır transit vizeden bahsetmişken gelin size Transit Vize isteyen ülkeleri listeleyelim.

Transit Vize İsteyen Ülkeler

Almanya

Almaya Transit Vize için  gerekli evraklar : pasaport aslı, vize başvuru formu, seyahat sağlık sigortası, 1 adet biyometrik fotoğraf, asıl gidilecek ülkeye ait giriş belgesi-uçak bileti, maaş bordrosu, banka dökümü

Seyahatten 30 gün önce transit vize başvurusunda bulunmanız önerilir.

İngiltere

İngiltere için iki tip transit vize söz konusudur.

Direct Airside Transit Visa (DATv) : Gümrükten geçmeden başka bir ülkeye 24 saat içinde seyahat edilmesi halinde alınması gereken vize türüdür.

Visitor In Transit Visa :İngiltere’ye vardıktan sonra gümrükten geçmek istemeniz yani havalimanından çıkmak istemeniz halinde alınması gereken vizedir. Transit vizenin süresi 48 saattir.

İngiltere Transit Vize için  gerekli evraklar : Pasaport, nüfus cüzdanı, 2 adet 35×45 mm ölçülerinde biyometrik fotoğraf, uçuş biletiniz, transit vize başvuru formu, seyahatinizin detaylarını anlatan dilekçe, banka hesap dökümü, çalıştığınızı gösteren belgeler (maaş bordrosu, sigorta dökümü vs)

Çek Cumhuriyeti

Schengen vizesi için hangi evraklar gerekiyorsa aynı evraklar transit vize için de çıkarılmak zorundadır. Schengen Vizesi Nasıl Alınır makalemizden ilgili evraklara bakabilirsiniz.

Yunanistan 

Yunanistan Transit Vize için  gerekli evraklar : Transit vize başvuru formu, pasaport aslı, nüfus cüzdanı fotokopisi, banka hesap özeti, biyometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortası, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (e-devletten alabilirsiniz), uçak bileti, çalışıyorsanı işveren tarafından antetli kağıda yazılan dilekçe

Amerika

Amerika transit vizesine başvurmadan önce ilk yapmanız gereken DS 160 başvuru formunu doldurmak, istenen evrakları hazır etmek ve son olarak Amerika Konsolosluğundan vize randevusu almaktır.

Amerika Transit Vize için  gerekli evraklar : DS 160 başvuru formu (ingilizce doldurulmalı), pasaport, biyometrik fotoğraf, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, banka hesap dökümü, vize talep dilekçesi, uçak bileti, gidilecek ülke vize istiyorsa o ülkenin vizesi

Transit vize talebi 3 iş günü içinde sonuçlanmakta ve pasaportunuz kargo ile tarafınıza yollanmaktadır.

Kanada

Kanada Transit Vize için  gerekli evraklar : Vize talep dilekçesi, uçak bileti, pasaport ve iki adet biyometrik fotoğraf

Transit Uçuşta Bagaj Takibi

Eğer aynı havayolu firmasının aktamalı uçuşunu kullanacaksanız bagajınızı son durakta alabilirsiniz. Örneğin …Air Havayolları ile Singapur aktarmalı İstanbul – Tokyo (Japonya) bileti aldınız. Bu durumda tüm uçuşlarınız aynı havayolu firmasıyla yapılacağı için aktarma yapacağınız ülkede valiz almanıza gerek yoktur. Valiziniz direk son varacağınız ülkeye gidecektir. Zaten ilk uçuşa binerken biniş kartınızla birlikte bagaj kartınızla verilmektedir. Bagaj kartınızda valizi nereden alacağınıza dair bilgiler yazmaktadır.

Ama aktarmalı uçuşunuz iki farklı havayolu firmasıyla gerçekleşecekse o zaman durum biraz farklıdır. Havayolu firmasının aktarma yapılacak ülkede bagaj anlaşması olup olmadığını öğrenmeniz gerekecek. Ya da hiç riske atmadan aktarma yapacağınız ülkede valizi alıp bir sonraki uçuş için tekrar valizinizi vermeniz gerekecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Sonbahar Tatili İçin En Güzel Rotalar – 8 Enfes Rota

Yaz mevsiminin bitişiyle sonbahar tatili için en güzel rota...

Telefonla Nasıl Güzel Fotoğraf Çekilir

Akıllı telefonla güzel fotoğraf çekmeyi kim istemez ki. O...

En İyi 10 Seyahat Uygulamaları

Seyahat planlanlamanızı mükemmel bir şekilde tamamladınız fakat en iyi...

Yurtdışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır

Yurtdışından telefon alacak olanların Türkiye'de telefonu kullanabilmeleri için yurtdışı...