Turgutlu Şelalesi

TürkiyeMuğlaTurgutlu Şelalesi

Gezdiğimiz yerlerde bir şelale varsa mutlaka görmek isteriz. Turgutlu şelalesi Orhaniye’den 6,6 km, Selimiye köyünden ise 13,4 km uzaklıkta ufak bir tabelanın yönlendirmesi ile toprak yoldan 1-2 dakika içinde ulaşmak mümkündür.

İçeri girer girmez sık bir bitki örtüsü içinde doğal flora ve fauna ortamında çam, sığla ve çınar ağalarının arasından yürüyüş yollarını kullanarak şelalenin ilk havuzuna ulaşıyoruz. 2 -3 metre yüksekten akan suyun sesi ve havuzun berraklığına hayran oluyoruz. Merdivenlerden yukarı devam edince tekrar bir havuz daha karşımıza çıkıyor. Bu ilkinden biraz daha büyük ve daha gölgede. Yaz aylarında serinlemenin en güzel mekanlarının başında gelen şelaleler dinlenmek ve kafa dinlemek içinde tercih edilmesi gereken yerlerden biridir.

Tabi ki anlayacağınız gibi bu kadar soğuk suya girmeye cesaret edemiyor ve yürümeye devam ediyoruz. Ama bir farkla; ayaklarımız suda şelalenin yumuşak akışına karşı taşların üzerinden etrafı izleyip, doğanın sesine kendimizi vererek gezimize devam ediyoruz. Suyun soğukluğuna alıştıktan sonra yürüyüş öyle zevkli bir hale geliyor ki kendimizi durduramıyor en yukarı doğru çıkmaya çalışıyoruz.

Turgutlu Şelalesinin ayrı bir özelliği de içinden bu kadar rahat yürünen coğrafi yapısına sahip olması tıpki bir merdiveni anımsatmaktadır.

Şelale’nin içinde dinlenmek, bir şeyler yiyip içmek için bulunan tesislerin birinde oturduk. Burası eski değirmenmiş. Bahçenin tam ortasındaki ekolojik ağaca girip zamanında yırdım düşen ağacın içeride oluştuğu boşluktan gökyüzünü görme imkanımız da oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Dalyan’da Gezilecek Yerler

Dalyan, İztuzu, Çamur banyosu, Kaunos Antik Kenti, Kral Mezarları,...

Fethiye Gezi Rehberi

Fethiye gezi rehberi ile Türkiye'nin en iyi tatil bölgesinden...

Datça’nın Koy ve Plajları

Dik kayalarla çevrili Datça yarımadasında 78 tane birbirinden ayrı güzelliğe sahip...

Datça Yarımadası

Datça Yarımadasına önce Karlar ve ardından sırasıyla Mısırlılar, Hititler, İskitler,...