Thingvellir Ulusal Parkı

İzlanda’nın dünya üzerinde en tehlikeli ada olduğundan kimsenin şüphesi yok. Çünkü ülkenin altında inanılmaz volkanik güçler yatmakta. Bu güç yüzünden ilerleyen tarihlerde küresel iklimin değişmesi ve ciddi lav akıntıları olabileceği gözlemlenmektedir. 

Şimdilerde İzlanda’daki buzullar hızlı bir şekilde erimektedir. Son 40 yılda buzulların %5’inin erimesi söz konusudur. Buzullar yılda 60 metre hızla geri çekilmektedir.  Buzların erimesi şu demek;

Yaklaşık 11-12.000 yıl önce İzlanda’da ve çevresindeki buzların erimeye başlamasıyla volkanik faaliyetlerin arttığı göz önündedir. Buzların erimesi buzun altındaki volkanik püskürmeleri tetikler. Volkanik püskürmelerin tetiklenmesi magmadaki gaz tarafından olur. Ve bu gazlar kabarcıkların oluşumuna sebep olur. Eğer bir yanardağın tepesindeki buz ya da su kütlesi erimeye başlayınca aşağı doğru olan basınç birden kalkar ve o zaman ortaya ciddi doğa olayları çıkar. Buzun erimesiyle alttaki magmaya uyguladığı basınç azalmaktadır. Magmadaki gazların kabarcık oluşturması ve bir araya gelmesiyle yukarı iterler ve lav akıntılarını tetiklerler. Bunun en güzel örneği Thingvellir’dır. İşte Thingvellir bu şekilde oluşmuştur.

Lav tabakasının içindeki Kuzey Amerika ve Avrupa’yı birbirinden ayıran vadi Golden Circle’ın olmazsa olmaz noktasıdır. 

Burası dünyanın en ince tabakasının olduğu vadidir. İlerleyen yıllarda bu tabakanın kırılıp İzlanda’yı ikiye ayıracağı vadi. Hatta fay hatları arasında biriken su içinde şnorkel ve dalış imkanı dahi bulunmaktadır. 

Kuzey Amerika ve Avrupa’yı birbirinden ayıran vadi

Vadi’de İzlanda bayrağı dalganan alan Althing toplantılarının yapıldığı noktadır. Diğer adı da Yasa Kayasıdır. Thingvellir’de alınan kararlar sözcüler tarafından tam bu noktada yüksek sesle halka duyurulurmuş. O yüzden adına Yasa Kayası demişler. 

930 yılında yetkililer bir araya gelip Althing isimli bir topluluk kurmuşlardır.Kurulan bu topluluk her yaz Thingvellir’de toplanmaya burada karar almaya veya düzeltilmesi gereken hususlar varsa bunları tartışmışlar. Her ne kadar topluluk bir araya gelip kararlar almış olsa da kanun yazma yerine sözcü(kanun sözcüsü: lögsögumaður) tutma gereği duymuşlar. 

Althing dünyanın en eski parlamentosu olarak da gösterilir. Faroe adası her ne kadar ilk parlamento bizde kuruldu diye iddia etse de ilk parlamentonun Althing olduğu kabul edilir. Tabi bundan 1000 yıl öncesine ait Roma senatosunu da unutmamak lazım.

Peki burada nasıl kararlar alınmış;

Hristiyanlığın İzlanda’da ulusal din olması,

1944 yılında İzlanda’nın bağımsızlığı burada ilan edilmiş,

Thingvellir Milli Parkı Silfra Çatlağında Dalış

Silfra çatlağı aslında Kuzey Amerika ile Avrasya kıtaları arasında bir çatlaktır. Silfra, iki kıta plakası arasındaki çatlaklarda doğrudan dalmak veya şnorkel yapmak için tek yerdir. İkincisi, Silfra çatlağındaki su altı görünürlüğü 100 metrenin üzerinde olduğundan dalgıçlara inanılmaz sualtında deneyimi yaşatmaktadır.  

Silfra çatlağı dört bölümden oluşur: Silfra Big Crack, Silfra Salonu, Silfra Katedrali ve Silfra Lagünü. Ve yapılan dalışlarda bu bölümlerin hepsi görülmektedir. Silfra’daki dalışının maksimum derinliği 18 metredir, ancak dalışın ortalama derinliği 7 ila 12 metre arasındadır. Tur, Mayıs ayından Ağustos ayına kadar düzenlenmektedir. 

Aşağıda görmüş olduğunuz kilise İzlanda’nın ilk kilisesidir. O zaman halkın açlık savaştığı dönemde Norveç Kralı İzlandalıların Hristiyan olmalarına karşı yardım yapmıştır. Bu yardımın karşılığında kilise inşa edilmiştir. Kilise orjinal olmayıp yıkılıp yerine yenisi yapılmıştır.

 

 

 

More from the blog

İzlanda’nın En Güzel Şelaleleri

Her ne kadar İzlanda'nın en güzel şelaleleri diye başlık atmış olsak da aslında İzlanda'nın her bir şelalesi birbirinden güzel ve bir o kadar değişiktir....

GÜNEY İZLANDA’DA GEZİLECEK YERLER

Golden Circle yani altın çemberden sonra sıra geldi Güney İzlanda'da gezilecek yerler listesine. Altın çember ne kadar önemliyse İzlanda'nın güneyi de bir o kadar...

İzlanda Altın Çember Golden Circle Rotası

İzlanda'ya ilk geliyorsanız en başta yapacağınız rota şüphesiz İzlanda Altın Çember yani Golden Circle Rotası olacak. Altın Çember rotasının tek tek gezilecek yerleri ve...

Kuzey Işıklarını İzleyebileceğiniz En İyi Yerler

Aurora Borealis olarak bilinen kuzey ışıklarını izleyebileceğiniz en iyi yerler listesi ile hangi bölgelerde ne zaman kuzey ışıkları görülür aydınlığa kavuşturuyoruz. Biz her ne kadar Kuzey Işıklarını...