Slovenya Bled Gölü

Jülyen Alperine ve sayısız Göle ev sahipliği yapan korunmuş muhteşem doğası ile Slovenya Avusturya sınırına yakın bir bölgedir ve tam kalbinizden vurulacağınız, doğallığına hayran kalacağınız bir yerdir. Bled Gölü aslında bir buzul Gölüdür. Yaklaşık 2 milyon nüfusa sahip olan ülkedir. Huzur ve doğa ile iç içe olmak isteyen herkesin ömrünün sonuna kadar sakin bir kafayla yaşamaları için biçilmiş bir yerdir. İki saatlik bir uçak yolculuğuyla başkent Ljubljana’ya gidebilmek çok kolay. Thy’nin günde iki seferi bulunmaktadır. Huzur ve sakinlik dışında romantik dakikalar geçirmek ve unutulmaz anlar için de güzel bir yerdir Bled Gölü. Gölün hemen yanı başında bulunan asırlık Toplice Oteli konumu ve güzelliği ile konaklama açısından güzel ve doğru bir seçim olacaktır. Ülke genel olarak temiz, havası çok temiz, yolları ise oldukça düzenli bir yerdir. Bled Göl’ünün güzelliği ise dillere destan bir yerdir. Göl’ün ortasındaki adada St. Martin Kilisesi’nin çan sesleri, etrafı saran dev dağlar ve tam karşısındaki tepeden aşağı bakan Bled Şatosu sizi gerçeklikten büyüleyecek kadar muhteşem. Slovenya, iş stresinden, şehrin gürültülü yaşamından kaçmak için çok güzel bir fırsat olacaktır. Sürpriz yapmak isteyen herkes için hele ki özel bir kutlama için yer arayan herkesin tercih etmesi gereken ve kesinlikle memnun kalacağınız muhteşem bir ülkedir. Slovenya Bled Gölü.İstanbul dan direk uçunş olduğu için Ljubljana’ya havalimanına, oradan da araba kiralayarak ve  muhteşem doğa manzarası eşliğinde en fazla yarım saat(50 km) içinde Bled Gölüne ulaşabilirsiniz.

bled gölü 3

Daha çok çiftlerin bir bütün halinde etrafında dolaştığı, çift olmayanın çift olmak isteye bileceğini gittiğiniz de daha da net göreceksiniz. Hani bu aralar evlenme teklifi edecek olanınız var ise planlarınız arasına Slovenya Bled Gölümü dahil etmelisiniz çünkü bunun için biçilmiş bir yer olduğunu söyleyebilirim. Gölün etrafında onlarca tesis, kafe ve otel yer alıyor. Hem çılgın romantikler, hem de doğa ve hiking tutkunları sayesinde son derece popüler bir lokasyon olduğu için o kadar el değmemiş bir yer değil, ama doğallığını koruyan bir Ülke. Bu sebeple Gölün tamamını çevreleyen bir yürüyüş yolu da mevcut ve yaklaşık 5 km sürecek bir yuvarlak çizdiğinizde Bled Gölü’nü her açıdan görmüş olacaksınız. 5 km gözünüzü korkutmasın yürürken nasıl yürüdüğünüzü bile anlamayacaksınız manzarayı, doğayı seyrederken, huzur dolacaksınız bunun garantisini verebiliriz. Göz zevkiniz de sonuna kadar doymuş olacak bu sayede ve bol bol fotoğraf çekmekten kendinizi alamayacaksınız ve sonra bir bakmışsınız 5 km bitmiş bile. Birazcık üşüyebilirsiniz ama bu güzellik rengine emin olun değecek. İyi ki Slovenya Blen Gölüne gelmişim ve gezmişim diyeceksiniz. 

Göllerden gelen tatlı su balıkları ve Adriyatik’e kıyısı olduğundan balık menülerde bolca bulunmaktadır. Marine edilmiş bir tür balık olan Savor yemeği en bilindik ve leziz yemeklerinden birisidir, denemelisiniz mutlaka. 

bled gölü 2

 

Kısaca özetlemek gerekir ise,

Bled Gölünün en güzel oteli 100 senelik olan ve birçok ünlüyü ağırlamış olan Hotel Toplice’dır.  Ön plana çıkan otellerin yanı sıra küçük ve şirin olan pansiyonların güzelliği dikkatiniz den kaçmayacaktır. France Preseren ülkenin en ünlü şairidir, birçok yerde ismini ve tablosunu göreceksiniz. Avrupa ülkelerine arasın da fiyatlar açısından daha uygundur. Slovenya Avrupa’daki 3. en büyük orman alanlarına sahiptir bir ülkedir. İlginçtir ki Bled Gölündeki Kilise de çiftler damadın gelini 99 basamağı çıkarması şartıyla evlenebiliyorlarmış. Gölde kano ve kürek çeken sporculara da rastlayabilirsiniz, Gölde çünkü motorlu tekne kullanımı yasak. Nisan-Eylül ayları arasında gidenler Bled Gölün de sıcak hava balonuna binebilirsiniz.  Slovenya ya gelirseniz mutlaka Bled Gölünü de ziyaret edip gezmeden ülkenize dönmeyiniz.

 

More from the blog