Singapur gezi rehberi ile Singapur’da gezilecek yerler ve Singapur hakkında gitmeden önce bilmeniz gereken her şey makalemizde.

Singapur, Endonezya ve Malezya toprakları arasına sıkışmış, Güneydoğu Asya’da Malay yarımadasının güney ucunda küçücük bir ada devletidir. Bir ada olan Singapur hem dünyanın en küçük ülkesi hem de ender şehir devletlerinden biridir.

710 km2 alana yayılmış olan Singapur ana kara haricinde toplam 63 adacıktan meydana gelmektedir. Önceki yıllarda yüz ölçümü daha ufak olan şehir’de deniz doldurulup yüz ölçümü genişletilmiştir. İlerleyen yıllarda yüz ölçümünün daha da arttırılması planlanmaktadır.

Singapur ismini nereden almıştır?

Singapur 11. yy’da ufak bir balıkçı kasaba iken 14. Yy’da Sumatra Prensi Sang Nila Utama Singapur’u keşfettiği sırada bir aslan görür. Aslanın ülkeye şans getireceğine inanan Sultan buraya Malay dilinde aslan anlamına gelen Singa ve şehir anlamına gelen Pura yani Singapura ismini verir. Singapur toprakları üzerinde aslan olması söz konusu değildir aslında

1960 ila 1990 yılları arasında hızla gelişen ve ekonomik anlamda büyüme gösteren Asya Kaplanları olarak bilinen Hong Kong, Tayvan, Güney Kore ve Singapur’dur.

Singapur’un Tarihi

11. yy’da ufak bir balıkçı kasabası olan Singapur 14. Yy’da Malay Prensi tarafından keşfedilmiş ve sonrasında 16 ve 17. Yy’da Avrupa ülkelerinin Singapur üzerinde sömürgecilik yarışı baş göstermiştir. Avrupa ülkelerinin sömürge yarışını ortadan kaldırmak için İngiliz Hükümeti Sir Thomas Stamford Raffles’ı Singapur’a yollamıştır. Sir Thomas Stamford Raffles 1819 yılında burada bir liman kenti kurmayı amaçlar ve bu istediğini yapmasıyla Singapur’un modern tarihi başlamıştır. Gün geçtikçe liman ticari işletmelere ev sahipliği yapmaya başladı. İngilizler 1959 yılına kadar Singapur’u ellerinde tutmayı başarmışlardır. II. Dünya Savaşında Singapur kısa süreli de olsa Japonya’nın işgali altına girmiştir. Savaş sonu İngilizler tekrar Singapur’u ele geçirmiş olsalar da 1963 yılında Singapur’u Malay, Sabah ve Savarak ile Malezya Federasyonu ile birleşmesini sağladılar. Bu anlaşma uzun sürmedi ve 9.Ağustos.1965 yılında Singapur Malezya’dan ayrılarak bağımsızlığını kazanmış oldu. Ekonomisi ile gün geçtikçe büyüme gösteren ülke aynı zamanda Asya kıtasının en büyük limanına sahiptir. Singapur Limanına 3 dakikada bir gemi demirlenmekte ve dünya üzerinde 600 limana sevkiyat yapılmaktadır.

Dünyanın refah bakımından sayılı ülkelerinden olan Singapur aynı zamanda kişi başına düşen milli gelirin en yüksek olduğu ülkedir.

Singapur’un en bilinen Anıtı Merlion

Alt kısmı balık baş kısmı aslan şeklindeki 8.6 metre uzunluğundaki anıt heykel 1964 yılında Singapore Tourism Board tarafından Singapur’un simgesi olarak belirlenmiştir. Singapur’a her gelen turist bu anıt önünde resim çektirmeden dönmüyor. Anıt heykelin tarihini öğrenmek için Sentosa Adasında yer alan kocaman Merlion heykelinin içine girmelisiniz. Hem anıtın tarihini öğrenmiş olmakla kalmayıp heykelin ağız kısmından muhteşem Sentosa Adası manzarasını da izleyebilirsiniz.

Sinapur’un Eğlence Merkezi Sentosa Adası

Sentosa Adası 1900’lü yılların ortalarında İngiliz askerlerinin üs olarak kullandığı yer iken şimdilerde tam bir eğlence merkezi. Turistlerin ilgisini çekmek için her türlü etkinlik, aktivite bulunmaktadır. Ada’da yapılan kelebek parkını, Merlion heykelini, Sentosa Resort World’u, Akvaryum’u ziyaret edebilir, Songs of the Sea gösterisini izleyebilir en ilginci ise Güney Asya’nın en uç noktasına bir asma köprü sayesinde geçerek ayak basıp ekvatorun 136 km gerisinden okyanusa kucak açabilir ya da en uç noktada yer alan okyanusa uzanmış palmiye’de yatıp tüm düşüncelerinizden arınabilirsiniz.

Sentosa Adasına Nasıl Gidilir?

Ada’ya ulaşım birkaç farklı yoldan sağlanmaktadır. En zevkli olanı Faber tepesinden bineceğiniz teleferik ile 1.7 km’lik yolu 90 metre yüksekliğe vararak ayaklarınızın altındaki denizi, cruise tekneleri yada karşınızda Sentosa Adasını seyredek ulaşmaktır. Biletler gidiş-dönüş satılmakta, fiyatı 29 S$’dır.

Teleferik’e Ulaşım : Faber Tepesine ulaşmak için MRT ile HarbourFront durağında inip B çıkışından çıkmalısınız. Köprüden geçtikten sonra karşınıza çıkan HarbourFront Tower 2 binasına girerek Cable Car tabelasını takip etmeniz yeterlidir.

Diğer bir yol ise hem ucuz hem de sizi yormayacak cinstendir. Sadece 1 S$’ı ödeyerek Sentosa Adasına kadar uzanan oldukça geniş bir yol yapılmıştır. Üstelik yol boyunca yürüyen bantlar sayesinde adaya nasıl vardığınızı anlamıyorsunuz. Haftasonları ve resmi tatillerde bu yolu kullanmak ücretsizdir.

Otobüs ile gitmeyi tercih edenlerin de yine HarbourFront metro istasyonunda inip VivoCity Alışveriş merkezinin 3 katına çıkarak buradan Sentosa Adasına giden Sentosa Express sayesinde 4 S$’ı ödeyerek ulaşabilirler.

Singapur’da Gezilecek Semtler

Little India
Housing Estates
Holland Village
Chinatown
Geylang – Katong
Changi Village
Bugis Street
Arap Street
Malay Town

Ufacık ada ülkesi Singapur’da size önereceklerimiz : Little India bölgesine gidip renk cümbüşüne bürünmüş yapılarını, süslü motifleri ve heykelleri olan Hint tapınaklarını ve yine bu bölgede elektronik alışveriş yapabileceğiniz Mustafa Center’a gitmek. Bu arada Singapur’a gelmişken en önemli elektronik alışveriş yapacağınız yer 1 Rochor Canal Caddesi üzerinde yer alan Sim Lim Square olmalıdır. Hint işi bana göre değil arkadaş derseniz o zaman sizi Çin mahallesine buyur edelim J Ufacık bir Çin kurulmuş buraya. Semte girer girmez kırmızı çin fenerleri yürüdüğünüz sokaklara adeta renk katıyor. Her yerde çin mallarının satıldığı dükkanlardan hediye alabilir, otantik restaurantlarda çin yemekleri yiyebilir, 2002 yılında yapılmış içinde müzesi olan Buddha Tooth Replic Tapınağın, Sinpapur’daki en eski Hindu tapınağı Sri Mariamman tapınağını, Deniz tanrıçası Mazu adına yapılmış Thian Hock Keng tapınağını gezebilir, yorulursanız trishaw uncle’a binip gezmeye devam edebilirsiniz. Çin yada Hint mahallesi sizlere göre değilse Singapur’un en meşhur caddesi olan Orchard Road’a gidip alışveriş yapabilir daha modern restaurantlarda yemeğinizi yiyebilirsiniz. Ya da Singapur’un finas merkezi olan Marina Bay bölgesine gidip Singapur’un simgesi olan Merlion heykeli önünde resim çekilebilir, Singapur şehrini kuşbakışı izlemek için nehir üzerindeki Helix köprüsünden geçerek Singapur’un simgesi haline gelmiş Marina Sand Bays Otelini ziyaret edebilirsiniz. Eğlence düşkünü iseniz Sentosa Adasına giderek hem denize girebilir hem de Sentosa Resort World’e gidip Universal Studios’da, su parklarında, akvaryumda, yunus adasında hoş vakit geçirebilir akşam Songs of the Sea isimli su ve ışık gösterisini izleyebilirsiniz. Doğa ve hayvanlarla daha iç içe olayım derseniz 1 gününüzü ayırıp önce orkide bahçeleri ve kuş parkı ardından hayvanat bahçesi ve gece safarisine gidebilirsiniz. Gecenin ilerleyen saatlerinde ise Clarke Quay’e gidip nehir kenarındaki cafelerde oturup içkinizi yudumlayabilir ya da gece kulüplerinde eğlenebilirsiniz. Kısaca sizlere vereceğimiz tavsiyeler bunlardan ibaret.

Singapur’daki Mimarı Yapılar

Çin Bahçesi : Kuzey Çin İmparatorluğu mimarisi ile dizayn edilmiş muhteşem bir parktır. Parkı Tayvanlı mimar Yuen-Chen-Yu dizayn etmiştir. Festivallerin kutlandığı park aynı zamanda düğün resimleri için vazgeçilmez mekanlardan biridir. Saat 06:00 ila 23:00 arası açık olan parka ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

Jamae Cami : 1826 yılında inşa edilen cami Chinatown’daki ilk 3 camiden biridir. Cami 29.Kasım.1974 yılında resmi gazetedeki yayın üzerine ulusal anıt olarak ilan edilmiştir. Giriş ücretsiz.

Armenian Klisesi : 1835 yılında Old Hill sokağına inşa edilmiş en eski Hristiyan Kilisesidir. Mimarı İrlandalı George Coleman’dır. Giriş ücretsiz.

St. Andrew’s Katedrali : St. Andrew’s Katedrali Singapur’daki ilk ve en büyük Anglikan Katedralidir. Yıldırım çarpması sonucu zarar gören yapı 1856 yılında mimar Colonel Ronald McPherson tarafından Neo Gotik stilde inşa edilmiştir. Pazartesi- Cumartesi günleri arası saat 09:00 ila 17:00 arası ücretsiz ziyaret edilebilir.

Sri Veeramakaliamman Tapınağı : Little India’nın kalbinde yer alan Serangoon Caddesi üzerine inşa edilmiş yapı Hinduizm’in güç tanrıçası Kali’ya adanmıştır. Tapınaktaki Kali heykeli bir çok kolu olan vaziyette ve elleri silah taşır halde betimlenmiştir. Yapı Güney Hint mimari stili ile 1855 yılında Tamil işçileri tarafından yapılmıştır. Tapınak her gün 08:00 ila 12:30 ve 16:00 ila 20:30 arası ücretsiz ziyaret edilebilir.

Raffles Otel : Kolonyal mimariye sahip otel 1887 yılında 10 odalı olarak inşa edilmiş. Singapurlu kurucu Sir Stamford Raffles’dan sonra bu ismi alan otel aslında arap tüccarı Mohammed Alsagoff’un konutu olarak kullanılmış. İranlı ermeni iki kardeş tarafından oluşturulmuştur.

Marina Sand Bays Otel : 836.000 m2 alan üzerine kurulu 55 katlı 200 metre yükseliğe sahip 3 gökdelen ve 150 metre uzunluğa sahip sonsuzluğa uzanan havuzu ile Singapur’un simgelerinden biri haline gelmiş muazzam bir yapı. Yapımına 5,5 milyar dolar harcanan binada kumarhane, müze, tiyatro, kongre merkezi, havuzlar, bahçeler, mağazalar ve otel bulunmaktadır. Adeta bu devasa yapı içerisinde bir şehir kurulmuştur. Singapur’un finans merkezi manzarasına karşı siz de bulutlar içinde sonsuzluğa doğru kulaç atmak istiyorsanız Marina Sand Bays tam size uygun bir konaklama seçeneğidir. 3. Kuledeki bilet gişesinden alacağınız 23 dolarlık bilet ile binayı gezebilirsiniz.

Esplanade Kültür ve Sanat Merkezi : Singapur Nehri kenarında Durian meyvesinden esinlenilerek yapılan değişik mimari yapıya sahip binanın bünyesindeki tiyatro salonunun kapasitesi 2000, konser salonu ise 1600 kişiyi ağırlayabilmektedir.

Singapur Sanat ve Bilim Müzesi : Lotus çiçeğinden esinlenilerek yapılan bina Marina Sand Bays Otelin hemen sol tarafına inşa edilmiştir.

Hong San See / Şans Tapınağı : Çin mimarisine sahip tapınak aslında 1836 yılında ilk Tanjong Pagar bölgesindeki Wallich sokağına tanrı Guang Ze Zun Wang adına yapılmış. Daha sonra tapınağı yeri değiştirilerek 1908-1913 tarihleri arasında Mohammed Sultan caddesinde Min-nan stili ile 56.000 dolar harcanarak yapılmıştır. Giriş ücretsizdir.

Sultan Cami : 1824 yılında Singapur’un ilk sultanı Hussian Shah için yapılmış cami 5.ooo ibadetçiyi bünyesinde ağırlayabilmektedir. Cami 8.Mart.1975 yılında resmi gazete ulusal anıt olarak ilan edilmiştir. Giriş ücretsizdir.

Old Hill Sokağı Polis Merkezi Binası : 1934 yılında inşa edilen Singapur’un en büyük yönetim binalarından olan yapı 927 renkli pencerelere sahiptir. Günümüzde Bakanlık Binası olarak kullanımına devam edilmektedir.

Buddha Tooth Replic Tapınağı : Chinatown’un kalbinde Tang stili ile yapılmış Çin Budist tapınağı altın kaplama 320 kiloluk dev buda heykeline ev sahipliği yapmaktadır. Toplam 5 katlı olan binanın her katında farklı bölümler var. Müze, eski eserlerin sergilendiği özel kat, 10.000 budanın bulunduğu yer gibi. Her gün 09:00 ila 18:00 arası ücretsiz ziyaret edilebilmektedir.

Singapur’da Doğal Yaşam

Singapur Hayvanat Bahçesi : 1973 yılında 26 hektar alan üzerine kurulmuş hayvanların doğal yaşamda yaşamalarını sağlayan mükemmel bir parktır. Hayvanat bahçesinde toplam 2.800 hayvan bulunmaktadır.

Singapur Gece Safarisi : 1994 yılında kapılarını ziyaretçilerine açan Safari Park’ta toplam 2.500 hayvan serbest şekilde yaşamlarını devam ettirme imkanı bulmaktadır. Singapur’un en iyi atraksiyonu olarak Singapore Tourism Board tarafından 11 kere ödüle hak kazanmış Safari Park’a yılda 1.1 milyon ziyaretçi gelmektedir. Biletleri ister sadece Safari Park’ı için isterseniz Hayvanat Bahçesi – Kuş Parkı – Nehir Safarisi ve Gece Safarisi şeklinde değişik seçenekleri olan kombinler olarak da satın alabilirsiniz.

Nehir Safarisi : Dünyanın en büyük tatlı su akvaryumu bu kompleks içerisinde yer almaktadır. Komplek içerisinde 6.000 tane hayvan bulunmaktadır. Bunlara 40 çeşidi dünyada yok olma tehdidi altında kalanlar da dahildir. Tatlı suya sahip tu tanklarında Çin’de yer alan Yangtze Nehrinde yaşan balık türlerini, Kuzey Amerika’da yer alan dünyanın en uzun 4. Nehri olan Missisippi Nehri çevresinde yaşayan canlı türlerini, 220 metre derinliği ile dünyanın en derin nehri olan Combo Nehrinde yaşayan balık türlerini, 6.650 km uzunluğu ile dünyanın en uzun nehri olan Nil Nehrinde yaşayan balık türlerini, Ganga nehrinde yaşayan balık türlerini, tüm nehirlerin anası olarak tabir edilen Mekong nehrindeki balık türlerini görebileceğiniz gibi dilerseniz yapay nehirlerde teknelere binerek çevrenizdeki Jaguar, Iguana, Flemingo, Dev Karıncayiyen, Brezilya Tapiri ve daha pek çok çeşit hayvan sayesinde kendinizi Amazon’da hissedebilirsiniz.

Jurong Kuş Parkı : 600 türe sahip 8000 adet kuşa ev sahipliği yapan parkta kuşların özgürce uçuşlarına şahit olabilir, onlara dokunabilir ve siz değerli ziyaretçilere yaptıkları özel gösterileri izleyebilirsiniz.

Kelebek Parkı : Sentosa Adasında bulunuyor.

Orkide Bahçesi : 75 hektar alan üzerine yapılmış ulusal bahçede 2000 çeşit çiçek türü görebilirsiniz.

Singapur’daki Yasaklar

Singapur’un ziyaretçilerini şaşırtır cinsten yasakları söz konusu. Sakız çiğnemek yasak, marketler de sakız bulamazsanız ancak eczanelerden alınabiliyormuş. Yürüyerek sigara içmekte yasak. Sokakların belirli köşelerine konulmuş çöp kutularının yanında içilebiliyor ancak. Duyarsız davranışlar, binalara zarar verme, toplu taşıma araçlarında yemek ve içecek tüketimi, yere tükürmek, kırmızı ışıkta geçmek, umumi yerlerde uyumak, havai fişek satmak ve satın almak, halkın evinde çıplak gezip komşularını rahatsız etmesi yasak olduğu gibi tüm bunların cezaları söz konusudur.

Singapur’da Ulaşım

Singapur İngiliz sömürgesi altında kaldığı için trafik bizimkinin aksine tersten işliyor. Ulaşıma gelince halkın hepsinde bizdeki pasoya benzer kartları var otobüse binerken ve inerken kartı gösteriyorlar ve mesafeye göre ücret yazıyor.

Turistler içinde 1, 2 ve 3 günlük ulaşım kartları mevcut. 1 günlüğü 18 SGD, 2 günlüğü 26 SGD, 3 günlüğü ise 34 SGD.

Havalimanından şehir’e ulaşım için MRT’i (metro) kullanmak en mantıklısı. Hem fiyat olarak uygun hem de konforlu. Sadece havalimanından şehir merkezi için değil, çok ufak bir ülke olduğu ve her yerde MRT’nin bulunmasından dolayı şehir içinde dahi en kullanışlı ulaşım yoludur.

MRT dışında taksi kullanımı da oldukça yaygındır. Hatta halkın çoğu taksilere rağbet göstermektedir. Ancak taksileri yoldan geçerken çevirmek imkansız. Taksi durakları ya da otellerin önünden binilebilmektedir. Taksilerde kredi kartı kullanılabilmektedir.

Singapur İklimi

Muson ikliminin hakim olduğu Singapur ekvatorun 137 km kuzeyinde yer almasıyla yılın her ayı sıcaklığını koruyor. Dolayısıyla Singapur’a ziyaret etmek için belirli bir dönem söz konusu değildir. Yağışların bol olduğu Kasım ve Ocak ayları dışında dilediğiniz her an Singapur’u ziyaret edebilirsiniz. Yıllık ortalama sıcaklık 27 derecedir.

Singapur’a Vize Gerekiyor Mu?

Singapur Türklerden vize istemediği için önümüzdeki vize engelini ortadan kaldırıyor. 6 ay geçerliliği olan pasaportunuz ile Singapur’a kolaylıkla giriş yapabilirsiniz.

Singapur’a Ulaşım

İstanbul’dan aktarmasız 9 saatte Singapur’a ulaşmak mümkündür. Bir çok uçak firmasının Singapur’a seferleri bulunmaktadır.

Summary
Article Name
Singapur Gezi Rehberi Gezilecek Yerler
Description
Singapur gezi rehberi ile Singapur'da gezilecek yerler ve Singapur hakkında gitmeden önce bilmeniz gereken her şey makalemizde.

2 YORUMLAR

  1. Merhaba Sizi face den takip ediyorum.. yazılarınızın bazılarını okudum.. detaylı bilgiler çok güzel . Bir uzakdogu turu dusunuyoruz.. her zaman gidemeyeceğimiz için hepsinin içinde olduğu bir tur(hongkonk bangkonk phuket singapur) olursa zor mu olur diye düşünüyoruz.. bu konu da fikir verirseniz memnun olurum . Tsk ederim

    • Merhaba, yapmayı düşündüğünüz tur hiç zor değil aslında. Tur firması ile gitmeyecekseniz rahatlıkla bu dediğiniz yerlere 10 gün ayırmanız yeterli olacak. Sevgiler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here