Seul Gezilecek Yerler

AsyaGüney KoreSeul Gezilecek Yerler

Seoul Seul gezilecek yerler listemize geçmeden kısa da olsa Güney Kore hakkında bir kaç kelam edelim diyoruz.

Güney Kore’nin başkenti aynı zamanda mega şehir “Seul”. Kore savaşının ülkeye verdiği ciddi zarar sonucu kentsel çirkinliğe bürünen Seoul endüstriyel güç olmak ve var gücüyle çalışıp kendini dünyaya tanıtmayı başarmış şehirdir.

1953 yılından sonra şehir tüm detayları ve en ince ayrıntısına kadar düşünülüp Feng Shui’ye göre tasarlanmış ve tekrar inşa edilmiştir. Şu an dünyanın en modern şehirlerinden biri olan Seoul aynı zamanda her yıl gerçekleştirilen yüzlerce sanat festivalleri ile kültür ve sanat şehri olarak da bilinmektedir.

Kişi başına düşen milli gelirin 20.000 dolar olduğu ülkenin İngilizceye verdiği önemini tabelaların her birinde yazan İngilizceden ve ana okuldan üniversite son sınıfa kadar verilen İngilizce eğitimden anlayabiliriz.

Güney Kore’nin en büyük şehri olan Seoul kadraja sığmayan gökdelenleri, şehrin ortasından akmakta olan genişliği 1 km’i bulan Han nehri, tapınakları ve geniş caddeleri ile düzeninden taviz vermeyen bir şehirdir.

Eskiyi, yeniyi, değişik lezzetleri, alışveriş çeşitliliği ve kültür-sanat etkinlikleri ile halkını olduğu kadar ziyaretçilerini de memnun eden dünyanın en canlı şehridir.

Şimdi gelelim Güney Kore’nin başkenti Seul’de gezilecek yerler listesine;

Hongdae Bölgesi : Hongik üniversitesinin olduğu capcanlı, genç neslin ağırlıklı olarak bulunduğu değişik mağazalar ve gece kulüpleri ile ünlü bir bölgedir. Bölgede 50’e yakın gece müzik kulübü olduğunun altını çizmek isteriz.

Ulaşım : Adres : Seogyo-dong, Mapo-gu, Seoul Yeşil hat (Line 2) Hongik üniversitesi durağında inip 8 ve 9 no’lu çıkışları kullanabilirsiniz.

Han Nehri ve Renkli Çeşme : Genişliği 1 km’i bulan Han nehri çevresinde toplam 12 tane park bulunmaktadır. Yalnızca parklarla sınırlı değil nehrin her iki yanında 70 km uzunluğundaki bisiklet yolları da spor severler için vazgeçilmez bir konumdur.

Banpo köprüsü (Banpodaegyo) Han nehri üzerindeki köprülerden yalnızca biridir. Özelliği her gün 380 adet fıskiye sayesinde fışkırtılan sular ve renkler eşliğinde 15 dakika müthiş görsel şölen sunmaktadır.

Her yıl Nisan-Ekim ayları arası gerçekleştirilen bu etkinlik tüm ziyaretçiler için ücretsizdir. Şov saatleri için burayı tıklayınız.

seoul gezilecek yerler1

Ulaşım : Banpo-dong, Seocho-gu, Seoul-si 9.metro hakkı ile Sinbanpo istasyonunda inip 1 no’lu çıkış kullanılmalı ya da 4. Metro hattı ile gelip Dongjak istasyonunda inerek 1 veya 2 no’lu çıkışı kullanabilirsiniz.

Namsan Kulesi : Güney kulesi olarakta bilinen şehrin en alıcı manzarasını sunan noktadır. Teleferik için çift yön 8500 Won ödenmeli 10 dakikadan daha kısa sürüyor. Eğer binmek istemezseniz 40 dakika yürüyüş ile kuleye ulaşmak mümkün. Kule çevresinde hediyelik eşya satan dükkanlar ve cafeler mevcut. Biletleri aldıktan sonra kulenin tepesine çıkmak için asansöre biniliyor. Asansör ile çıkarken içeriye koydukları lcd ekran sayesinde hoş bir şey yapmışlar. 40 saniye sonra kuleye varılıyor. Tepedeki roof etrafındaki demirliklere aşıklar kilitlerini asmış. Asmak isterseniz yanınızda bir kilit bulundurun.

Giriş Ücreti 10.000 Won – Çocuk 8000 Won

Cable Car tek yön : 6000 Won – Çocuk 3500 Won

Cable Car çift yön : 8500 Won – Çocuk 5500 Won

Ulaşım : 105, Namsangongwon-gil, Yongsan-gu, SeoulMetro 1 veya 4. Hat kullanılıp Seoul istasyonunda inmeli 9 no’lu çıkışı kullanmalısınız,Metro 6.hattı kullanıp Itaewon isyanonunda inmeli 4 no’lu çıkışı kullanmalısınız,Her iki çıkışta 20 dakikada bir kalkan 2 no’lu otobüse binerek 1200 Won’a kuleye ulaşabilirsiniz.

Kore Ulusal Müzesi : Kore’ye gelipte tarihini öğrenmeden dönmek istemiyorsanız buraya kesinlikle adım atmalısınız.I ocak ve her Pazar günü kapalı olan müzenin ana sergi alanı tüm ziyaretçilere ücretsiz olup özel sergi alanları ücretlidir.

Ulaşım : 137 Seobinggo-ro, Yongsan-gu, Seoul, Metro 4. Hat ile Ichon istasyonunda inip 2 no’lu çıkışı kullanmalısınız. Çıktıktan sonra 150 metre ileridedir.

Bukchon Hanok Bölgesi : Kore’nin kültürünü ve geleneksel yapılarını yakından gözlemleyebileceğiniz bölge modern yaşamla karşı karşı ve oldukça huzurludur.

seoul gezilecek yerler2

Ulaşım : Metro 3. Hat ile Anguk istasyonunda inip 2 no’lu çıkışı kullanın. Çıktıktan sonra 300 metre ileridedir.

Gyeongbokgung Sarayı Taegukgi-gil : 1395 yılında Joseon Hanedanlığı’na hizmet vermiş Seoul şehrinin en eski sarayıdır.Imjin savaşında zarar gören yapı çok uzun yıllar kendi haline terk edilmiştir. 19. Yy’a gelindiğinde Kral Gojong’un hüküm sürdüğü dönem içerisinde Prens Heungseon Daewongun denetimi altında 40 hektar alan üzerine yapılmış 500 yapı ve 7.700 odasıyla birlikte sarayın tamamı restore edilmiştir.

Giriş Ücreti : 3000 Won – Çocuklar için (7-18 yaş) 1500 Won

Ulaşım : 161, Sajik-ro, Jongno-gu, Seoul Metro 3.hat ile Gyeongbokgung Palace istasyonunda inip 5 no’lu çıkışı ya da metro 5.hat ile Gwanghwamun istasyonunda inip 2 no’lu çıkışı kullanarak ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Station (Seoul Subway Line 5), Exit 2

Changdeokgung Sarayı

Changgyeonggung Sarayı

Deoksugung Sarayı

Jongmyo Tapınağı

seoul gezilecek yerler3

Seoul’de sarayları gezmek için kombine biletler geliştirmişler. Dilerseniz bu bileti alıp 1 aylık süre içerisind hepsine ziyaret edebilirsiniz. Bu saraylar ; Gyeongbokgung, Changdeokgung, Changgyeonggung (Huwon, Secret Garden dahil), Deoksugung ve Jongmyo Tapınağı’dır. Ücreti 10.000 Won

Kombine bilet almayıp istediğinize gitmek isterseniz giriş ücretleri şöyledir;

Gyeongbokgung (3,000 won)

Deoksugung (1,000 won)

Changdeokgung (3,000 won) including Huwon Secret Garden (5,000 won)

Changgyeonggung (1,000 won)

Jongmyo Shrine (1,000 won)

Hwaseoung Fortness : unesco miras listende giriş ücreti var. Korenin en önemli tarihi yapılarından bir tanesidir. Gyeonggi-do bölgesi saran 5.74 kilometre uzunluğundaki kale 1997 yılında Unesco miras listesine alınmıştır. Kalenin toplamda 4 kapısı vardır ve her biri aynı ölçülerde aynı işçilik ustalığı ile yapılmıştır.

Yapılış amacı ise Çosun Hanedanlığından Kral Jeongjo tarafından, 18. yüzyılın sonuna doğru, kendi babası Kral Yeongjo tarafından, intihar etmeye karşı gelince, canlı canlı pirinç sandığının içine kilitlenerek öldürülen, Kral Jeongjo’nun babası Prens Sado’nun, kalıntılarına onur ve barındırma amacıyla inşa edilmiştir.

Ulaşım : 11, Haenggung-ro, Paldal-gu, Suwon-si, Gyeonggi-do Metro 1 hat ile Suwon istasyonunda inip buradan 2, 7, 7-2, 8, veya 13 no’lu otobüslere binip Jongno 4-geori durağında indikten sonra 5 dakika yürümeniz gerekmektedir.

Bongeunsa Tapınağı : M.S 794 yılında Sudo dağının yamacına Üç Krallık döneminde kurulmuştur. Joseon hanedanlığı döneminde Budizm defalarca önlenmiş olmasına rağmen her nasılsa 1498 yılında Bongeunsa bunu bir şekilde bozmuştur. Dolayısıyla Budizm için oldukça önemli bir yapıdır.

Tapınak içerisinde bolca resimler görmek mümkün en önemlisi Buda’nın hayatını tasvir edenlerdir.

Zen meditasyonu üzerine uzmanlaşmak isteyen Budistlerin en iyi eğitim merkezidir. 1939 yılında meydana gelen yangın ve Kore savaşı sonucu yapı ciddi derecede zarar görmüş.

Giriş : Ücretsiz

seoul gezilecek yerler4

Ulaşım : Ulaşım : 2 hatta (yeşil) binip Samseong istasyonunda indikten sonra 6 no’lu çıkıştan çıkılmalı. COEX alışveriş merkezinin hemen karşısındadır.

Jogyesa Budist Tapınağı : Kore’deki Zen budizminin en önemli tapınağıdır. ücretsiz

Ulaşım : 55 Ujeongguk-ro, Jongno-gu, Seoul, 3 metro hattı ile Anguk istasyonuna gidip 6 no’lu çıkışı kullanmalısınız.

War Memorial : 6. Metro hattı ile Samgakji istasyonunda inip 1, 11 veya 12 no’lu çıkışları kullanabilirsiniz. Giriş ücretsizdir.

seoul gezilecek yerler5

Gwanghwamun Meydanı : Gyeongbokgung kraliyet sarayının önündeki yoğun caddeydi. Arabalar için 16 şeritli yola dönüştü ve seoul’ün en kalabalık yolu oldu. Kentin tam ortasında kalabalık kavşak olan yere bir meydan yapıldı.

Ve meydana Kral Sejong’un elinde kitap tutan heykeli dikildi. 6.2 mt boyundaki heykele 20 ton bronz döküldü. Beton kaidenin üzerinde bulunuyor. Karşısında ise amiral Yi Sun-Sin heykeli var. Her iki heykelin yakınında bunlar için bir sergi alanı var.

Meydan klasik kültürel etkinlikler için kullanılmakta olup oldukça eğlenceli zamanlar geçirebilmenizi de sağlamaktadır.

Bulguksa Tapınağı ve Seokguram Grotto (Yeraltı odası) : Yapımına M.S 750 yılında başlanıp Hye-Gong ‘un hüküm sürdüğü dönemde 774 yılında tamamlanmıştır. Silla döneminde Prime Minister Kim Dae-seong tarafından yaptırılmıştır. Seokguram granitten yapay bir kaya tapınağı olarak inşa edilmiştir.

Tohamsan dağına yapılan yapı 1995 yılında Unesco miras listesine alınmış olup içinde pek çok buda heykeli ile duvarlara taş işçiliği ile yapılmış buda figürlerini görebilirsiniz.

Ulaşım : 873-243, Bulguk-ro, Gyeongju-si, Gyeongsangbuk-do

Seoul’de gezilecek yerleri baştan aşağı listeledikten sonra alışveriş ve yemek düşkünleri içinde birkaç tavsiyede bulunmak isteriz.

  • Insadong : Kalabalık neon ışıklarla süslü 700 metre uzunluğundaki dar cadde bir çok turistin ve yerli halkın uğrak noktasıdır. Hanbok isimli geleneksel kıyafetleri, çanak-çömlek, el yapımı ürünler ve daha akla gelebilecek pek çok yerli ürünü burada bulabileceğiniz gibi bu bölgenin bir diğer özelliği de çay müzesinin burada olmasıdır.

Adres : 39-1, Insadong-gil, Jongno-guMetro 3. Hat ile Anguk istasyonunda inip 5 veya 6 no’lu çıkışı kullanıp 5 dakika yürümek gereklidir.

  • Myeongdong : Kore sokak yemekleri ve alışveriş için vazgeçilmez aynı zamanda en önemli bölgedir. Pek çok güzellik mağazalarını görmeniz mümkün. Bölgenin bir günlük popülasyonu 1.5 milyon ila 2 milyon arasındadır.

Adres : 27, Myeong-dong 8-gil, Jung-guMetro 4. Hat ile Myeong-dong istasyonunda inip 5 veya 10 no’lu çıkışı kullanmalısınız.

  • Namdaemun Market : 1964 yılında açılan çarşı bölgesi Kore’nin geleneksel marketlerindendir. Çevresindeki 10.000 adet dükkan ile adeta kapalıçarşı’yı andırmaktadır.

Adres : 21, Namdaemunsijang 4-gil, Jung-guMetro 4. Hat ile Hoehyeon istasyonunda inip 7 no’lu çıkışı kullandıktan sonra 400 metre yürünmelidir.

  • Dongdaemun Market: Burası da alışveriş bölgesidir.

Adres : Metro 1. Veya 4. Hat ile Dongdaemun istasyonununda inip 8 veya 9 no’lu çıkış kullanılmalıdır.

  • Gwangjang Market : Sokak yemeği yemek için mükemmel bir yer. Sokak satıcılarının merkezi diyebiliriz. Pazar günü kapalı olup haftanın diğer günleri 09:00 ila 18:00 arası açıktır.

seoul gezilecek yerler6

Adres: Metro 1. Hat ile Jongno 5-ga istasyonunda inip 7 no’lu çıkış kullanılmalıdır.

  • Noryangjin Balık Pazarı
  • Coffee Shop : Çeşit çeşit ve hiç beklemediğiniz tarzlarda kahve dükkanları mevcut.
  • Lotte Dünyası : Dünyanın en büyük kapalı tema parkıdır. Yıllık 6 milyon ziyaretçisi ile pek çok etkinlik, aktivite ve şov için eğlencenin en doğru adresidir. Bu 6 milyonun sadece yüzde %10 yabancılardır.

Tam gün bilet fiyatı 48.000 Won

Adres : 240, Olympic-ro, Songpa-gu, Seoul2 ve 8. Metro hattı ile Jamsil istasyonunda inip 4 no’lu çıkışı kullanıp direk Lotte World’e ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Incheon Havalimanı

Incheon Havalimanında Vakit Geçirmek Üçüncü kez gerçekleştireceğimiz Filipinler gezimizde bu...