Köln Gezi ve Seyahat Rehberi

KÖLNER DOM KÖLN

M.Ö 50. y.y’da Roma İmparatoru Claudius tarafından Ren nehri kenarına kurulan şehir ilerleyen yıllarda Neonazi şehri olmuştur. Naziler sayesinde şehirde endüstiyel gelişim oldukça artmıştır. Naziler döneminde binlerce Alman Köln’de katedilerek öldürülmüştür. Ardından II. Dünya Savaşının sonlarına doğru Amerikan ve İngiliz hava kuvvetlerince şehir ciddi biçimde bombalanmıştır. Bombalamanın ardından şehirdeki nüfus azaldığı gibi şehrin % 90’ı yerle bir edilmiştir. Savaşın ardından tekrar inşa edilen şehirde çarpık yapılaşma ne yazık ki apaçık ortadadır. Hohenzollern köprüsü de dahil taş taş üstüne kalmayan şehirde ne hikmetse Kolner Dom (katedral) ve çevresindeki bazı yapılar dim dik ayakta kalmıştır. Muhtemelen bu heybetli yapıya zarar vermek istemediler. Şehrin tarihi Roma İmpartorluğuna kadar uzanmasına rağmen şehirde Roma döneminden kalma esere rastlamak neredeyse imkansızdır.

Şimdi gelelim Almanya’nın 4. büyük şehrinde gezilecek görülecek yerleri listelemeye.

AŞKI HİSSEDİN :Hohenzollern Köprüsü

Köprü 1907-1911 yılları arasında yapılmış olup II. Dünya savaşındaki bombardımanlara rağmen zarar görmeden hala ayakta durmaktadır. Köprü ilk yapıldığında demir ve karayolu kullanımına açık iken sonraki yıllarda karayolu kapatılarak yaya yoluna dönüştürülmüştür. 409 metre uzunluğundaki köprünün bir ucunda Köln Messe diğer ucunda Hauptbahnhof vardır. Köprünün en önemli özelliği ise demirlere asılı kilitlerdir. Aşklarını ölümsüzleştirmek isteyen çiftler kilidin üzerine isimlerini yazıp anahtarı Ren nehrine atıyorlar. Gerçi benim gördüklerime göre aşk ölümsüzleştirmekte aşılmış çocuk dileme boyutuna geçilmişti

Kilitler zamanla köprüde ciddi ağırlık yapınca kilitleri kaldırma teşebbüsünde bulunulmuş ancak halkın büyük tepkisi sayesinde halen kilit takma adeti devam ediyor.Köprünün yakınlarında kilit bulmak hayli zor olduğu için gelirken yanınızda getirmenizde fayda var.Köprüden karşıya geçince hemen köprünün bitiminde bulunan Triangle Tower’ın terasına çıkıp 360 derecelik açı ile katedral ve köprünün eşsiz manzarasını fotoğraflayabilirsiniz.

HAYRAN OLUN : KÖLN KATEDRALI (KOLNER DOM)

Hristiyanlığın katolik mezhebi için yapılan gotik mimariye sahip katedral iç karartıcı görünüme sahip olsa da ihtişamıyla görenleri büyülemeye yetiyor. Kölner Dom Köln Katedrali’nin yapımına 1248 yılında başlanıp 1880 yılında ancak tamamlanmıştır. Almanya’nın 2. büyük kilisesidir. Katedralin dış cephesindeki el işçiliği ve oluklarda biriken suların dışarı atılabilmesi için tasarlanmış olan gargoylelerin yanı sıra içerideki vitraylar ve dehlizlerde görülmeye değerdir. Vitrayların hemen hemen çoğunda Hz. İsa’nın hayatı tasvir edilmiştir.157 metre yüksekliğe sahip yapıya çıkmak için 533 merdiveni sabırla ve yorularak tırmanmak da gerekiyor.Giriş için 3 euro ödedik ve katedralin daracık merdivenlerinde döne döne yüzlerce merdiveni nefes nefes tırmandık.

Katedralin tepesi tel ile örülmüş olduğundan manzara resmi çekme düşüncesi olanlar boş yere onca merdiveni çıkıp da kendine eziyet etmesin! Katedralin önündeki Haç çiçeği ve Roma döneminden kalma taşı da gitmişken görmelisiniz.

 

EĞLENİN : KÖLN KARNAVALI (KÖLSCFEST)

Her yıl 11. ayın 11. günü saat 11:11’de başlayıp günlerce süren oldukça renkli ve eğlenceli bir festivaldir.

MÜZE, MÜZE, MÜZE…

Köln’de toplam 36 müze ve onlarca galeri vardır. Müzelerin başlıcaları; Ludwig, Fragrance, Roma-Germen, Wallraf-Richartz ve Imhoff Stollwreck Çikolata müzesidir.

DENEYİN : KÖLSCH BİRASI 
YEŞİLE DOYUN : Flora und Botanischer Garten

Köln hayvanat bahçesinin hemen arkasındaki park içinde doğaya ve onlarca çeşit ağaç ile çiçekler arasında huzurlu anlar geçirebileceğiniz mükemmel bir yer.

KİLİSELERİ GÖRÜN

Köln’de oldukça fazla kilise vardır. Fakat bunların bazıları kullanılmamaktadır. Başlıca görmeniz gereken kiliseler St. Gereon, St. Ursula, St. Aposteln, St. Kunibert, St. Martin’dir.

DİĞER GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER
  • Eigelstein Kapısı:13. yy’da inşa edilmiştir.
  • Pegel Köln:1810 yılında inşa edilen yapı Ren nehrinin su seviyesini ölçmektedir.
  • Oper Köln Müzik Evi:Kolner Dom’un hemen yanında Ren nehri kenarındadır.
  • Alter Markt– Eski Meydan :Köln şehrinin en eski meydanıdır. Meydanın tam ortasındaki Jan Von Werth çeşmesi görülmeye değerdir. Heykel 30 yıl Savaşlarındaki başarısından dolayı Jan von Wert’i onurlandırmak adına 1884 yılında meydana dikilmiştir. Heykel Alman heykeltıraş Wilhem Albermann tarafından yapılmıştır.
  • Hohe Caddesi>:Köln şehrinin en meşhur alışveriş caddesidir.
  • Zülpicher Strasse:Bir çok barın olduğu bölgedir.
  • Ren Nehri Tekne Turu:9.50 euro’ya 65 dakikalık tekne turuna katılarak şehri Ren nehri üzerinden izleme şansını yakalayabilirsiniz.
  • Phantasialand :Köln’den 26 km uzaklıktaki Tema parkında eğlenceli bir gün geçirebilir dilerseniz park içindeki otelde dahi konaklayabilirsiniz.

Giriş Ücreti : 4-11 yaş arası için 22 euro,yetişkin ücreti 45 euro’dur.

Adres :Berggesist strasse 31-34 Brülh – Almanya

  • El-De Haus – Nasyanol Dokuümantasyon Merkezi: Müze ve araştırma merkezi olan binada şehrin siyasi geçmişini öğrenebilirsiniz. 1934 ila 1945 yılları arasında işkence merkezi olan bina hücrede yaşamış olan tutuklular tarafından yazılan duvar yazılarını, sorguların ve hatta işkencelerin yapıldığı hücreleri, Nazi dönemini anlatan sergiyi gezebilirsiniz. El-De Haus 1979 yılında müze haline getirilmiştir.

Adres :Appellhoplatz 23-25

 

More from the blog

Batı Almanyanın Eski Başkenti Bonn

Bonn, 141,2 km2’lik alana yayılmış, Siebengebirge dağlarının yanı başında, Ren nehri ovasında 2.000 yıllık tarihi ile Almanya’nın en eski şehirlerinden hatta 40 yıl boyunca Federal...

Baden Baden Gezi Rehberi

  Şimdi gelin Baden Baden nerede, buraya nasıl gidilir, ne yenir, nereler görülür sorularının cevaplayalım. Avrupa’nın Almanya ülkesinde yer alan Baden Baden yeşil doğası, termalleri, kaplıcaları, wellness otelleri, tarihi yapıları, sessiz...