Kavala Gezi ve Seyahat Rehberi

Nihayet Kavala‘ya gitme vakti geldi. Pasaportu çantaya koyduğumuz gibi İstanbul’dan İpsala sınırına doğru heyecan içinde varıyoruz. İpsala sınır yoluna girer girmez uzun kuyruklar halinde sıra sıra dizilmiş tırları görünce biraz endişe etsekte Yunanistan tarafındaki personel yetersizliğinden kaynaklandığını öğrendik. Sınırın ilk kapısından araç kaydı yapıldıktan sonra sağ taraftaki Turing bölümüne yöneldik. Kavala gezi rehberi ile Kavala hakkında detaylar Turing bilgilerinden sonra detaylıca yazılıdır.

Turing için gerekli evraklar ve masraflar

  • Uluslararası ehliyet için 2 fotoğraf ve ehliyet aslı (ilk kez uluslararası ehliyet çıkardığımız için 346,80 TL)
  • Uluslararası Trafik Sigortası(60 Euro)

Türkiye tarafında bulunan 3 kontrol sonrası Yunanistan tarafında da 2 kapıdan geçip 2 ülkeyi birbirinden ayıran Meriç nehrinin (Evros Potamos) üzerindeki köprüden geçerek Yunanistan sınırına girmiş olduk. 180 km boyunca çukur dahi olmayan asfaltta Kavala’ya kadar çok rahat yolculuk geçirdik. Yol boyunca otobana ödenmesi gereken 2,40 euro. Otoban boyunca benzin istasyonu olmadığından herhangi bir tabeladan köylere girip içerden benzin almak mümkün. Kavala merkeze varınca Erithrou Stavrou caddesinde (sahilde) yer alan Oceanis Hotel’de kaldık.

Kavala diyince akla gelen Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın (Osmanlının Mısır Valisi) burada doğduğudur. 1387 ila 1912 yılları arası Osmanlı Devletine ait olan kent I. Balkan Savaşında Bulgarların ve II. Balkan Savaşında Yunanlıların eline geçmiştir.

Penaje dağının eteğine Taşoz (Thassos) adasının karşına kurulmuş olan güzel bir sahil kasabasıdır “Kavala”. Kavala gezilecek yerler listesinin başında başında Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılan İbrahim Paşa Cami ve Kavala Su Kemeri gelir.

Gezmize Eski Kavala bölgesinden başlıyoruz. Eski evlerin süslediği dar sokakları tırmanarak önce Mısır Vakfının sahibi olduğu İmarethane önünden geçtik. 2001 yılından bu yana 50 yıllığına kiralanan yapı günümüzde Kavala’nın en pahalı ve en lüks oteli olarak İmaret Hotel adıyla müşterilerine hizmet vermektedir.

Osmanlı mimarisinin güzel bir örneği olan yapı 1817 yılında Mehmet Ali Paşa tarafından yapılmıştır. 18 adet kubbesi olan yapı Kavala manzarasına hakim konumdadır.

Kavala’lı Mehmet Ali Paşa Mektebi’nin Kapısı ve Kitabesi

Medrese’i Hayriyye

İmarethane’den dümdüz ilerleyince Mehmet Ali Paşa’nın heykeli karşıladı bizi. Tam karşısı ise evi şimdi müze’ye çevrilmiştir. Heykel’in arkasında ise Ekklisia Kimisi Theotokou Kilisesi vardır. Kilisenin girişinde Yunan bayrağının yanındaki sarı Bizans bayrağı kilisenin İstanbul Rum Patrikhanesine bağlı olduğunun göstergesidir.

Mehmet Ali Paşa’nın evinin yanındaki merdivenlerden Kale’ye doğru dik merdivenleri yavaş yavaş çıkıyoruz. Dar sokaklarda görülmesi gereken yerler hakkında tabelalar ve bilgilendirici açıklamalar var.

Halil Bey Cami ve Medresesi

1530 yılında inşa edilen bina Osmanlı’nın kenti egemenliğine alması ile Cami’ye çevrilmiştir. Ziyarete kapalı olan cami Kültür Merkezi yapıldığı için tadilat halindeydi. Halil Bey Cami’den yukarı devam ettiğimizde Kale’ye geldik. Giriş 2,5 euro.

Tüm Kavala ayaklarımızın altında eşsiz bir manzara sunuyor sanki. Kavala su kemeri şehri ikiye bölmüş durumda karşı tarafta Taşoz adası is tüm heybetiyle sanki bizi selamlıyordu. Kale’yi gezdikten sonra geldiğimiz rotadan değil aksi yönden devam edip Su Kemerinin bulunduğu yere vardık.

Su kemerine çok yakın bir konumda Kanuni’nin damadı İbrahim Paşa’nın yaptırdığı İbrahim Paşa Cami vardır. Ancak cami Lozan’dan sonra kiliseye çevrilmiş ve adı Agios Nikolaos olarak değiştirilmiştir.

Kavala’da saat 14:00 ila 17:00 arası siesta olduğundan alışveriş yapılacak tüm mağazalar kapalı. Ama restaurant ve cafeler için geçerli değildi sanırım. Pavlou Mela isimli sokak trafiğe kapalı ve boydan boya cafelerle donatılmış bir muhit. Girdiğimiz bir cafe de günün yorgunluğunu atmak için Greek Coffee ve su söyledik. Kahve 2 euro, su ise masaya sürahi ile geldi ve ücretsizdi.

Kavala Belediye Binası

Kavala’da gezilmesi gereken yerler

Imaret Hotel

Kavala Sahili-Limanı

Cyprus Sokağı ( Lazarist Manastırı, Wix Konağı, Belediye Binası, The Great Clubhouse ve Tokou Konağı bu sokakta yer alıyor.)

Mehmet Ali Paşa Heykeli ve Evi

Halil Bey Cami ve Medresesi

Kavala Kalesi

Su Kemeri

Philippi Kazı Alanı (şehir merkezinden 18 km uzalıkta)

Kavala’daki Müzeler

Arkeoloji Müzesi

Belediye Müzesi

Mehmet Ali Paşa Müzesi

Pazartesi günleri kapalı olan müze Salı ve Pazar günleri arasında saat 10:00’dan 15:00’e kadar ziyarete açıktır. Giriş 2 Euro.

Tütün Müzesi

Pazar günleri kapalı olan müze diğer günler 09:00 ila 14:00 arası ziyarete açıktır. Tütünün toplanmasından işlenmesine ve diğer tüm konuların detaylı gözler önüne serildiği bir müze. Bugün Kavala’da tütün üretimi olmadığını belirtmeliyiz. Ancak tarihteki önemli ayrıntıyı da söylemeden geçemeyiz. Osmanlı dönemi boyunca 1914 yılında tütün işçilerinin Kavala’da yapmış olduğu grev ilk grevdir.

Tütün Müzesi

Kavalada Ne Yenir?

Kavala denince tabiki akla ilk gelen deniz mahsülleri oluyor. Bizde gün sonunda Kavala sahilde ki Fishtaverna Andreas da bulduk kendimizi. 50 euro karşılığında kalamar, yunan salatası, mezgit ve şarap ile karnımızı doyurduk 🙂

Kavala Kurabiyesi yemeden de olmaz! Su Kemerine sırtınızı verince karşı sokaktan dümdüz ilerliyoruz. Sağ tarafta kalan Kavala’nın en eski pastanesinden paketi 7 euro’ya kavala kurabiyemizi aldık.

Kavala Kumsalları

Kavala’nın bir çok plajı mavi bayrağa sahip olduğundan size berrak sularda yüzme imkanı verir. Bunlardan bazıları Rapsani, Kalamitsa, Ammoglossa (Keramoti), Tosca, Perigiali, Sarakina, Nea Iraklitsa ve Ammolofoi’nin bir kısmıdır.

Kalamitsa, Rapsani ve Perigiali plajları şehir merkezininde yer aldığı için ulaşım oldukça kolaydır.

Batis kumsalı Kavala’dan 4 km uzaklıkta ufak koyda yer alıyor. Giriş ücreti 2 euro’dur.

Tosca Kumsalı Kavala’dan 6 km uzaklıkta 2 euro giriş ücreti var.

Nea Iraklitsa ufak bir balıkçı köyüdür.Denize girebileceğiniz gibi kiralayacağınız tekne ile Fidonisi’ye gidip oradaki deniz mağaralarını keşfedebilirsiniz.

Nea Iraklitsa’dan hemen sonraki (3,5 km uzaklıkta) Nea Peramos plajı cafeler, restaurantlar ve tavernaları ile oldukça canlı ve popüler bir bölgedir.

Nea Peramos’dan sonra Selanik yönüne doğru Almyra Sahili Kavala’dan 31 km uzaklıkta ve giriş ücreti olmayan kumsal.

Kavala’ya Ulaşım

Arabayla İstanbul’dan Kavala 460 km’dir.

Uçakla Büyük İskender Havaalanın’dan şehir merkezi 27 km’dir. Atina’dan Kavala’ya her gün sefer bulunmaktadır. Uçuş süresi 1 saattir.

 

More from the blog

Meis Adası Yunan Adaları

Yunanistan adaları içinde en küçüğü, en renklisi olan Meis adası için sonunda kendimize vakit yaratabildik. Ne zamandır Kaş'a gidiyoruz. Nedense bir fırsat yaratıp sadece...

Meis Adasına Nasıl Gidilir Meis Adası Nerede

Yunanistan'ın Akdeniz'de bulunan tek adası olan Meis adası nerede, Meis adasına nasıl gidilir yazımızla Türkiye'den Meis adasına çok kolay şekilde nasıl ulaşılır bunun detaylarını...

SAKIZ ADASI GEZİLECEK YERLER

Son zamanların git gide popüler olan Yunan adalarından biri olan Sakız Adası gezilecek yerler listemizle yaz tatilinize yeni bir soluk getirmeye ne dersiniz. Sakız...

Thassos Adası

Kuzey ege denizinde doyamadığımız Thassos adası bu yaz gezi rotalarımızdan biri oldu. Kuzey ege denizinde bir Yunan adası olan Thassos (Thasos) Kavala bölgesine bağlı ve deniz yolu ile yarım saat uzaklıkta bulunan...