Kapadokya

GÜZEL ATLAR ÜLKESİ KAPADOKYA

Önceki yazımızda Kapadokya’daki yeraltı şehirlerinden uzunca bahsetmiştik. Şimdi izlediğimiz rota dahilinde ziyaret ettiğimiz noktaları paylaşacağız.

Kaymaklı yeraltı şehrini gezdikten sonra Şahin Efendi’yi ziyaret edip çok fazla vakit kaybetmeden Keşlik Manastırına vardık. Manastırın asıl adı “Archangelo” dur. Manastır girişindeki amcanın rehberliği sayesinde manastırın içindeki yemekhaneyi, okulu, atölyeleri ve daha bir çok bölümü adım adım gezdik.

Manastırda iki kilise var.

Stephanos Kilisesi : Duvarlardaki geometrik işlemeler ve pastel renkler muhteşem.

Archangelos Kilisesi: Kilisenin duvarlardaki eski freskler bir çok hikayeyi anlatmaktadır. Kiliseler deki freskler okuma yazma bilmeyenlere Hristiyanlığı öğretmek için kullanılan bir yöntemmiş.

Mustafapaşa eski adıyla “Sinasos” 1920’li yıllara kadar halkın çoğunluğu Rumlardan oluşan 3000 nüfuslu sevimli kasabaya uğradık. Burası nüfus mübadelesine kadar Rumlar ve Türklerin beraber yaşadığı ufacık eski Rum evleri ile dolu bir kasaba.

Pancarlı Kilisesi : Pancarlık vadisinde yer alan, düz tavanlı tek nefli ve tek apsisli bir kilisedir. İncil’den sahnelerin yer aldığı freskler içeren kilise, 11. Yüzyılın ilk yarısına tarihlenmektedir.

Fresklerde yer alan sahneler: Peygamberin Görünümü, Müjde, Ziyaret, Bakireliğin İspatı, Elizabeth’in Takip Edilişi, Vaftizci Yahya’nın Görevlendirilmesi, Şarap Mucizesi, Kötülüklerle Dolu Adamın İyileştirilmesi, Hz. İsa ve Samarralı Kadın, Başkalaşım, Masım Çocukların Katliamı, Yusuf’un İkinci Rüyası, Mısır’a Kaçış, Şeytan Çarpmış Adamın İyileştirilmesi, Hz. İsa’nın Göğe Çıkışı, Hz. İsa Golgota Yolunda, Hz. İsa Çarmıhta, Hz. İsa’nın Cehenneme İnişi.

Son durağımız Sarıca Kilisesi: Bizans dönemine ait tescilli bir yapıdır. Sponsor firma Vasco Turizm tarafından, 1996 yılında bir turizm etkinliği sırasında keşfedildiğinde, kilise dışarıdan toprağa gömülü saklı bir harabe görünümündedir. Daha sonra firma, Kapadokya bölgesindeki tarihi Kaya-Oyma yapılarından birini korumak üzere harekete geçmiştir. Bu ender proje, Türkiye’deki başarılı örneklerden biridir ve bugüne kadar 4 ödül almıştır. Kilise 2004 yılı temmuz ayında ziyarete açılmıştır.

Günü sunset noktasında güneşi batırıp, ardından Ürgüp’de testi kebabı yiyerek sonlandırıyoruz.

İkinci gün gezimize kaldığımız yerden aynı hızla devam ediyoruz.

Uçhisar Kalesi : Nevşehir-Göreme yolu üzerinde, Nevşehir’e 7 km. uzaklıktadır. Bölgenin en yüksek noktasında yeralan Uçhisar, yerleşim biçimi açısından Ortahisar’a benzemektedir.

Pagan kabilesi için Kapadokya’da bulunan 3 büyük kaleden biriside uçhisar kalesidir. Kalenin içi tamamen tünellerden ve oyulmuş odalardan oluşuyor.

Kalenin zirvesi aynı zamanda Göreme, Avanos ve Ortahisar manzarası ile panoramik seyir noktasıdır.

Güvercinlik Vadisi’ne gidip çayımızı, kahvemizi içip manzaraya doyuyoruz ve yine devam ediyoruz.

El Nazar Kilisesi : 6 Aralık 1985 tarihinde Dünya Kültür Mirası Listesine alınmıştır.

Göreme Açık Hava Müzesi : Dünyanın ilk manastırı buradadır ve Aziz Basil tarafından oluşturulmuştur. Yine dünyanın ilk Hristiyan eğitim merkezide buradadır. Bölgede yaklaşık 200 kilise bulunuyor.

Göreme tarihi milli park içinde görülmesi gereken hemen müzenin girişinde Aziz Basil Şapeli ve devamında Elmalı Kilisesi, Azize Barbara Kilisesi, Yılanlı Kilise, Karanlık Kilise, Azize Catherine Şapeli ve Çarıklı kilisesidir.

Zelve Vadisi : Üç vadiden oluşan Zelve Vadisi, peri bacalarının en yoğun olduğu yerdir. Kapadokya’da en eski yerleşim yeri olma özelliğine sahiptir. Hristiyan ve Müslümanların birlikte yaşadığı vadi 1967 yılında açık hava müzesi haline gelmiştir.

Vadi de ziyaret edilecek yerler: Geyikli Kilisesi, Cami, Manastır, Güvercinlikler, Tünel, Vaftizci Kilise, Direkli Kilise, Balıklı Kilise, Üzümlü Kilise, Değirmen

Vadi’yi gezip Avanos’a gidip çanak çömlek alışverişimizi yaptıktan sonra Kapadokya tatilimizin sonuna geliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Kapadokya Gezilecek Yerler

Kapadokya inanılmaz ve düş gibi oluşumlarıyla muhteşem bir yöredir....

Kapadokya Yeraltı Şehirleri

Yıllar sonra bir bayram tatilimizde "Güzel Atlar Ülkesine" gitmeye...