Honda Forza 300 Abs

Motosiklet GünlükleriHonda Forza 300 Abs

Honda Forza 300’ü ilk olarak Thailand’da görmüş,hemen kiralayıp test etme şansını yakalamıştık. Özellikle kaslı yapısı, alçak ve yumuşak selesinin rahatlığı, amortisörlerinin yumuşaklığı, bagaj hacmi ve Honda kalitesiyle kendisine hayran kalmıştık.Türkiye’ye döner dönmez burda da satışa başlandığını öğrenince çok sevindik ve hemen siparişimizi verdik. Daha önce Honda CBR 600F ve Honda PCX 125 sahibi olduğumuz için marka zaten bir numaralı tercih sebebimizdi. Üç yıl aradan sonra tekrar motosiklet sahibi olmak ise ayrı bir heyecandı.

Evimiz İstanbul’un bir ucunda olan Büyükçekmece’de ve bazen işlerimiz için bazense sosyal çevremiz için genelde Anadolu yakasına geçmek zorundayız. Otomobil ile zaman zaman 3-4 saat süren bu eziyetli yolculuklara bir son vermek için hem şehiriçi pratikliğine sahip, hem E5 ve TEM otoyollarında bizi zor durumda bırakmayacak kadar güçlü hem de bize bu yollarda konforlu bir yolculuk yaşatacak bir scooter’a ihtiyacımız vardı. Bu özelliklerin hepsine sahip tek seçenekle Honda bizi buluşturdu.

Honda Forza 300 ABS ile İstanbul’da rahat bir nefes aldık. Bitmek bilmeyen o eziyetli trafik artık stresten uzak, keyifli ve bir o kadar da eğlenceli hale geldi. Bunun yanında yakışıklı görüntüsüyle kendimizi pek bir havalı görmeye başladık. Özellikle Türkiye’de herkesin yüzünü görmeye alışkın olduğu scooter’lardan olmadığı için sürekli gözler üzerimizdeydi.Meraklı bakışlar,soru sormak için çaktırmadan yanımıza yanaşanlar ve hep olumlu yorumlar Forza’ya olan sevgimizi daha da arttırdı.

Forza ile ilk yola çıktığımız andan itibaren beklentilerimiz yükseldi. Artık şehir içinden kurtulup yeni keşiflerimizde Forzamızın da bize eşlik edebileceğine inandık. Öncelikle orijinal tur camı ve çantasıyla süslediğimiz Honda Forza yola hazır hale geldi. Eşyalarımızı yüklediğimiz gibi düştük yollara ve ilk uzun yolumuzu Trabzon-Rize-Artvin-Batum turuyla gerçekleştirdik.

Honda Forza’nın bir scooter’dan daha fazlası olduğu kesin. Yumuşak ve alçak selesi hem sürücü hem de artçı için büyük bir avantaj. Amortisörlerin çok sert olmaması yolda büyük bir konfor yaratıyor. 279 cc motor ve 200 kg olmasına rağmen 80-100 km hız aralığında ortalama 2.9-3.0 yakıt ortalaması tutturdum ki bu gayet başarılı bir yakıt tüketim değeri. Ara hızlanmaları ve gaz yiyişi oldukça tatminkar. Karadeniz’de çıkmadığımız dağ, tepe, yayla gitmediğiniz köy kalmadı ama hiç zorlanmadık. ABS ve kombine fren sistemi güvenlik için çok büyük bir avantaj. Karadeniz’in doğa güzelliklerine ulaşmaya çalışırken çamurlu ve kaygan yollarda birçok kez işimize yaradı ve ABS sayesinde dengede kalabildik.

Honda Forza ile yollarda olmaya devam ediyoruz.Karadeniz’in doğusundan çıkıp tekrar geri döndüğümüz yolculuğumuz Türkiye’nin batısından çıkıp Yunanistan-Makedonya-Arnavutluk turuyla devam edecek. Sürekli yağmurlu havada düz bastığımız tekerimiz umarız sıcak iklimlerde de düz basmaya devam eder. Dönüşte tecrübelerimizi paylaşmaya devam edeceğiz. Takipte kalın..

1 Yorum

  1. Merhaba,

    Honda forza 300 için konuşmak isterim sizinle.Fazla vaktinizi almadan biraz bilgi alıp sonrasında da uygun bir forza bulup yollara çıkmak istiyorum.Vakit ayırırsanız sevinirim.
    0505 995 44 30

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Motosiklet Günlüğü Yunanistan Gezisi

Motosiklet günlüğü için sıradaki rotamız Yunanistan gezisi. Motor yolculuğumuzun...

Motosiklet Yolculuğu Akdeniz Ege Turu

    Motosiklet yolculuğu son bir kaç yıldır en keyif...