Azmak Çayı

TürkiyeMuğlaAzmak Çayı

Akyaka sevdası sarmış milleti anlamıyoruz. Akyaka da Akyaka! öyle bir övgü var ki hakkında yıllar sonra gitmek kısmet oluyor.

Muğla’nın Ula ilçesine bağlı belde’ye dağ yolundan süzüle süzüle yeşillikler içinde inişe geçiyoruz. Gökova körfezinin doğu ucunda ufacık koya, sokakları süsleyen 2 katlı tek mimari özelliğe sahip Akyaka evleri ve evleri süsleyen ahşap oymalar pembe begonviller eşliğinde geziyoruz.

Hemen hemen her sokakta apart daire ya da pansiyon görüyoruz. Gecelik 2 kişi en düşük 80 TL’den başlayan fiyatlar. Otel, pansiyon, apart her ne ise buralarda vakit öldürmek yerine çevreyi gezmeye odaklı olduğumuz için başımızı sokacak yer bulup kendimizi dışarı atıyoruz.

Kaldığımız apartımızın balkonu

Ufak bir koya sahip Akyaka’da sahilde boydan boya cafeler ve restaurantlar var. Dilerseniz teknelerde balık ekmek de yiyebilirsin. Günün sonunda hava kararmadan önce en uygun saatte Azmak Çayı turu için tekneye biniyoruz. 7-8 kişi olunca tekne hareket ediyor. Yaklaşık 40 dakikalık sürecek olan turumuz da 2 km’lik parkuru gezdik.

AZMAK ÇAYI / KADIN AZMAĞI

Üstün cesaretlerinden dolayı Gülşah ve Hüseyin arkadaşımızı buradan bir kez daha kutluyoruz. Tabi gençlik işte, üşümek nedir bilmiyorlar

Deniz seviyesinden yalnız bir kaç metre yükseklikteki çayın suyu Torosların batı uzantısındaki Sakar tepesinden geliyor. Suyun % 60′ bol mineralli sodalı olup % 40’ı kaynak su olan çay’ın hastalıklara iyi geldiği, hatta gençleştirici ve güzelleştirici etkisinin de olduğuna inanılıyor. Derinliği 8 metreyi bulan soğukluğu ise 5 derece olan çay Gökova körfezinden denize dökülmektedir. Derinliğine rağmen çay’ın berraklığına ve içindeki bitki örtüsüne, bitkilerin capcanlı renklerine hayran oluyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Dalyan’da Gezilecek Yerler

Dalyan, İztuzu, Çamur banyosu, Kaunos Antik Kenti, Kral Mezarları,...

Fethiye Gezi Rehberi

Fethiye gezi rehberi ile Türkiye'nin en iyi tatil bölgesinden...

Datça’nın Koy ve Plajları

Dik kayalarla çevrili Datça yarımadasında 78 tane birbirinden ayrı güzelliğe sahip...

Datça Yarımadası

Datça Yarımadasına önce Karlar ve ardından sırasıyla Mısırlılar, Hititler, İskitler,...