Antwerp Gezilecek Yerler

BelçikaAntwerp Gezilecek Yerler

Belçika’nın 2 büyük şehri, Rotterdam’dan sonra Avrupa’nın 2.büyük liman şehri, Fransa’dan doğup Antwerp’ten denize dökülen Avrupa’nın 2.büyük nehri olan Schelde nehri kıyısında ve en önemlisi 16 ve 17. yy’da Avrupa’nın en önemli ticaret merkezi olmuş bir şehirdir.

Flamanca ismi Antwerpen, Fransızca ismi Anvers olan şehirde 2 dil konuşulmaktadır. Resmi dil Flamanca yaşlıların çoğunlukla konuştuğu ise Fransızca’dır.

Antwerp’in Kısa Tarihi

Tarihte pek çok savaşa sahne olmuş Antwerp 1576 yılında İspanyol askerlerinin ayaklanmasıyla yağmalandı. 1648 yılında ise Vestfalya Barış Antlaşması ile Otuz Yıl Savaşlarına son verildi ve bu sayede liman kenti olan Schelde nehrine gemilerin girmesinin yasaklanmasıyla Antwerp liman ticaretinde gerileme sürecine girmek zorunda kaldı. Napolyon Savaşlarından sonra ise şehrin yönetimi 1830 yılına kadar Hollandalıların elindeydi. Ve kent sonunda bağımsızlığını kazanarak Hollandalıların getirmiş olduğu yüklüce vergi sitemi de kaldırıldıktan sonra şehir ticaret konusunda tekrar canlamış oldu.

Elmas faaliyeti konusunda 500 yıl geçmişi olan şehir’de ilk elmas borsası 1893 yılında Diamontclub van Antwerpen ismiyle kurulmuştur. Dünyadaki 28 elmas borsasının 4’ü Antwerp’dedir.

Enerjisini güneş ve rüzgardan karşılayan çevreci bir şehir olan Antwerp arnavut kaldırımlı dar sokakları, heykelleri, gotik yapılarıyla görülmesi gerekli Belçika’nın 2.büyük ve Hollanda’ya en yakın şehirdir.

Antwerp’te Görülmesi Gereken Yerler

Eski Şehrin Olduğu Noktada ;

Grote Markt : Üçgen biçime sahip meydanda 16. yy’da dünyanın farklı ülkelerinden mimarların katılımıyla yapılmış Stadhuis (Belediye Binası) , 1887 yılında Jef Lambeaux’ın Brabo adlı bronz heyheli ve lonca evleri görmeniz gerekenlerdir.

Melk Markt

Rubens Huis : Flaman ressam Rubens’in ömrünün son 30 yılını burada yaşayıp, öldüğü evdir. Bahçesi ayrı bir güzelliktedir. 1946 yılında ev müzeye dönüştürülmüş ve ziyaretçilere kapısı açılmıştır.

Peter Paul Rubens Evi hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayınız. Giriş ücreti : 8 Euro.

Het Steen – Steen Kalesi : 1200-1225 yıllarında taşlardan yapılmış şehrin en eski yapısıdır. 18. yy’da hapishane olarak da kullanılmıştır.

St. Anna Tüneli : Schelde nehrinin şehri ikiye böldüğü ve karşıya geçmek için kullanılan köprüdür. Nehrin bir tarafında fakir göçmenler yaşamakta diğer tarafında ise /merkezinde zengin yahudi kesimi yaşamaktadır.

Groenplaats : Hilton Oteli’nin bulunduğu meydandır. Meydanın tam ortasında Peter Paul Rubens’nin heykeli vardır. Biz aracımızı bu meydanın altındaki otopark’a park edip şehir turuna bu noktadan başlamıştık.

Hendrik Conscienceplein : Ufak ama sizi masallara taşıyacak güzellikte otantik bir meydandır. Meydana adını veren Hendrik Conscience’nin heykeli de buradadır. Meydanın hemen karşısında 17. yy’a ait barok mimariye sahip St. Carolus Borromeo kesinlikle görülmeye değer bir yapıdır. Kilise içinde mimar Ruben’nin bir çok eserini görebilirsiniz. Meydan’nın bir diğer önemli özelliği ise dinsel motiflerle süslü olan size mozaikmiş görüntüsü veren yer döşemesidir.

Kammenstraat : 2. el dükkanların yoğunlukta olduğu bölge. Vintage ürünleri sevenler için kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir noktadır.

Momu Moda Müzesi : Adres : Nationalestraat 28

Mayer van den Bergh Müzesi : Adres : Lange Gasthuisstraat 19

Lonca evlerinin tepesindeki detaylar gözardı edilmemeli.

İstasyon Bölgesinde ;

Central Station (Merkez İstasyon) – Gare Anvers Centrale : 1904 yılında yapılmış olan yapının ihtişamı mutlaka görülmelidir. Bina Belçikalı mimar Louis De la Censerie tarafından İsviçre’deki Lucerne istasyonundan esinlenilerek dizayn edilmiştir. İstasyon içindeki “working corner” da spor yapabileceğiniz gibi biten elektronik aletlerinizi ücretsiz de sarj edebilirsiniz. İstasyonun karşısındaki Keyserlei sokağından istasyonun resmi çekilebilir.

Adres : Koningin Astridplein 27

Meryem Ana Katedrali- Onze Lieve Vrouwekatedraal : Groenplaats meydanındaki katedral 14. yy’da inşa edilmiş Avrupa’daki en iyi gotik mimariye sahip binadır. Unesco dünya mirası listedinde yerini almaya hak kazanmış yapının kulesi 123 metre yüksekliğindedir. Belçika’nın en büyük katedralidir. Katedral içindeki sadelik ve vitraylardaki ustalık gözden kaçırılmaması gereken ayrıntılardır. Katedralin kubbesindeki sanat eseri François Durlet’e aittir. 14. yy’da yapımına başlanan katolik katedralin bitimi 1521 yılıdır. Katedral 2 kuleli olarak tasarlanmasına rağmen 1 kulesi vardır.

Katedral hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayınız. Adres : Handschoenmarkt. Giriş Ücreti : 6 Euro.

Hayvanat Bahçesi : 1843 yılında kurulmuş olan dünyanın en eski hayvanat bahçesidir. Adres : Astridplein

Akvaryum Müzesi -Aquatopia: Hayvanat bahçesinin 150 mt ilerisindedir.

Pırlanta Müzesi

Meir Straat: Sabah 10:00 ila akşam 19:00 kadar araç trafiğine kapalı, cadde boyunca her türlü mağazayı bulabileceğiniz bizim İstiklal Caddemize benzer bir sokaktır. Mağazalar dışında sokak içindeki binalarda sanatı görmeniz de mümkündür. Meirstraat’ın en başında 17. yy döneminin en önemli ressamlarından biri olarak bilinen Van Dyck’ın heykeli burada yer almaktadır. Yine 17. yy’ın diğer önemli ressamlarından olan Ruben’nin evi de buradadır.
Kraliyet Sarayı : 17. yy’da yapılmış olan saray Napolyon tarafından satın alınmış ve sonra Belçika Kraliyet Ailesine geçmiştir. Günümüzde Film Müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Meryem Ana Katedrali – Onze Lieve Vrouwekatedraal

Liman Bölgesinde ;

Mas Müzesi : Müzenin terasından tarihi Anwerp şehrini ücretsiz izleyebilirsiniz. Adres : Hanzestedenplaats 1

Plantin-Moretus Müzesi: Unesco dünya miras listesine alınmış tarihi bir matbaa müzesidir.

Museum Van Hedendaagse Kunst: Modern sanat severlerin gidebileceği bir yerdir. Adres : Leuvenstraat 32
Peter Paul Rubens Heykeli

Antwerp’i gezmek için kaç gün yeterlidir?

Antwerp oldukça ufak bir şehir olduğu için 1 gün yeterlidir. Biz Brugge’e giderken sabah çok erken saatte uğrayıp gezmiştik.Şehir içi ulaşım metro, tramvay, otobüs ve bisiklet ile sağlanmaktadır.

Antwerp City Card

Antwerp’de kalacağınız süre boyunca bir çok şeyden yararlanmak adına Antwerp şehir kartı alabilirsiniz.

24 saatliği 19 euro

48 saatliği 25 euro

72 saatliği 29 euro

Ücretsiz Müzeler :

Rubens House

MAS | Museum aan de Stroom

Red Star Line Museum

MoMu | Fashion Museum

FoMu | Photo Museum

MHKA | Museum of Contemporary Art Antwerp

Museum Plantin-Moretus

Museum Mayer van den Bergh

Palace in Meir

Library Hendrik Conscience

Koningin Fabiolazaal

House of Literature

Maidens’ House Museum

Eugeen Van Mieghem Museum

Middelheim Museum

Butcher’s Hall

Rockox House

Silver Museum Sterckshof

Ücretsiz Kiliseler :

Cathedral of Our Lady

St. Paul’s Church

St. Andrew’s Church

İndirim Alabileceğiniz Yerler :

Ruihuis: kısa ziyaret geçerlidir.

Ecohuis: % 50 indirim

Cinema Zuid: % 40 indirim

ZOO

Antwerpen: % 25 indirim

Aquatopia: % 25 indirim

Badboot: % 25 indirim

Fietshaven: % 25 indirim

Flandria boat tour along the Antwerp Port: % 25 indirim

Flandria boat tour along the Scheldt: % 25 indirim

Touristram: % 25 indirim

Horse-drawn tram: % 25 indirim

Historical City walk: % 25 indirim

İndirim Alabileceğiniz Mağazalar :

Belgian Heritage: % 10 indirim

The Chocolate Line: % 10 indirim

Goossens chocolates: % 10 indirim

Antwerp city shop: % 10 indirim

Antwerp’e Ulaşım

Brüksel’den tren ile 40 dakika

Brugge’den tren ile 1 saat 20 dakika

Ghent’ten tren ile 45 dakika

Amsterdam’dan tren ile 75 dakika, otobüs ile 2 saat 45 dakika

Araç ile gelenler için Brüksel’den 44 km, Ghent’ten 62 km, Brugge’den 107 km,Amsterdam’dan 157 km mesafe uzaklıktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Ortaçağ Şehri Brugge

Canım kuzenimin dünya evine gireceği günde onu yalnız bırakmamak...