ANDORRA’DA GEZİLECEK YERLER

Dünya’nın en küçük ülkelerinden olan Andorra’da gezilecek yerler listesine geçmeden önce tuhaf bir ülke olan Andorra hakkında bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz. Mikro ülkeler olarak tabir edilen ülkeler listesine giren Andorra, dünya’nın 17.küçük ülkesidir. Eminiz tek başına Andorra seyahati gerçekleştirmeyeceksiniz. Ama İspanya veya Fransa’nın güneyinde bulunacaksanız bu iki ülkenin yanı başında yer alan Andorra’ya bir ya da iki gün ziyaret edebilirsiniz.

ANDORRA NEREDE, NASIL GİDİLİR?

Andorra nerede

Andorra, Pirene dağlarının eteklerinde topraklarının yarısı Fransa, yarısı İspanya’da olan bir ülke. Biz İspanya’nın Katalonya bölgesini gezerken çok yakında olduğu için bir günümüzü Andorra’ya ayırmak istedik. Eğer Katalonya’dan gitmeye karar vermeseydik. Bir daha Andorra’ya gitme fırsatımız olmaz diye hemen bunu değerlendirdik.

Andorra ülkesi coğrafi konumu sebebiyle yani dağların eteklerinde, vadiye kurulu bir ülke olduğu için havalimanına sahip değil. Buraya tek ulaşım yolu karadan gerçekleşiyor. Andorra’ya adım attıktan sonra düzlük bir arazi olmadığını görünce neden havalimanı olmadığı çok net anlaşılıyor zaten.

Biz İspanya’nın Katalonya bölgesinden kendi aracımızla geldik. Andorra’ya girmeden önce küçük bir kontrol noktası var. Burada ne pasaporta bakıyorlar ne de aracı durdurup arama yapıyorlar. Aynı gişe mantısı gibi geçip Andorra’ya kolaylıkla girebiliyorsunuz.

Andorra Mesafeleri :

İspanya Barselona’dan Andorra 198 km

Fransa Marsilya’dan Andorra 498 km

Fransa Bordeaux’ten Andorra 426 km

Fransa Toulouse’ten Andorra 185 km

Gördüğünüz gibi en yakın konumda olan Barselona’dır. O yüzden tavsiyemiz Andorra planı yapacaksanız İspanya’dan buraya geçmenizdir.

ANDORRA HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Andorra Gezilecek Yerler

Andorra, ülkemizden çok ziyaret edilen bir ülke değildir. Haliyle Andorra hakkında da detaylı bilgi sahibi olmak mümkün değil. Biz Andorra ziyaretimizi Katalan bir arkadaşımızla gerçekleştirdiğimiz için bu küçük ülke hakkında gerekli tüm bilgileri alabildik.  Ve sizlerin de öğrenmesi için detaylı bir Andorra yazısı yazdık.

Andorra 468 km2 yüzölçümü ile dünyanın 17.küçük ülkesi listesindedir. Nüfusuyla değerlendirirsek (77.000) dünyanın 11.küçük ülkesidir.

Andorra ülkesinin topraklarının yarısı İspanya’da yarısı Fransa’dadır.

Resmi adı Andorra Prensliği olmasına rağmen ülkede prens yoktur. Ülke prensliğini Fransa Devlet başkanı ile Katalonya piskoposu paylaşmaktadır.

Andorra, Avrupa Birliğine üye bir ülke değildir.

Para birimi Euro’dur.

Resmi dili Katalanca’dır. Bu dünyada resmi dili Katalanca olan tek ülke anlamındadır. Çünkü İspanya’nın Katalonya bölgesinde bile resmi dil Katalanca değildir, İspanyolcadır.

Andorra’daki etnik gruplar başta İspanyollar olmak üzere Andorralılar, Fransızlar ve Portekizlilerdir. Dolayısıyla ülkede Katalanca haricinde Portekizce, İspanyolca ve Fransızca da konuşulmaktadır.

Resmi dini Katolik olan ülkede halkın %90’ı dini ibadetlerini yerine getirmektedir.

Andorra ülkesi yedi bölgeye ayrılmıştır. Bunlar; başkent Andorra La Vella, Sant Julia de Loria, Escaldes, Encamp, Canillo, Ordino ve La Massana’dır.

Ülke ekonomisi üç temel şeye dayanır ; turizm, finans 

Andorra topraklarında otoyol ve demiryolu ağı yoktur.

Ortalama yaşam ömrü 81’dir. Dünya’nın yaşam ömrü en uzun ülkesi sanmayın. İzlanda’da da ortalama yaşam ömrü 83’tür. Avrupa’da kullanılan sim kartları Andorra’da kullanamıyorsunuz. Sebebi Avrupa Birliğine üye ülke olmaması.

Ülke’nin hemen hemen her yerinde American Express haricindeki tüm kredi kartlarını kullanabilirsiniz.

Madriu-Perafita-Claror Vadisi 2004 yılında Unesco listesine alınmıştır.

ANDORRA’DA GEZİLECEK YERLER

Andorra ülkesi

Andorra gezilecek yerleri anlatmadan önce değinmek istediğimiz önemli bir detaydan bahsetmek istiyoruz. Andorra deniz seviyesinden 1,023 metre yüksektedir. Ve bu yükseklik gideceğiniz yere göre değişmekte. Biz maksimum 2900 metreye kadar çıktık. Gezerken bir kaç adımda ciddi yorulduk ve nefessiz kaldık. Sebebini biraz geç de olsa yükseklikten dolayı olduğunu anladık. 

LA VELLA BÖLGESİ

Bizim gibi İspanya’dan gelecekseniz ülkeye başkent olan Andorra La Vella bölgesinden giriyorsunuz. Burası ülkenin kalbi diyebiliriz. Daha girer girmez yan yana dizili lüks galeriler, bankalar, oteller ve iş merkezlerinin olduğu Andorra’nın en canlı bölgesi. La Vella’daki Barri Antic bölgesi çok ufak olmasına rağmen keyifli ve keşfedilmeye değer bir bölge.  Barri Antic’teki en eski bina Casa de la Vall’dur. 16 yy’da inşa edilmiş olan bina 2011 yılına kadar Andorra Parlamento binası olarak kullanılmış. Binanın içini ziyaret edebiliyorsunuz.

La Vella bölgesinde akşam yemeği için önerimiz L’enoteca restaurant’tır.

SPA DENEYİMİ YAŞAYIN

Caldea, Andorra’danın en meşhur spa’sıdır. 18 katlı sap merkezi 6,000 m2  alan üzerine 1994 yılında inşa edilmiştir. Avrupa’nın en büyük sap merkezi olan yapı ayrıca Andorra’nın da en yüksek binasıdır. La Vella’nın tam kalbindeki spa merkezi Andorra’da mutlaka deneyimlemeniz gereken bir kaplıcadır.

Detaylı bilgiye Caldea Andorra sayfasından ulaşabilirsiniz.

MIRADOR DEL ROC DEL QUERER

Pirene dağlarının süslediği manzara eşliğinde Grandvalira’yı ve vadi oluşumlarını izleyebileceğiniz çok eşsiz bir noktadır.

Andorra hakkında bilgiler

ANDORRA’DA KAYAK TURİZMİ

Andorra’yı turizm anlamında Andorra yapan aslında kayak merkezi oluşudur. Hem kayak pistlerinin fazla olması hem de Avrupa’daki en ucuz kayak merkezlerine sahip olmasıyla kışın kayak severlerin en çok tercih ettiği ülke oluyor.

Andorra’da Grandvalira, Ordino Arcalis ve Pal-Arinsal olmak üzere üç adet kayak merkezi bulunuyor.

Grandvalira, Pirene dağlarındaki en büyük kayak merkezidir. 210 km uzunluğundaki parkuru ve 10 km’e yakın uzun parkuru ile dünya standartlarına göre büyük bir kayak merkezi olduğunun göstergesidir.

Ordino kayak merkezi ise Grandvalira’ya göre oldukça küçüktür. 30 km pist parkuru bulunan merkezde 700 metre dike platformda kayak yapılabilmektedir.

Pal-Arinsal, Andorra’nın başkenti La Vella’ya en yakın konumdaki kayak pistidir. İki ayrı kayak merkezini içeren Pal-Arinsal’ın pist parkuru 63 km’dir.

Andorra’ya giriş yaptıktan sonra neden bu kadar otel var diye sormuştuk kendi kendimize. Bunun en büyük sebebi Andorra’yı araştırmaya fırsat olmadan birden gitme kararı almamızdı. Meğer öğrendik ki Andorra’da dağlarda resort’ler bulunmuyor. Pistler’de kayağınızı yaptıktan sonra aşağı iniyorsunuz. Ülke’deki pist ulaşımlarının hepsine teleferikler olduğu için de hiç zorlanılmıyor.

Kayak yapacağınız yere karar vermediyseniz size tavsiyemiz Grandvalira’dır. Andorra La Vella’ya yalnızca 12 km uzaklıkta olduğundan başkentte veya alternatif olarak Encamp’ta da konaklayabilirsiniz. Skipass güncel ücretlerini buradan öğrenebilirsiniz. 

TREKKING SEVERLERİN ÜLKESİ

60’tan fazla, evet yanlış duymadınız bu küçücük ülke 60’tan fazla yürüyüş rotası ile trekking severlerin cenneti. Hatta yapacağınız rotaları önceden belirleyip Andorra’daki üç milli parkı da içinde alan yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz. Bunlardan Madriu-Perafita-Claror 2004 yılında Unesco listesine alınmıştır. Diğerleri ise Comapedrosa vadisi ve Sorteny vadisidir. Tourist Office’lerinden yürüyüş haritalarını temin edebilirsiniz. Ya da buradan sisteme girilmiş hazır rotaların haritasını inceleyebilirsiniz.

BİSİKLET SEVERLERİN CENNETİ

Bisiklet sürmeyi seviyorsanız Andorra es geçilmemesi gereken bir ülke. 21 tane dağ geçidiyle muazzam rotaları var. Bu yüzden zaten Vuelta de España ve Tour de France rotaları arasında yer almayı başarmıştır.

Rotalar

Etapa 1: Collada de Beixalis – 25 km – rota haritası için buraya tıklayın.

Etapa 2: La Gallina – La Rabassa – 77 km – rota haritası için buraya tıklayın.

Etapa 3: El Cortals + Ordino – 54 km – rota haritası için buraya tıklayın.

Andorra’daki önceden deneyimlenmiş ve tamamlanmış diğer bisiklet etaplarının tümünü görmek için buradan bilgi alabilirsiniz.

ANDORRA’DA NEREDE KALINIR?

Andorra konaklama

Eğer kayak yapmak için geldiyseniz konaklama için La Vella ve Encamp bölgelerinde kalmanızı öneririz. Ama biz keyfimize biraz düşkünüz taş ev olsun, doğanın tam ortasında olsun ve hatta otantik olsun derseniz muazzam bir cehalet tavsiye edeceğiz.

Chalet’in ismi Borda del Pi. Grandvalira manzarası sunan chalet yani dağ evi Mirador Del Roc Del Querer’e çıkan yol üzerinde sağda kalıyor. Konaklama için minimum 2 gece kalma şartları var. 3 odası olduğu için eğer grup olarak gidiyorsanız 6 kişi çok rahat konaklayabilirsiniz. Otel ayrıca Andorra ülkesinin en favori Instagram noktalarından da biridir. Otel hakkında bilgiye @bordadelpi Instagram sayfasından ulaşabilirsiniz.

Diğer bir konaklama önerimiz ise Sport Hotel Hermitage Spa‘dır. Günü kayak yaparak geçirdikten sonra otelin spa bölümünde ve dış havuzlarının sıcak suyunda tüm günün yorgunluğunu atabileceğiniz oldukça keyifli bir oteldir.

More from the blog