Yoga Nedir

Herkesin yogini olduğu yani yoga yapar olduğu bu günlerde instagram’da her daim karşınıza çıkan yoga hareketlerini gördükçe eminiz sizin de içinizden yoga yapmak geçiyordur. Ama yoga inanın sosyal medyaya yansıtılmış hali gibi kolay bir şey değil. Yoga hakkında detaylı yazımıza geçmeden önce yoga tarihi ve yoganın ne olduğu hakkında kısa bir bilgi vermek istiyoruz.

YOGA NEDİR VE YOGA TARİHİ

yoga tarihi

Tarihine inecek olursak Hindistan’da başlayan, beden ve zihin uyumunu bir arada tutarak yapılan bir uygulamadır. Amacı ise insanın sağlıklı, mutlu ve mükemmel olmasıdır.

Daha felsefenin bile ortaya çıkmadığı döneme uzanan yoga, bir din değildir. Tamamen vücudu geliştirme ve bütün olmayı sağlayan uygulamadır. Çoğumuz yogayı fiziksel pratik sanar ve bu şekilde uygulamaya koyuluyoruz. Halbuki yoga fiziksel ve spiritüel pratiğin harmanlanması ile bir bütünlük sağlar.

Yoga kimileri tarafından bir din olarak algılanmakta. Bunun sebebini Hindistan’dan çıka yoganın daha çok orada ve spiritüel pratik şeklinde yapılıyor olmasına bağlıyorum. Yoga dine bağlı olmayan vücut ve zihnin bütünlüğünü bir arada tutarak yapılan bir pratik şeklidir.

YOGA VE VÜCUT SİSTEMİ

Yoganın iskelet sistemine bağlı olduğu söylense de aslında tüm vücut sistemini etkilediği bir gerçektir. Maddenin yapı taşları atomlardır. Bir insan vücudunda yaklaşık 37 trilyon hücre titreşmektedir. 11 organ sistemi ile dört ana doku bu sistemi oluşturur. İşte bahsettiğimiz tüm bu parçaların birleşmesiyle bir bütün ortaya çıkmış olur. Bir diğer önemli şey ise vücudumuzu koruyan ve bize hareket kabiliyeti tanıyan iskeletimizi oluşturan 206 adet kemiktir. Kemiklerimiz kolojenden oluşmuştur. Ve kalsiyum depolarlar. Kemikler, kıkırdak ve bağlar gibi yapılar sayesinde eklemleri oluşturur. Eklemler sayesinde kemiklerimizi rahatça hareket ettirebiliriz. İşte yoga iskelet sistemimizin bu kısmında kemik ve eklemleri güçlendirmede çok faydalı olduğu gibi eklemleri her yöne hareket ettirebilmemizi sağlar. Hatta yapılan bir araştırma osteoarthritis yani kireçlenmenin yoga sayesinde gerilediği ve ağrılarda %25 azalma olduğunu ortaya koymuştur. Omurgamız ise doğal eğrilerin oluşumu için birbiribin üzerine oturur. Vücut ağırlığımızı taşımak için devreye giren sistem bu eğrilerdir.

yoga

Biraz da vücudumuzun kas yapısından bahsedecek olursak; insan vücudunda yaklaşık 640 tane kas vardır. Bu kaslarımız kemiklerimize yapışık olduğundan hareket etmemizi sağlar. İşte tüm bu sistemin çalışmasını ve esnemesini sağlayan şey yogadır.

NEFES ALMAK ÇOK ÖNEMLİ

Dakikada 12-20 kez arası nefes alıyoruz. Nefes almamızdaki amaç hücrelerimize oksijeni depolayıp karbondioksitten kurtulmak içindir. Bunu düşünürek yapmayız. Bu tamamen sinir fonksiyonlarımız bir parçasıdır. Hatta yeri gelmişken size sinüs temizliği ile ilgili neti pot sisteminden de kısaca bahsetmek istiyoruz. Neti Pot geleneseksel bir hijyen uygulamasıdır. Ilık, tuzlu suyun bir burun deliğine dökülmesi şartıyla diğerinden çıkarılması şeklinde gerçekleştirilen bir yönemtir.

yoga nedir faydaları nelerdir

“Pranayama” sanskritçe bir kelime olup prana hayat enerjisi veya yaşam gücü enerjisi anlamına gelir. Yogiler pranaları yani hareketleri ve enerji akışını kontrol etmek için pranayama çalışmasını devreye sokarlar. Kısa bir örnekleme yapmak gerekirse kesik kesik nefes aldığımızda vücut nasıl geriliyorsa uzun nefes alıp verdiğimizde de o kadar rahatlar. Demek istediğimiz nefes alıp verme şekliniz ruh halinizin değişimini de etkiler.

Nefes tekniklerinden bir tanesi Kapalabhati’dir.  Kan basıncını arttıran ve kalp atış hızını arttırmaya yarayan bir nefes tekniğidir. Hamile ve tansiyonu olanların yapması önerilmemektedir.

Ujjayi nefes tekniğine okyanus sesi denir. Bunun tek sebebi nefes alıp verirken okyanusa benzer ses çıkmasından dolayıdır. Eğer guatr, tiroid problemleri ve uyku düzensizliği olanlara tavsiye edilen bir tekniktir. Hamilelerin yapmasında sakınca yoktur. Diğer önereceğimiz nefes tekniği Brahmari. Gözleri ve kulakları kapatarak uzun bir nefes ile uğultulu ses çıkarmak suretiyle yapılır. Yogilerin bunu uygulama sebepleri kalp atış hızını ve tansiyonu azaltmak olduğu gibi bir diğeri de uykuyu düzene sokmak içindir.

YOGANIN FAYDALARI

Yapılan bilimsel araştırmaların sonucunda yoganın insan vücudunda olumlu etkiler gösterdiği kanıtlanmış bir gerçektir. 

Yoga sayesinde dokularımız elektrik üretir, metabolizmamız canlanır, kemiklerimiz güçlenir, iç organları çalıştırdığı için kan dolaşımına yardımcı olur ve kaslarımız harekete geçer.

Yoga bir uyumluluk sistemine dayanır. Vücut ve zihnin birbiriyle uyumu ile dinginlik kazanabilir, fiziksel ve ruhsal anlamda rahatlayabilirsiniz.

yoganın faydaları

Yoga aşağıdaki sekiz basamaktan ibarettir;

1.Yamas – İrade

2.Niyamas – Otokontrol

3.Asana – Yoga Pozları ve Egzersizleri

4.Pranayama – Nefes Egzersizleri

5.Pratyahara – Duyu Kontrolü

6.Dharana – Konsantrasyon

7.Dhyana – Meditasyon

8.Samandhi – Aydınlanma

YOGA İÇİN ÖNERİLERİMİZ 

Yoga yapacağınız yeri doğru seçmek. Kapalı ortamdan ziyade açık alanları tercih etmelisiniz. Açık alanlar balkon, bahçe olabilir.

Yoga yapmak için en uygun zamanlar sabah ve gecedir. Ancak sabah nasıl ki kaslarınız sert ise gece de bir o kadar yumuşaktır. 

Yoga yaparken giyeceğiniz kıyafetler rahat hareket edebilmeniz için en önemli unsurdur. Hareketlerinizi kısıtlamayacak kıyafetler tercih edin. İster bol pantolon ister tayt giyin. Yeter ki rahat olun. Yoga yaparken çorap kesinlikle giymeyin. Bastığınız zemini tam hissetmenize engel olacağı için çıplak ayak yoga yapın.

Yoga yaparken sabırsız olmayın. Bu şu demek : hareketleri hızlı hızlı yapmak yerine pozisyonlarda uzun süre kalın.

Vücudunuzun sağlam olmadığına inanıp yoga yapmaktan kaçınmayın. Her başlayanın vücudunun sağlam olması gerekmez. Ama bu sağlamlığı düzenli yoga egzersizleri ile kısa sürede edinebilirsiniz.

Yoga yaparken en önemli şeylerden biri doğru nefes alıp vermektir. Bazen zorlu bir pozisyondayken hissetmeden nefesimizi tutarız. İşte yapılan en büyük yanlışlardan biri budur. Burundan düzenli nefes alıp vermek yoganın en temel koşuludur.

Yoga duruşlarına, pozisyonlarına asana denir. Yogaya yeni başlayacak olanlara tavsiyemiz ayakta asana hareketleri ile başlamaları yönündedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here