Bir önceki yazımılarımıdan yoganın ne olduğunu ve  yoga stilinizi bulduktan sonra sıra yoga hareketleri neler bu konuyu açıklamaya geldi. Dilerseniz önce aşağıdaki konuları okuyup ondan sonra yogaya yeni başlayanlar için yoga hareketleri listemize devam edebilirsiniz.

Yoga Nedir

Yoga Çeşitleri Nelerdir

Yoga’daki hareketlere asana deniyor. Ve yaklaşık 3000’den fazla asana yani hareket bulunmaktadır. Bu 3000 pozu daraltıp size sunmak inanın kolay değil. Ama yogaya yeni başlayanlara müthiş bir rehber olacağından şüphemiz yok. Eğer yoga dersi almıyorsanız, evde yoga yapmak istiyorsanız listediğimiz tüm hareketleri başlangıç yogası için yapabilirsiniz.

Yoga’ya başlarken ısınmak için genelde ayakta pozlar yapılır. Siz de buna özen gösterin.

1.DAĞ POZU – TADASANA

yoga hareketleri tadasana

Sandalya Poz – Utkatasana Tadasana pozu ile başlayıp nefes alırken kollarınızı yukarı kaldırın. Nefes verirken de sanki saldalyeye oturuyormuş gibi oturun. Tadasana, ısınma pozlarından biridir. Bu hareketi bir dakika boyunca yapmaya çalışın. Bu sayede bacaklarınızı, sırtınızı ve omuzlarınızı güçlendirirsiniz.

2.AŞAĞI BAKAN KÖPEK – ADHO MUKHA SVASANA

yoga hareketleri asagi bakan kopek

Yoganın klasik pozlarından biri olan aşağı bakan köpek omuzları açmaya yarar.

3.TAHTA POZU – KUMBHAKASANA

yoga hareketleri Tahta pozu Kumbhakasana

Aşağı bakan köpek pozuyla başlayın. Göbeğinizi yukarı çekmeyi ve kalçanızı düşürmemeye özen gösterin. Eğer başta bu hareketi yapmakta zorlanırsanız dizlerinizi yere indirip öyle de yapabilirsiniz. Karnı güçlendiren bir harekettir.

4.CHATURANGA

yoga Chaturanga hareketi

Chaturanga, yoganın en önemli hareketidir. Bu hareketi yapmak için aşağı bakan köpek ve tahta hareketlerine hakim olmalısınız ki Chaturanga’yı düzgün yapabilin.

5.YUKARI BAKAN KÖPEK POZU – URDHVA MUKHA SVASANA

yoga yukarı bakan kopek hareketi

Chaturanga’dan sonra artık güneşe selamın son hareketi yukarı bakan köpektir. Normalde bacakların yere değmemesi gerekir. Ama yeni olduğunuz için başlangıçta değdirmeniz de sakınca yoktur. Hareketleri düzenli yaptığınız takdirde bir kaç hafta gibi kısa sürede bacaklarınızı yere değdirmeden çok rahat yapabilirsiniz. Karın ve kalçayı gerdiği gibi omuz ve göğsü açar.

6.SAVAŞÇI I POZU – VIRABHADRASANA

yoga hareketleri savasci pozu

Dayanıklılığı arttırır aynı zamanda bacaklarınızı ve ayak bileklerinizi de güçlendirir. Bu hareket için aşağı bakan köpek ile başlayabilirsiniz. Enerji veren bu hareket sayesinde bacaklarınız, kollarınız ve sırt kaslarınız güçlenir.

7.SAVAŞÇI II POZU

yoga hareketleri savasci pozu 2

Savaşçı I’den devam ederek öne doğru uzanarak nefes alırken bir bacağınızı arkaya doğru kaldırarak çok rahat yapabilirsiniz.

8.ÜÇGEN POZ – TRIKONASANA

yoga hareketleri Trikonasana

Ağaç pozuyla başlamalısınız. Kendine bir odak noktası belirleyip oraya sabitlenmelisiniz ki dengede kalabilin. Bu poz sayesinde ayaklarınız ve kalça kemikleriniz güçlenir.

9.UZATILMIŞ YAN AÇI POZU – UTTHITA PARVAKONASANA

yoga hareketleri uzatilmis yan aci pozu

Eklemlerin ve bacakların esnemesine yardımcı olan hareket ile omuzları ve göğsünüzü açabilir, karın bölgenizin çalışmasına yardımcı olabilirsiniz.

10.AYAKTA ÖNE EĞİLME – ARDHA UTTANASANA 

Ardha Uttanasana ayakta one egilme

Sırtı güçlendirir, vücudun ön gövdesinin esnemesine yarar, karın ağrılarına iyi gelir, arka bacak kaslarının gevşemesini sağlar, sindirim sistemini güçlendirir.

11.YARIM BALIK KRAL POZU – ARDHA MATSYENDRASANA

yarim balik krali pozu Ardha Matsyendrasana

Vücudumuzun sırt bölgesine yönelik çalışma için en iyi hareketlerden biridir. astım ve sindirim sistemine faydası olan hareketi çift taraflı yapmaya özen gösterin.

12.MUTLU BEBEK POZU – ANANDA BALASANA

mutlu bebek pozu Ananda Balasana

Omurgayı esneten ve özellikle zorlu hareketlerden sonra vücudun rahatlamasını sağlamak için yapılan en önemli yoga pozlarından bir tanesidir.

13.BAŞ DİZ POZU – JANU SIRSASANA

Janu Sirsasana bas diz pozu

Kol altı kasları gevşetir, karaciğer ve böbreği uyarır, hareket kabiliyetinin güçlenmesine yardımcı olur.

14.YUKSELMİŞ ELLER – URDHVA HASTASANA

Urdhva Hastasana

Omuz ve sırt kaslarını güçlendiren hareket sindirimi kolaylaştırır, sinir sistemini uyarır, tüm vücudun gerilmesini sağlar ve duruşu geliştirir.

15.KEDİ İNEK POZU – BITILASANA MARJARYASANA

kedi inek pozu

Sırtı, boynu ve omurgayı esnetir.

16.PERSONEL POZ – DANDASANA

yoga Dandasana

Postürü ve sindirim sistemini geliştirir, iç organları gevşetir, hazımsızlığı önler, adet ağrılarını yatıştırır.

17.BAĞLI AÇI DURUŞU – BADDHA KONASANA

bağlı açı duruşu BADDHA KONASANA

Dolaşım sistemine faydası olan hareket ile iç bacaklar esner, kalbiniz canlanır, kalçaları açar, yumurtalıkları canlandırır ve doğum öncesi düzenli uygulanması halinde kolay doğuma yardımcı olur.

18.KOBRA DURUŞU – BHUJANGASANA

Bhujangasana kobra pozu

Sırtı ve beli güçlendiren bu hareket sayesinde karnınız güçlenir ve kalçadaki, sırtın alt bölümündeki kan dolaşımınız hızlanır. Ayrıca omurgayı uzatıp kalçanızın sıkılaşmasına yardımcı olur. Sırt ve bel kaslarınızı çalıştırmak için kobra duruşunu yapmanızı öneririz.

19.CESET – SAVASANA

Savasana ceset pozu

Zemine sırtüstü yatarak gerçekleştiren en temel, en basit ve vücudu rahatlatan yoga hareketidir.

20.ÇOCUK POZU – BALASANA

yoga çocuk pozu balasana

Yoganın dinlenme pozudur. Özellikle baş üstü duruşu gibi zorlu harekette sonra gerilen vücudu dinlendirmek için en doğru pozdur.

Summary
Article Name
Yoga Hareketleri - 20 Basit Yoga pozu
Description
Evde yapılacak yoga hareketleri ile kendi kendinize yapabileceğiniz 20 basit yoga pozu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here