Yoga Çeşitleri

Yoga’ya başlayanların hemen ilk araştırması yoga çeşitleri ve hangi yoga stilinin kendine uygun olduğudur. Yoga kavramını bildikten sonra asanaları yani yoga hareketlerini de az buçuk öğrenip tamam yoga yapıyorum fikrine kapılmayın. Evet bu bahsettiklerimiz yoganın olmazsa olmazları. Ancak bunları öğrendikten sonra yoga çeşitlerini araştırıp kendinize uygun yoga stilinizi bulmanız ve bu yoga çeşidi üzerinden pratiklerinizi yaparak kendinizi geliştirmeniz en önemlisidir.

Ben de ilk yogaya başladıktan sonra ilk araştırdığım şey yoga çeşitleri oldu. Araştırırken gördüm ki yalnızca listeme yapıp karmakarışık bilgiler sunmuşlar. Amacım sizlerin aklını karıştırmadan yoga çeşitlerini tek tek ve hareketleri göstererek sizlere güzel ve anlaşılır bir ifadeyle anlatmak.

HATHA YOGA

Hatha yogada pozlar arasında akış yoktur. Çok yumuşak hareketler içeren yavaş bir yoga stilidir. Yavaş hareketler sayesinde daha çok esneyebileceğiniz Hatha yogada nefesinizi kontrol etmeyi, pozlarda nasıl durmanız gerektiğinizi öğrenebileceğiniz için yoyaga yeni başlayanlara tavsiye edeceğimiz bir yoga çeşididir.

ASHTANGA YOGA

20.yy’da modern dünyaya tanıtılan yoga çeşidinden biri olan Ashtanga son yıllarda çok talep gören stillerden biri. Sosyal medyada gördüğünüz o zorlu afilli pozların hemen hemen çoğu asthanga yoga stilidir. Ashtanga yoga vücudu zorladığı için en çok terleten yoga çeşitlerinden biridir. Ayrıca bu yoga stilini yapacaksanız nefes disiplini çok önemlidir. Asthanga yoga sayesinde güç, disiplin ve esneklik sahibi olabilirsiniz.  

VINYASA YOGA

Daha çok akışa sahip olan yoga sanki dans eder gibi yapılan bir yoga çeşididir. Vinyasa yoga belirli bir poz akışına yani sabit akışa dayanmaz. Dolayısıyla pozları birbirine bağlamak için yaratıcı hareketler geliştirmeniz de pek mümkündür. Nefes çalışması ile esnekleği bir arada yöneten kuvvet antremanıdır. Eğer bir pozda sabit ve uzun süreli kalmaktan hoşlanmıyorsanız Vinyasa tam size göre bir yogadır.

YIN YOGA

Bağ dokuları üzerinde çalışma gerektiren bir yoga çeşidi olan Yin yoga organlarımızın, dokularımızın ve kaslarımızın daha sağlıklı olmasını sağlar. Yin yoga 1970’lerde ortaya çıkmasına rağmen 2000 yıldır zaten Tayvan ve Çin’de uygulanmaktadır. Yin yoga’da bağ dokuları üzerinde çalışıldığı için hareketler yavaş seyreder ve esnemeler daha uzun tutulur. Pozda yeri gelir 30 saniye yeri gelir iki dakika bile durulabilir. Bundan sebep pasif yoga türü olduğu söylenebilir. Vücudunuz stres altındayken rahatlamak için Yin Yoga yapabilirsiniz.

KUNDALINI YOGA

Diğer yoga çeşitlerine göre en spiritüel olan yoga şekli olduğunu söylemek en doğrusu olur. İçimizdeki enerji ve güçle temas etmemizi sağlayan ilahi bir yanı olan yogadır. Aslında farkındalık yogası da diyebiliriz. Kundalini gücü kuyruk sokumunda (kök çakrasında) uyumuş haldedir. İşte bu gücü uyandırmak önemlidir. Yani vücuttaki bu gücü harekete geçirerek kundaliniyi uyandırıp yükseltmek gerekir. İşte tüm bu dediklerimizi yapmak için teknikleri uygulamak suretiyle yapılan stile Kundalini yoga denir. Kundalini yogayı doğru uygulayabilmek için bir uzman desteği almanızı öneriyoruz!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here