SEARCH

TAYLAND GEZİ REHBERİ

Tayland turu planı yapmadan önce nelere dikkat etmelisiniz, Tayland transferlerinizi nasıl ayarlamalısınız,Tayland gezilecek yerler listesi ve fazlası

Tayland tatilinizden önce cevap aradıklarınız ve Tayland’da yapmanızı önerdiklerimizin listesi

Bangkok her Uzakdoğu yolcusunun mutlaka uğradığı şehirlerden biridir. Kültür çeşitliliği, yemekleri, tapınakları, hinduizm’i yakından tanımak adına Bangkokmutlaka görülmesi gereken şehirlerin başında gelir.

TAYLAND ADALARI

Tayland adaları deyince herkesin aklına Phuket, Koh Samui vs gelir. Ama bu sefer sizi Tayland’ın en güzel adası Koh Lipe ile tanıştıracağız.

Tayland’ın en ünlü adaları artık yerini daha bakir, el değmemiş yerlere kaptırıyor. Phuket, Krabi’ye gidip Koh Phi Phi adası turuna katılmayanınız yoktur.

Tayland gezi planına kesinlikle dahil edilmesi gereken Koh Tao adası Tayland’ın en gözde adalarından bir tanesidir. Koh Tao adası hakkında tüm bilgiler yazımızda.

Similan adaları grubu (9 ada grubu) Andaman denizinin en meşhur, en bilinir olanıdır. Aynı zamanda dünyanın en iyi 10 dalış noktalarından da biridir.

Tayland gezi rotamızda Koh Samet ve Koh Chang adasından sonra sırada Koh Kood adası var. Tayland’ın en güzel, en bakir, denizi en güzel adası Koh Kood bizleri en çok etkileyen yer oldu.

Tayland gezi rotasına mutlaka eklenmesi gereken bir ada kesinlikle Koh Chang adası olmalıdır. Koh Chang adasında görülecek yerler, Koh Chang adasında konaklama, Koh Chang adası kumsalları ve daha bir çok bilgi sizlerle.

Koh Samet adası Bangkok’un 190 km güneydoğusunda otobüs ile 2 saat uzaklıkta Rayong iline bağlı Tayland körfezinde T şeklinde ufak bir tropik adadır. Tayland’ın yılda en fazla güneş gören adası aynı zamanda en kuru bölgelerinden biridir.

Tayland’ın güneyinde yer alan oldukça meşhur Phuket adasını bilmeyeniniz yoktur. Tayland’ın en büyük adası olan Phuket Andaman denizi ve Malay yarımadası arasında yer alan oldukça popüler bir adadır. 

Tayland’ın Phuket adasına en yakın konumdaki Krabi çevre adaları ve doğal güzellikleri ve en önemlisi kaya tırmanışıyla adından söz ettiren bir yer.

Koh Samui Adası açıklarında bulunan 42 adadan oluşan Angthong Marine Milli Parkı 102 km² kare alandan ibaret olan milli park 12 Kasım 1980 yılında koruma altına alınmıştır. Milli park içerisindeki adaların çoğu 10-400 metre deniz seviyesinden yüksekte kalker dağlarından oluşmuştur.

Phuket adasının rakibi konumundaki Koh Samui adası, Tayland tam bir balayı adasıdır. Konum olarak Tayland körfezinde Koh Phangan ve Koh Tao adasıyla yan yanadırç

diğer TAYLAND yazıları

Erawan Şelalesi yıllardır adını duyup, fotoğraflarına bakıp bakıp doyamadığım yerlerden biriydi. Yılda en az bir kez bile olsa Tayland’a gidiyoruz. Ama nedense hiçbir seferinde rotamıza ekleme fırsatımız olmamıştı.

Long Neck Karen yani dünyanın en uzun boyunlu kadınları olarak bildiğimiz Padonglar’ın ironik fotoğraflarını hep görür dururduk. Ta ki Chiang Mai’ye gidene kadar. 

Poopoopaper Park isimli Tayland’ın en eğlenceli parkına denk geldik. Bu parkta hiç hayvan yok. Sadece hayvanların dışkıları var. Evet yanlış duymadınız. Zaten parkın adından da anlaşılacağı gibi Kaka Kağıdı Parkı.

Uzakdoğu’nun en revaşta olan ülkesi Tayland balayı çiftlerine romantik balayı tatili yapmaları için birbirinden güzel, el değmemiş, tropik adalar sunmaktadır. Balayı tatili bir çift için en özel ve en değerli tatildir.

Koh Chang adasına nasıl gidilir sorusunun en derin ve en net bilgisini alacağınız Koh Chang adası ulaşım rehberi makalemizde Koh Chang adasına nasıl gidilir, Koh Chang adası ulaşım maliyeti ne kadardır, Koh Chang adasına kaç saatte gidilir sorularının tüm detayları sizlerle.

Tayland’ın alışılagelmiş popüler adalarından farklı bir ada keşfetmek isteyenler buna Koh Samet adası ile başlayabilirler. Koh Samet adasına ulaşım sanıldığı kadar kolay olmadığı için biz size Koh Samet adasına ulaşımı adım adım anlatarak zorluk çekmeden Koh Samet adasına nasıl ulaşılır sorusunun cevabını sizlerle paylaşacağız.

Tayland gezi rotamızın listesinde Phuket adası olmazsa olmazdı. Phuket balayı çiftlerinin en çok tercih ettiği adalardan bir tanesidir. Turizmin merkezi olan Phuket turkuaz mavisi denizi ve beyaz kumsalları ile gelen ziyaretçilerini oldukça memnun etmektedir.

Bangkok her Uzakdoğu yolcusunun mutlaka uğradığı şehirlerden biridir. Kültür çeşitliliği, yemekleri, tapınakları, hinduizm’i yakından tanımak adına Bangkok mutlaka görülmesi gereken şehirlerin başında gelir. 

Bangkok’un 165 km güney doğusunda Tayland körfezinin kıyısında bir sahil kasabası olan Pattaya Tayland’ın eğlence merkezinin en önemli noktalarından biridir. Tayland’ın tüm destinasyonlarında olduğu gibi Pattaya’da da yapacak pek çok aktivite bulunmaktadır.

Herkesin hayır demeyeceği şeylerden biri muhakkak masajdır. Ufacık bir dokunuşun sağlığa giden yoludur aslında masaj. Ağrılarımızdan, stresimizden kurtulabileceğimiz gibi kan dolaşımımızı düzenlemeye, sindirim yardımcı olmaya ve hatta kaslarımızın gevşemesine kadar bir çok rolü vardır. 

Tayland’ın balayı adası olarak bilinin Koh Samui adası plajları ile seyahatiniz boyunca denize girebileceğiniz plajların listesini çıkardık. Yumuşak beyaz kumlu plajları ve turkuaz mavisi denizi ile tropik adanın tüm hazzına varacağınız Koh Samui adasında birbirinden güzel koylar, plajlar ziyaretçilerine çeşit çeşit aktivite imkanı sunmaktadır.

Tayland gezilecek yerler listesinde yeni ve sanıyoruz daha önceden hiç duymadığınız bir yerden bahsedeceğiz. Dünyanın en sıradışı göllerinden biri olan Lotus Gölü uzakdoğunun en güzel ülkesi Tayland’da bulunuyor. 22.500 hektar alan üzerindeki göl lotus çiçekleri göz alıcı olduğu kadar pek çok bataklık hayvanlarına kuşlarına, balık türlerine de ev sahipliği yapmasıyla bilinir. 

Tayland Türk vatandaşlarından vize istemeyen bir ülkedir. Tayland vizesi ülkeye girişte (turistik) 30 olarak ücretsiz verilmektedir. 6 ay geçerliliği olan pasaportunuz ile Tayland’a rahatlıkla girebilirsiniz.

Tayland’a gelecek olan bir çok gezginin ilk öğrenmek istediği bilgilerden biri de Bangkok Suvarnabhumi Havalimanından Bangkok Don Muang Havalimanına ulaşım şeklinin nasıl olduğudur. 

Hangi ülkeye, şehre gidersek gidelim ilk işimiz havalimanından şehre ulaşım yolu nasıldır bunun araştırması içine gireriz. Yeri gelir taksi yeri gelir otobüs kullanılırız.