SEARCH

Svaneti Turu Gürcistan Turu

Svaneti Turu Gürcistan Turu

SVANETİ TURU 

ORTA ÇAĞ MASALI SVANETİ VE ESKİ BAŞKENT KUTAİSİ – GÜRCİSTAN TURU

12-18 AĞUSTOS 2019

4600 TL

VİZESİZ!

EKSTRA TUR ÜCRETİ YOK!

İLETİŞİM 0554 959 82 00 

BU TUR JJ TURİZM (Türsab A Grubu 8054) TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLMEKTEDİR.

Kafkas dağlarının eteklerine yayılan Svanların yeşil memleketi; gizli cennet vadileri, vahşi buzulları, çılgınca akan akarsuları ve ulaşılması zor yüksek zirveleri ile bölgeyi ziyaret eden insanların hayatları boyunca unutamayacakları etkileyici bir coğrafya.

Svanlar, bu vahşi ve zor coğrafyanın ulaşılamaz noktalarında diğer medeniyetlerden izole biçimde asırlarca yaşadılar.

Svaneti’nin baş şehri Mestia ve bölgedeki bazı Svan köylerinde düşmanlardan korunmak için yapılmış dev kuleler ve taş evler, Gürcistan’ın orta çağını günümüze taşımaktadır.

Yukarı Svaneti’de yaşayan Svan halkı hala geleneklerine sıkı sıkıya bağlı.

Svancanın kurtarılması için çalışmalar yapan Norveçli akademisyen Richard Baerug, Svaneti için şöyle demektedir: “Dünyanın başka hiçbir yerinde orta çağ Avrupa’sının töre ve geleneklerini sürdüren bir yer bulamazsınız.”

Büyüleyici doğası ile beraber orta çağ mimarisi ve yaşantısından izler sunan Svaneti, bugün Unesco tarafından koruma altına alınmış ve dünya kültür mirası ilan edilmiştir.

Ayrıca bir başka dünya kültür mirası olan, Gürcistan’ın ilk başkenti Kutaisi yakınlarındaki Gelati Manastırı ve Bagrati Katedrali de programız dahilinde : )

SVANETİ TURU GEZİ PROGRAMI

12 Ağustos 2019 / İSTANBUL – TRABZON (uçak+özel araç)

İstanbul Havalimanı İç Hatlar Terminali’nde  buluşma. Bilet ve bagaj işlemlerinin ardından Türk Havayolları’na ait TK 2826 sefer sayılı uçuş ile saat 05.30’da Trabzon’a uçuş. Saat 07.25’de Trabzon Havalimanı’na varış. Havalimanında bizi karşılayan aracımıza geçtikten sonra Türkiye-Gürcistan sınır geçişimizi yapıyor ve Gürcistan kentleri, kırsal yol manzaraları ile Mestia bölgesine doğru yolculuğa başlıyoruz.Zugdidi’de vereceğimiz öğlen yemeği molası sonrası son Megrel Hanedanı Danyani Sarayı gezimizi yapıyoruz. Enguri nehrini takip ederek akşam saatlerinde Mestia’ya ulaşıyoruz. Akşam yemeği ve otelimizde geceleme.

13 Ağustos 2019 / MESTİA-CHALAADİ BUZULU-MESTİA (yürüyüş)

Bugün Svaneti doğasına ısınmaya başlayacağız. Chaladi Buzulu yürüyüşü ile 2200m. yüksekliğinde müthiş buzula doğru deli dolu hiç durmadan akan dereleri takip ederek ulaşacağız. Buzulun manzarası eşliğinde kumanyalarımızı atıştırıp Mestia’ya dönüyoruz. Kehergiani Dağcılık Müzesini ve Mestia Müzesi gezilerimizi yapıp otelimize dönüyoruz.

14 Ağustos 2019 / BECHO-USHBA ŞELALESİ VE BUZULU-MAZERİ VADİSİ (özel araç+yürüyüş)

Bugün Ushba buzulundan akan sularla oluşan şelaleler seyri için yola çıkıyoruz. Becho köyünde aracımızdan ayrılıp Mazeri Vadisini takip ederek orman içi patikalardan yürüyeceğiz. Dünyaca Ünlü Ushba Dağının güney zirvelerini gördüğünüzde, bu güzellik karşısında gözlerinize inanamayacaksınız. Kafkas Dağlarındaki 4710m. ve 4695m.’lik iki zirveye sahip Ushba Dağı tarihe mal olmuş trajedileri ve başarıları ile muazzam ve bir o kadar da sert bir dağ görüntüsü sunmakta.

15 Ağustos 2019 / USHGULİ GEZİSİ (özel arazi aracı+yürüyüş)

Bugün büyüleyici bir başka diyara gidiyoruz. Avrupa’nın en yüksek köyü olarak bilinen Usguli Köyüne küçük Enguri nehrini takip ederek, safari gezisiyle ulaşıyoruz. Usguli köyünde müze, manastır ve 5195m. yüksekliğe sahip Kuzey Kafkasların en büyük dağı olan ve Svanca ‘Dokuzdağ’ anlamına gelen Shkhara dağını seyrediyoruz. Yol boyunca Bogeshi-Kalal Svan köylerini de gezip Mestia’ya dönüyoruz

16 Ağustos 2019 / JABEJİ-MULAKİ-TETNULDİ-MESTİA (özel araç+yürüyüş+at safari)

Bugünkü programımızda bölgenin en mistik köyleri Jabeji’den başlayıp Mulaki köyünü geçerek Mestia’ya doğru yürüyüş yapıyor olacağız. Dileyenler bu yürüyüşü At safari şeklinde yapabilir (Ekstra) Mulaki’den ayrılıp Tetnuldi’ye ulaşıp yapacağımız çevre gezisinin ardından Mestia’da ki son gecemizde keyif dolu Çaça partisiyle
günü sonlandırıyoruz.

17 Ağustos 2019 / ZUGDİDİ-GACHEDİLİ KANYONU-KUTAİSİ (özel araç+yürüyüş)

Mestia’dan sabah erken saatlerde ayrılıp Zugdidi’ye doğru yola çıkıyoruz. Megrelya bölgesinin Başkenti olan Zugdidi şehrinde kısa bir molamız olacak. Nokalakevi antik şehrini ve Gavhedili kanyonunu gezerek Gürcistan’nın eski başkenti olan, Rioni nehri kenarında Kolha ovasına hakim tepelere kurulu Kutaisi’ye geçiyoruz. Galati Manastırını ve Bagradi Katedralini de ziyaret edip kentte gezintiler yapıyor olacağız.

18 Ağustos 2019 / PROMOTE MAĞARASI-SATAPLİA MP-BATUM-TRABZON (özel araç)

Bugün gezimizin son günü. Kaf dağlarında tanrılar tarafından zincire vurulmuş Prometehus’a atfedilen mağarayı, gezerek Batum’a doğru yol alıyoruz. Batum kent meydanlarını ve eski Batum gezilerimizi yapıp sahil parkını gezerek uçak kalkış saatimize göre Trabzon’a doğru hareket ediyoruz. Akşam saat 20.00’de Trabzon Havalimanı’na varış. Bilet ve bagaj işlemlerinin ardından Türk Havayolları’na ait TK2835 sefer sayılı uçuş ile saat 21.00’de İstanbul’a uçuş. Saat 23.10’da İstanbul Havalimanı’na varış.

FİYATLARIMIZA DAHİL OLAN SERVİSLERİMİZ

Türk Hava Yolları ile İstanbul (IST) – Trabzon (TZX) – İstanbul (IST) parkurunda ekonomik sınıfı ikram dahil uçak bileti,

Mestia’da Svaneti Hotel ve muadili otelde oda kahvaltı bazında 5 gece konaklama

Rcheuli Hotel ve muadili otelde oda kahvaltı bazında 1 gece konaklama

Toplam 3 öğle yemeği (Zugdidi ilk gün+Zugdidi dönüş+Batum)

Svaneti’de toplam 4 kumanya öğle yemeği (sandviç+meyve+meyve suyu+çikolata+su)

Svaneti’de 5 akşam yemeği

Kutaisi’de 1 akşam yemeği

Tüm havaalanı- otel – havaalanı ve şehirlerarası transferler

Yurt dışı çıkış harcı

Programda belirtilen bütün geziler

Tüm müze, saray, katedral ve doğal park giriş ücretleri

Bölgeye hakim olan rehberimiz ile devamlı türkçe rehberlik hizmeti

Seyahat sigortası

FİYATLARIMIZA DAHİL OLMAYAN SERVİSLERİMİZ

Tur esnasında alınacak tüm içecekler,

Kişisel harcamalarınız,

Elimizde olmayan nedenlerden dolayı oluşacak, program değişikliklerinden kaynaklanan giderler (Yol kapanması, sosyal olay, sel, deprem gibi olayların neden olduğu sonuçlar)

ÖNEMLİ NOTLAR

*** Gezimizin ana hattını Svaneti bölgesinin MESTIA kasabası oluşturmaktadır. Beş gün boyunca Mestia kasabasında otelde konaklayacak, günübirlik yürüyüşler yapıp akşam Mestia kasabasındaki otelimize döneceğiz. Böylece her gün valiz toplama derdinden kurtulup konakladığımız oteli gecelik evimiz olarak benimsiyoruz.

*** Gezimiz ortalama sağlığa sahip olan katılımcılar dikkate alınarak hazırlanmıştır. Programımızda İnsan sağlığını zorlayacak herhangi bir tırmanış ya da yürüyüş programı yoktur.

*** Arzu edenler gezilere katılmayabilir ve Mestia kasabasında ekstra olarak at ve bisiklet kiralama, çevre yürüyüşleri ve benzeri aktiviteler yapabilirler.

*** Turistik bir kasaba olan Mestia’ya dünyanın dört bir yanından turist gelmektedir. Özellikle Amerikanların favorisi olan Mestia kasabasında çok sayıda restoran, lokanta, kafe/barlar ve eğlenci yerleri mevcuttur.

*** Yemekler çoğunlukla et ağırlıklıdır. Çorba olmamaktadır. Et haricinde bol baharatlı mezeler ve hamur işleri bulunmaktadır. Yemeklerin genelinde Kinzi denilen baharat kullanılmaktadır. Kahvaltılarda zeytin vb. pek olmayabilir. Bol peynir çeşitleri ile kahvaltı yapacağız.

*** Kullandığınız ilaçlar varsa yanınızda getirmenizi öneririz.

*** Gezimizin bir soft trekking turu olduğunu bilerek, yanınızda ayak bileklerinizi saran, tabanları sert yürüyüş botu, yürüyüş esnasında öğle yemeğinizi, güneş kreminizi, su matarınızı, fotoğraf makinenizi, kuru çoraplarınızı, yedek t-shirt ve fanilalarınızı taşıyacağınız küçük bir sırt çantası, küçük ve rahat sırt çantanızı Kafkas dağlarının yağmurlu, sisli, güneşli havasından koruyacak bir panço, güneşten koruyan şapka veya bandana, güneş gözlüğü gibi yürüyüş esnasında gerekli olabileceğini düşündüğünüz eşyalar, güneşli günlerde dağ göllerinde, nehir gölcüklerinde veya şelalelerde yüzebileceğiniz mayo ve şort getirmenizi öneririz.

*** Sınır kapısını kimliklerimizle geçiyoruz. Geçiş sırasında üzerinde güncel fotoğrafınızın bulunduğu ve kenarı köşesi yıpranmamış, TC kimlik numarası yazan kimliklerle işlemlerimizi yapabiliyoruz. 18 yaşından küçük katılımcılarımızın yanlarında iki ebeveyni yoksa (sadece anne veya babasıyla seyahat ediyorsa) diğer ebeveynden de mutlaka noter onaylı muvaffakatname gerekmektedir. Aynı şekilde çocuk katılımcıların kimliklerinde mutlaka fotoğrafları olmalıdır.

BU GEZİDE NELER YAPACAĞIZ ?

-2 ayrı Unesco kültür mirası Svaneti ve Gelati Manastırı’nı göreceğiz.

-Avrupa’nın sürekli yaşanan en yüksek yerleşim yeri olan Ushguli’de Orta Çağ atmosferini iliklerimize kadar hissedeceğiz.

-Orta Çağ kuleleri ile ünlü Svaneti’nin baş şehri Mestia’yı keşfetmek
için bolca vaktimiz olacak.

-Gürcistan’ın en büyük saraylarından olan Dadiani Sarayı’nı gezeceğiz.

-Zugdidi şehrini göreceğiz.

-Kehergiani Dağcılık Müzesi’ni ziyaret edeceğiz.

-Muhteşem Chaladi Buzulu yürüyüşümüz olacak.

-Farklı Svan köylerine ziyaretler yapacağız.

-Ushba, Skhara, Tetnuldi gibi efsanevi zirveleri göreceğiz.

-Mazeri Vadisi yürüyüşümüz olacak.

-İsteğe göre at safari yapabiliriz.

-Nokalakevi Antik Şehri’ne ziyaretimiz olacak.

-Doğa harikası olan Gavhedili Kanyonu’nu gezeceğiz.

-Gürcistan’ın ilk başkenti Kutaisi’yi keşfedeceğiz.

-Gürcistan’ın en önemli tarihi yapılarından biri olan Bagrati Kathedral’ini ziyaret edeceğiz.

-Sataplia’da dinazorların ayak izlerini takip edeceğiz.

-Uzunluğu yaklaşık 3 km olan Promote Mağarası’nı göreceğiz.

-Sahil şehri olan Batum’da gezimiz olacak.

-Tabii ki Gürcü mutfağının enfes lezzetlerini tadacağız.

-Ve gezimiz boyunca karşılaşacağımız nefes kesen muhteşem manzaralara karşı fotoğraf makinalarımızın alev alacağından emin olabilirsiniz : )

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın