Karantinada Evde Yapılacak Şeyler

Corona Virüs döneminde Covid-19 herkesi evine hapsetmiş durumda. Kimi kendine uğraş bulabiliyorken kimiyse karantinada evde yapılacak şeyler hakkında pek bilgi sahibi değil. Dolayısıyla rutin şeyleri yapmaya devam edip duruyorlar. Halbuki karantina dönemini verimli geçirerek hem kendinizi geliştirebilir hem de can sıkıntısının önüne geçip zamanın hızlı geçmesini sağlayabilirsiniz.

1.DİL ÖĞRENİN

corona gunlerinde dil ogrenin

Bir dil bir insan diye boşuna dememişler. Karantina sürecinde mutfaktan çıkmayarak tek geliştireceğiniz yanınız vücudunuzun enine gelişmesi olur o kadar. Hatta gereğinden fazla yiyerek vücudunuzun da zarar görmesine neden olur. Bu iş bittikten, karantina sürecini atlattıktan sonra ahh vahh demenin de bir faydası olmaz. Kendinizi geliştirecek, bu zorlu sürecin sonunda size artılar katacak şeylere yönelmeniz psikolojinizi de yüksek tutmanıza yarar.

Kendimizden örneklendirecek olursak biz bu sürede İspanyolca öğrenmeye karar verdik. Yaklaşık iki hafta oldu başlayalı ve bu kadar kısa sürede ciddi yol kat ettiğimizi düşünüyoruz. Film izlerken alt yazıya bakmadan kelimeleri yakaladıkça öğrenme hevesimiz daha da artıyor.

Dil Öğrenmek ile ilgili yazımızı okuyup tavsiyelerimizi ve verdiğimiz kaynakları öğrenebilirsiniz.

2.EV DEKORASYONU

Bizi takip edenler bilir. Eve pek girdiğimiz söylenmez. Seyahatlerin sonunda çamaşır makinasını çalıştırmak ve yeni valiz hazırlamak için girerdik 🙂 Ülkeye son giriş tarihimiz 8 Mart 2020. Resmen ucu ucuna yırttık. Tabi evde vakit geçirmeye vaktimiz fazla olmadığından evi dekore etme planlarımızı da hep erteliyorduk. Bu sizler için de geçerli. Çalışma temposu ve hayatın hızına ayak uydurmaya çalışma derken vakit ayırmamız gereken şeylere vakit ayıramaz hale geliyoruz. Şimdi hazır evde oturuyor ve çok sıkılıyorsunuz o zaman gelin size evinizi nasıl dekore edeceğinize dair tavsiyelerimizi anlatalım.

-Duvarları Süsleyin: Hasır ip ve silikon ile çok uygun fiyata mal edebileceğiniz bir uğraşıdır. Hasır ipi birbirine silikonlayarak harika sepetler yapıp bunları duvara asabilir ya da yapıştırabilirsiniz. Hasır ip yerine eğer evinizde hasır tabak veya sepetler varsa bunlarla da duvarları süslemek mümkün. Ben uzun zamandır balkon duvarına bir şeyler yapmayı planlıyordum. Bu sene Filipinler seyahatimizde aldığım hasır tabakları kullanarak çok şık bir dekorasyon yaptım. İsterseniz yapacağınız ya da elinizde olan sepetleri boyayarak da süsleyebilirsiniz.

Karantinada Evde Yapilacaklar ev dekorasyonu

-Saksı, Sepet Yapın: Yine hasır ip ve silikonla yapabileceğiniz bir dekordur. Yıllar önce Çatalca yolu üzerinde topladığım sazlıklara istediğim gibi bir vazo bulamamıştım. Uzun ve cam vazo istiyordum. Acaba hasır iple saksı olur mu deyip sipariş verdim. Ve ortaya çok hoş bir vazo çıktı. Hasır ip artınca bir de sepet yapmak istedim. Son zamanlarda yatak odalarının bir köşesine dekor yapılan içine tüylü battaniye konulan sepetler biliyorsunuz oldukça moda. Evinizdeki temizlik kovalarını kalıp niyetine kullanıp hiç zorlanmadan sepetler yapabilirsiniz.

Not: Vazo ve sepetteki kullandığım hasır ip 12 mm’dir.

-Mum Yapın: Evin en güzel süslerinden biri de mum değil midir? Hele loş ışık veriyorsanız. Akşam tüm ışıkları kapatıp mum ışığında güzel bir müzik eşliğinde bir şeyler yudumlamak güzel olmaz mı? Biz bayılırız 🙂 Kafaya koydum hemen parafin, pastel boya ve stearik asit siparişimi verdim. Pastel boya ne alaka demeyin, muma renk veriyor. Evde kullanmadığım küçük kavanozlar vardı. Onların içine çok güzel mumlar yaptım. Kavanozunuz yoksa kalıp olarak Pringles kutusu ve karton bardaklar kullanabilirsiniz.

karantinada evde yapilacaklar listesi mum yapin

-Makrome Örün: Bakıldığında karma karışık görünüşü olan makroma örgüsü aslında sanıldığından daha basittir. Youtube’da örnek örme tekniklerine bakarak bunlara göre yaratıcılığınızı ön plana çıkarıp harika makromeler yapabilirsiniz. İnternette makroma ipleri satılıyor. Ben fotoğraftaki makromeyi 3 mm ip ile yaptım. Daha büyük ve daha tok olmasını istiyorsanız 5 mm de kullanabilirsiniz.

3.FAZLALIKLARDAN KURTULUN

Eminiz herkesin evinde gereksiz bir dünya fazlalık vardır. O fazlalıklardan herhangi bir şey elimize geldiği zaman “dur ya belki lazım olur, atmayayım” diyorsunuzdur. Hazır evde oturuyorken bir kaç gününüzü verip evdeki fazlalıklarınızdan kurtulmanın tam zamanı. Yine lazım olur ya dursun dediğiniz vakit kendinize hemen şu soruyu sorun “bunu en son ne zaman kullandım”. Eğer sorunun cevabı bir yıldır kullanmadımsa hemen atın gitsin. Bir yıldır kullanmadığınız, elinize almadığınız şeyi emin olun bir daha kullanmayacaksınız.

4.DOLAPLARI TEMİZLEYİN

karantinada dolap temizligi

Dolap temizliği için en güzel zamanlama. Kıştan yeni çıkmışsız yaz gelmek üzere ne güzel. Kışlıkları kaldırıp yazlıkları temiz temiz dolaplara yerleştirme zamanı. Bunu yaparken eskilerden de kurtulma zamanı. Kullanılmayan ıvır zıvırda yaptıklarımın aynısını kullanmadığım eşyalar için de uyguluyorum. Son bir kaç yıldır üzerime geçirmediğim eşyalar varsa bir güzel paketleyip hem fazlalıktan kurtulmuş hem de olmayanlara yardımcı olmuş oluyorum. Bir taşta iki kuş 😉

5.SPOR-YOGA YAPIN

karantinada evde spor yapin

Yalan söyleyecek değiliz ikimizin de sporla arası hiç yok. Belki de sık seyahat ettiğimizden yıllardır fırsat bulamadığımız içindir. Ya da tamamen bahane uyduruyoruz 🙂 Ama evde oturmanın sonu iyi olmayacağı için spora ve yoga başladık.

6.MEDİTASYON YAPIN

Sakin ve farkındalıklı günlerden biri ile güne başlayabilirsiniz. Nasıl mı? Tabi ki evde olduğumuz ve hepimizin sahip olduğu bol vakti meditasyonla değerlendirerek. Lâtince “meditatio” kelimesinden türetilmiş, sözcük anlamıyla “derin düşünme”, “iç huzur” anlamına gelen meditasyon; batı ülkelerinde doktorların rahatlamak amaçlı tıbben kabul ettiği bir teknik zaten. Birçok kültürde ve dinde uygulanan bu manevi arınma yöntemi inanç sistemlerine göre (Hindistan-Budizm, İslamiyet-Tefekkür, Zen-Japonya, Çin-Taoizm, Bön-Tibet) uygulama olarak farklılıklar gösterse de kişisel olarak vardığınız mükemmel sonuç aynı. Aslında hayatın her anında arabada, evde, işte, doğada, uyku öncesi, stresli, kaygılı, öfkeli vs. hissettiğimiz her durumda birkaç dakikamızı ayırarak yapabileceğimiz basit ve keyifli bir yöntem. Tam da hepimizin stres azaltmaya, stresi yönetmeye, iç huzuru yakalamaya ve farkındalığı arttırmaya en çok ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde pozitif olmak, derin düşünmeyi sağlamak için harika bir zaman. Derin düşünme derken kendinizi sorgulamaktan bahsetmiyoruz:) Amaç yaptıklarımızı, tepkilerimizi ya da hislerimizi yargılamak değil, doğru ve tarafsız bir şekilde gözlemlemek. Sevmediklerimizi, istemediklerimizi hayatımızdan çıkartmak 🙂 Biz telefonumuza indirdiğimiz bir meditasyon programından faydalanıyoruz. Beraberinde sessiz bir oda, rahat hissettiğiniz bir koltuk ya da sandalye ve varsa hoş kokulu bir tütsü manevi arınmaya başlamak için yeterli. Normal hayatımıza döndüğümüz o günleri daha anlamlı ve farkında olarak yaşamak için de güzel enerji depolamaya devam edeceğiz. Sizler de kendinize bu deneyimi yaşatın.

7.KİTAP OKUYUN

Karantinada Evde Yapıiacaklar kitap okuyun

Aslında bu süreç kendimizi geliştirmek, daha çok öğrenmek için en iyisi. Gün içerisinde kendinize belirleyebileceğiniz bir saatte mutlaka düzenli kitap okumaya özen gösterin. Kitap okumak normal hayatınızda bir alışkanlık değilse iş, ev stresi, hayatın koşturmacası derken kitap kapağını açmaz oluyoruz. Evde oturduğunuz bu sürede kitap okumaya zaman ayırabilirsiniz.

Yeri gelmişken kitap önerilerimizi vermek istiyoruz.

-Uçurtma Avcısı (Khaled Hosseini)

-Ramses (Christian Jacq)

-Martin Eden (Jack London)

-Alamut (Wladimiz Bartol)

-Gazap Üzümleri (John Steinbeck)

-Amin Maalouf Kitapları

8.BELGESEL VE FİLM İZLEYİN

en iyi belgeseller ve filmler

İzole yaşadığımız günleri kendimiz adına daha verimli değerlendirmek için günün belirli saati belgeseller ve kaliteli filmler izleyebilirsiniz. Bir çok arkadaşımızla konuştuğumuzda “tüm filmleri izledim, izleyecek bir şey de kalmadı” dediklerine şahit oluyoruz. Sıkıntıdan tüm gün film ya da belgesel izlemek de pek akıl karı değil. Evde kaldığınız sürede bir şeye odaklanmak yerine zamanı yapılacak şeylere bölmeniz verim açısından en önemlisidir. Örneklendirmek gerekirse; tüm gün film izlemek yerine gün içinde bir saat belirleyip sadece o saatlerde film ya da belgesel izlemenizi öneriyoruz. Zaman ayarlamasını yukarıda verdiğimiz tüm tavsiyeler için yapmalısınız. Böylece gün içerisinde çok şey yapmakla kalmayacak size verim de katacaktır. Listelediğimiz En İyi Belgeseller ve Filmler yazımızı okuyarak tavsiyelerimizi inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here