En İyi Belgeseller Ve Filmler

Covid-19’dan can sıkıntısına karşı yeni yazımızla karşınızdayız. Biliyoruz hepiniz izleyeceğiniz dizileri, filmleri çoktan izleyip artık sıkılma aşamasına geçtiniz bile. İşte tam da boş boş şeyler izlemek yerine dünya hakkında, ülkelerin tarihi hakkında bilgiler ve bir yandan keyif almak için sizlere en iyi belgeseller ve filmler listesi hazırladık.

ARFİKA BELGESELLERİ

1.WHITE MASSAI – (2005)

Tür: Dram, Romantik

Avrupalı genç bir çift Afrika’ya tatile gitmeye karar verir. Ancak Carola sevgilisiyle dönmeyip aşık olduğu kabile üyesi Lemaliana ile birlikte kalma kararı alır. Evlenirler ve çocukları olur. Ama bu Carola’nın hayatını kolaylaştırmaz. Üzerine kocası Lemaliana’nın kışkançlığı artınca Avrupa’ya geri dönme kararı alır. Film gerçek bir hikayeden esinlenilmiştir. Eğer Afrika’ya gitme planlarınız varsa ya da ilgi duyuyorsanız izlemenizi önereceğimiz bir filmdir.

2.BİRİNCİ SINIF / THE FIRST GRADER (2010)

Tür: Dram, Romantik

Yine gerçek bir hikayeden esinlenilerek yapılmış bir filmdir. 84 yaşında Kenyalı Kimani Maruge’nin ilkokula gidip okuma yazma öğrenmek istemesiyle başlıyor hikaye. Kimani Maruge yıllar süren özgürlük savaşının bitmesinden yıllar sonra hükümetin 2002 yılında eğitim ücretsiz olacağı kararını duyurmasıyla Kimani okula gitmeye karar verir. müthiş bir başarı hikayesidir. Konuyu tamamen anlatmıyoruz. Sadece şunu açıkça söylemek isteriz ki filmi izlerken mutlaka peçetelerinizi hazırlayın. Filmi kesinlikle sonuna kadar izlemelisiniz.

3.FİLDİŞİ OYUNU (2016)

Tür: Belgesel

Fillerin dişleri için nasıl katledildiklerini konu alan belgeseldir. Fildişi ticaretinin nasıl işlediğini, fillerin bu ticaret uğruna nasıl katledildiklerini çok güzel bir şekilde anlatan belgeseli mutlaka izleyin.

JAPONYA BELGESELLERİ – FİLMLERİ

1.BİR GEYŞANIN ANILARI (2005)

Tür: Dram, Romantik

Yoksul bir ailenin kızının geyşaların çalıştığı yerde işe başlayıp mükemmel bir geyşa olmasını anlatan bir film. Sayuri isimli geyşanın hikayesi ile geyşaların yaşamlarının nasıl olduğunu gözler önüne sermektedir.

2.JIRO DREAMS OF SUSHI (2011)

Tür: Belgesel

Jiro Ono, 85 yaşında bir sushi ustasıdır. Ve Sukiyabashi Jiro isimli üç yıldızlı Michelin restoranının sahibidir. Tokyo’nun merkezinde küçücük dükkanda aylar öncesinden rezervasyonsuz girmenin imkansız olduğu restaurantın nasıl bu hale geldiği, sushilerin nasıl yapıldığı ve tüm incelikleri anlatan güzel bir belgesel.

KAMBOÇYA BELGESELLERİ – FİLMLERİ

1.ÖNCE BABAMI ÖLDÜRDÜLER – NETFLIX (2017)

Tür: Dram, Biyografik

Film, 2000 yılında Loung Ung isimli yazarın yazmış olduğu kitaptan uyarlanmış ve yönetmenliğini Angelina Jolie yapmıştır. Kamboçya’nın tarihindeki en kötü dönemini olan Kızıl Khmerleri konu alan filmde Kızıl Khmer’lerin Kamboçya halkına yaptığı zulmü anlatan Kamboçya tarihi hakkında fikir sahibi olmanıza yardımcı olacak bir film.

TAYLAND BELGESELLERİ – FİLMLERİ

1.KWAI KÖPRÜSÜ (1957) – IMDb 8,1

Tür: Drama, Savaş

Burma’daki Japon esir kampının komutanı olan Saito’nın Japonlar’dan aldığı emir gereği cephaneleri birlikle daha kolay ulaştırmak için İngiliz Albay Nicholson ve askerlerine bir köprü inşa ettirmesini konu alıyor. Albay Nicholson da karşısındaki komutan Saito’yu alt edebilmek için askerleriyle birlikte Kwai köprüsünü inşa ederler.

DİĞER BELGESEL VE FİLMLER

1.SAMSARA (2011) – IMDb 8,5

Tür: Belgesel

Sanskritçe kelime olan “Samsara” nın anlamı hayatın sonsuz çarkıdır. Baraka belgeselinin devamı niteliğindeki Samsara 25 ülkede yaklaşık beş yılda çekilmiş muazzam bir belgeseldir. Belgeselde konuşma yerine baştan sona müzik vardır. Dünya’da akla gelebilecek hemen hemen her yere yer verilmiştir. Kutsal mekanlar, endüstri merkezleri, doğal güzellikler, insanlar vb.. Ama en önemlisi insanlığın gelmiş olduğu hastalıklı durumu gerçekçi biz gözle ortaya koyan hayatınızdaki en değerli belgesellerden biri olmaya adaydır.

2.OUR PLANET – NETFLIX (2019)

Mini dizi şeklinde yayına alınan en son belgesellerden biri olan Our Planet dünyanın çarpıcı güzelliklerini gözler önüne sererken bir yandan küresel ısınmaya dikkat çekmektedir. Yapımcılığını Alastair Fothergill ve Keith Scholey’in üstlendiği ve sunumunu ise doğa tarihçisi David Attenborough’un yaptığı belgesel mutlaka izlenmesi gerekenler listenize girmeli.

 Tür: Belgesel

3.TALES BY LIGHT – NETFLIX (2015)

Tales by Light belgeseli ile dünyanın duyulmamış yerlerine seyahat etme imkanı bulacaksınız. Özellikle fotoğrafçıların izlemesi gerekiyor. Oturduğunuz yerden hem dünyayı gezecek hem de muhteşem görsellere hayran kalacaksınız.

Tür: Belgesel

4.A PLASTIC OCEAN – NETFLIX (2016)

Tür: Belgesel

Craig Leeson isimli gazetecinin belgelediği belgeselin çıkış noktası nadir görülen Mavi Balina’yı aramasıyla başlıyor. Mavi balinayı ararken okyanustaki plastikleri görmesiyle serbest dalışçı, araştırmacılar ve bilim insanları bir araya getirerek ortaya şahane bir ekip çıkarıyor. Oluşturduğu ekiple dört yıl boyunca dünyanın çeşitli noktalarına giderek okyanuslardaki plastikleri gün yüzüne çıkarıyor.

5.MERCAN PEŞİNDE / CHASING CORAL – NETFLIX (2017)

Tür: Belgesel

Bu belgeselde dünyada mercanların aslında ormanlar kadar önemli olduğu, küresel ısınmanın okyanuslardaki mercanları ne kadar etkilediğine kadar pek çok can alıcı ve gün yüzüne çıkarılması gereken bilgileri öğrenebileceğiniz bir belgesel filmdir.

6.CHASING ICE – NETFLIX (2012)

Tür: Belgesel

James Balog isimli doğa fotoğrafçısının kurduğu Extreme Ice Survey isimli kuruluşunun iklim değişikliği ve bunun buzullar üzerinde etkisini göstermek amacıyla yapmış olduğu muazzam bir belgesel.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here