Corona Virüsü, Çin yeni yılından hemen önce Aralık 2019’da Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan kimsenin bilmediği bir virüs türü. Corona virüsünün ortaya çıktığı sıralar biz son Filipinler turumuzu gerçekleştirmek için toplam 17 kişiyle Filipinler’deydik. Daha bir hafta öncesinde hiçbir şey yokken tam bir hafta sonra tekrar aynı ülkeye aynı adalara gittiğimizde gördük ki Corona Virüsüne karşı önlemler alınmaya başlanmış bile. İşin doğrusu virüsün ciddiyetini tam anlayamamıştık. 23 Ocak 2020 tarihine kadar Çin’in Wuhan şehrinde Corona Virüsünden kaynaklı ölümler başlamıştı bile. 23 Ocak itibariyle şehir karantinaya alındıktan sonra artık virüsün ciddiyeti tüm dünya tarafından bilinir hale geldi. Ancak Wuhan şehrinin karantinaya alınması Corono Virüsünün yayılmasını engellemedi. Şu an virüsten en çok etkilenen ülkeler başta Çin olmak üzere İtalya, İran, Güney Kore, İspanya, Fransa ve Almanya’dır.

CORONA VİRÜSLER

İnsanlarda ve hayvanlarda enfeksiyon etkeni olarak karşılaşılan virüstür. Aslında yeni çıkan bir virüs değildir. Sars-Cov (2003) ve Mers-Cov (2012) virüsünü yapan da aslında Corona virüslerdir. Virüslerin farklı taşıyıcıları var. Mesela domuz, yarasa, kedi gibi hayvanlarda bu virüs görülebilir. 

Corona Virüsler aslında üst solunum yolu enfeksiyonuna yol açarlar. Yani biz kış aylarında grip olduğumuzda bunun sebebi zaten corona virüsler nedeniyle gerçekleşir.

Mevsimsel griplerde ölüm oranları genelde 60 yaş ve üstünden etkilidir. Corona virüste de baktığımızda ölüm yaşı yine yukarıda seyretmektedir.  Şu an corona virüsü yayılımını dikkate aldığımızda hala mevsimsel griplerin meydana getirdiği ölüm oranından yüksek değildir. Mevsimsel gripler dünya genelinde günde ortalama 1000 kişiyi öldürmektedir. Yani açıkça söylemek gerekirse şu an Corona mevsimsel gripten daha fazla öldürmemektedir. Halbuki Corona virüsü vakasından ölen kişi sayısı bugün itibariyle (11 mart 2020) 4290 kişidir.

Sars ve Mers’te ölüm oranı %10-40 arasındayken Corona virüsündeki ölüm oranı şu an %3 oranındadır.

Corona virüsü alt solunum yollarına yerleşerek orada tahribat oluşturarak zatürreye çeviriyor ve risk grubundakilerde ölüme sebep oluyor.

Corona Virüsü beklenen orandan daha yüksek yayıldığı için Dünya Sağlık Örgütü küresel acil durum ilan etti. Ebola ve kuş gribinde yaptığı gibi aynı acil durum şu an Corona virüsü için de ilan edilmiştir.

Corona virüsünün çocukları etkileyip etkilemediği hakkında kesin bilgi yok. Çünkü bununla ilgili rakamlar bildirilmedi.

Virüs’te genetik hatalar sonucu yeni virüsler de çıkabiliyor. Corona virüsünün mutasyon geçirerek Covid-19 olması gibi. Covid-19 Corona Virüsü hangi ülkelerde bulundu, kaç kişi öldü, kaç vaka var gibi Dünya sağlık örgütü güncel veri ve haritasına Arcgis sayfasından ulaşabilirsiniz.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Virüsten Nasıl Korunacağına Dair Yayınladığı Video

CORONA VİRÜSÜ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

-Maske: Maske, Corona virüsünden %100 korumaz. Eğer kişi hastaysa karşı tarafa bulaştırmamak için takılmalıdır. Ama Mart 2020 sonu itibariyle Türkiye’de dışarı çıkan herkese maske takma zorunluluğu getirildi. 

-Corona virüsü yakalanan herkesi öldürmez

-Corona virüsü akciğer, kalp, böbrek, hipertansiyon ve kanser hastalığı olanları daha çok etkiliyor.

-Corona virüsünün kuluçka süresi 14 ila 24 gün arasıdır. Eğer yurtdışından geldiyseniz bu süreçte evden çıkmamaya özen gösterin.

-Virüsten korunmak için bol bol el yıkanmalı, kimseyle öpüşmemeli, hastalardan uzak durulmalı, bulunduğunuz yeri havalandırmalı, bağışıklığınızı güçlendirmeli, dışarıda dezenfektan kullanmalısınız

11 Mart 2020 tarihinde Sağlık Bakanının açıklamasıyla Türkiye’de ilk corona virüsü vakası olduğu haberi yayınlandı.

24 Aralık 2019 tarihinde Filipinler seyahatine çıktık ve 16 Şubat’ta Türkiye’ye dönerek 3 gün sonra Küba-Meksika seyahatimiz için tekrar yollara düştük. Mart 2020 ortasında Türkiye’ye geri döndük. Filipinler, Corona Virüsü için önlemler almaya başlamışken Meksika’da çok ciddi önlemler alındığını görmedik. Hatta maske takan bir kişiye bile rastlamadık. Herkes hayatına aynı şekilde devam ediyordu. Önlemlerinizi alarak, yaşam ve sosyal alanınızı daraltmadan tedbirler dahilinde günlük yaşamınızı devam ettirin.

Bu yazımızı yazdığımız 11 Mart için durum bu şekildeydi. Ancak işler gün geçtikçe değişmeye başladı. Bugün günlerden 20 Mart ve vaka sayısı “söylenenler göre” 98 ve ölüm yine “söylenenlere göre” 3 kişidir. Artık tedbirler dahilinde günlük yaşamınıza devam edin diyemiyoruz. Tek diyebilececeğimiz #EVDEKAL

Türkiye Verileri

1.Gün: 1

2.Gün: 5

5.Gün: 18

6.Gün: 47

7.Gün: 98

8.Gün: 191

9.Gün: 359

Corona Virüsü biliyoruz tamamen yok olmayacak. Ama temennimiz yayılımının ve ölümlerin azalması yönünde. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here