Corona Günlerinde Evde Dil Öğrenin

Corona Virüsü dönemi Covid-19 salgınının tüm dünyayı avucuna aldığı bu zor günlerin üzerine bir de karantina dönemi yani sokağa çıkma yasağı başlayınca hepimizin dengesi iyice bozuldu. Zaten süreç içerisinde bir çoğumuz iş anlamında ciddi sıkıntılar içerisine girmişken hafta sonları evden çıkmama kararının alınmasıyla da (dışarı çıkmıyor bile olsak) psikolojik olarak gerilmeye başladık.

Size bu corona günlerinde sıkılmayın diye evde hem vakit geçirmek hem de size bir şey katması adına kendi yaptığımız bir şeyden örnek vermek istiyoruz. 

Konuya girmeden önce biz yine de hatırlatmamızı yapalım. Yazımızı okuyan değerli insanlar lütfen zor da kalmadıkça evinizden çıkmayın. Maddi bir sıkıntı içinde değilseniz, bir şekilde evinizi, kendinizi, ailenizi döndürebiliyorsanız zaruri ihtiyaçlarınız dışında evde çıkmayın. Evet çok zor bir süreçten geçiyoruz. Evde oturup her gün aynı rutini tekrar etmek, sürekli yemek yemek, yemek pişirmek, ev temizlemek sinir sisteminizi yıpratıyor olabilir ama bu günlerin geçip çok güzel günlerin geleceği düşüncesini kafanızdan çıkarmadan sabırla bekleyin. Hatta her ne kadar bu sürecin Mayıs ayında geçeceği hayatın normale döneceği yönünde haberler yapılıyor olsa da bizden size naçizane tavsiye siz Haziran-Temmuz’a kadar dayanın dayanabildiğiniz kadar.  

Bu zor günlerde sizleri biraz olsun keyiflendirmek adına elimizden geldiğince paylaşımlar yapıp sıkılmanızı önleyeceğiz.

KARANTİNADA DİL ÖĞRENİN

evde dil ogrenin

Bize bu karantina günlerinde gelen en güzel şey dil öğrenmek oldu. Bundan yaklaşık beş yıl önce başlayıp sonra iş güç derdine bıraktığımız İspanyolca’ya tekrar başlama kararı aldık. Eğer gerçekten bir dil öğrenme niyeti içine girdiyseniz emin olun gün içinde zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. İspanyolca için internetten indirdiğimiz pdf kitaplar ve aplikasyonlar oldukça işimize yarıyor. Bunun haricinde konuşulanı anlayabilmek için yani kuşağı da geliştirmek için mutlaka Netflix’de İspanyol dizi ve filmler izliyoruz.

Online pdf kitaplara nasıl ulaşılacağını bilmiyorsanız. Aşağıda vermiş olduğumuz linklere tıklayarak tek tıkla kitapları bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Diğer bir tavsiyemiz ise Netflix izlerken mutlaka ispanyolca alt yazıyı açmanızdır. Hem konuşulan İspanyolca dili duyacak hem de İspanyolca alt yazıyı takip edebileceksiniz. Tamam da hiçbir şey anlamadıktan sonra ne önemi var diyenler için bir önerimiz var. Chrome’a Language Learning with Netflix eklentisini yükleyerek İspanyolca alt yazının haricinde bir de Türkçe altyazı görebileceksiniz.

Netflix ile İspanyolcanızı geliştirmek için tavsiye ettiğimiz dizi ve film listesi aşağıdadır;

-Las Chicas del Cable

-Elite

-Toy Boy

-La Casa de Las Flores

-Toc Toc

-Soltera Codiciada / Ayrılık Acısıyla Baş Etmek

-VISaVIS

-La Casa de Papel -Narcos

İspanyolca gramer ve alıştırma kitapları da yine aşağıda listelenmiştir;

Basic Spanish

Learning Spanish

Spanish Grammer

Bu süreçte yabancı dili kendiniz öğreneceğiniz için ek bir takım verilere ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu durumda imdadınıza dil öğreten uygulamalar yetişiyor.

  • Duolingo
  • Busuu
  • Fluencia

Tüm bunlar haricinde okuma ihtiyacı için hikaye kitapları okumanızı öneririz. Kitap okuyabileceğiniz en güzel ve yararlı kaynaklardan biri Grimmstories sayfasıdır. Hikayenin İspanyolca ve Türkçe çevirilerini aynı anda okuyabilirsiniz. Gutenberg ve E-Stories sayfasından da yine okumanızı geliştirebilirsiniz.

Beginner seviyesindeki hikayeler;

Estrellita de Oro

La Llorona

La Siguanaba

La Ratita Presumida

Garbancito

Yukarıda verdiğimiz kaynaklar haricinde gün gün nasıl ilerlemeniz gerektiğini söyleyecek olursak sizler için vereceğimiz önerileri tek tek uygulamanız gerekmektedir.

-Kelime ezberleyin. Ne kadar çok kelime bilginiz olursa o kadar çok anlar ve rahat cümleler kurabilirsiniz.

-Sosyal medyada İspanyolca paylaşımlar yapan hesapları takip edin.

-Gramer çalışın (geniş zaman, gelecek zaman, şimdiki zaman ve geçmiş zaman ilk etapta işinizi oldukça görür). Birden gramer’e yüklenmeyin. Kafa karışıklığına sebep olur. Aceleye gerek yok. Yavaş yavaş ve sindire sindire öğrenmek her zaman en iyisidir.

-Her gün yaptıklarınız şeyleri kağıda dökün. Mesela gün içerisinde yaptığınız şeyleri 3 cümle ile anlatın. Gün geçtikçe cümleleri uzatın.

-Youtube’da altyazılı şarkılar dinleyin. Youtube kanallarını izleyin.

-Her gün mutlaka seviyenize uygun text ya da hikaye okuyun.

-Telefon ve bilgisayar dil ayarını değiştirin.

-Her gün film veya dizi izleyin.

Umarız dil özellikle İspanyolca öğrenecek olanlara katkımız olmuştur. Biz karantina sürecinde dil öğrenmek için ne yapıyorsa her şeyi size bir bir anlatmaya çalıştık. Bu kaynaklara ek olarak sizin de bize ve okuyuculara önerecekleriniz olursa lütfen yorum olarak yazın. Bir sonraki yazıya kadar hoşçakalın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here