2019-2020 eğitim yılı ara tatilleri ne zaman, sömestr tatili ne zaman başlıyor, okullar ne zaman kapanıyor sorularına cevap vermekle kalmayacak, çocuklarınızın tatile girdiği dönemlerde en uygun tatili nerede ve nasıl yaparsınız bunlar hakkında da tavsiyeler vereceğiz.

2019 – 2020 eğitim yılı ara tatilleri aşağıdaki gibidir;

– İlk ara tatil : 18-22 Kasım 2019 (haftasonunu da sayarsak toplam 9 gün dolu dolu tatil var)

– Yarı yıl tatili : 20-31 Ocak 2019 (haftasonlarıyla birlikte toplam 16 gün)

– İkinci ara tatil : 6-10 Nisan 2019 (haftasonunu da sayarsak toplam 9 gün)

– Yaz tatili : 29 Haziran 2019 tarihinde başlayacak. Ve 11 hafta sürecek.

Yeni model tatil sistemine göre okullar bir hafta erken açılıp bir hafta geç bitecektir. Bize göre çocuklara arada nefes aldıran bir yöntem olduğu için ara tatil sisteminin uygulamaya konulması oldukça mantıklı. Çünkü bu sistem öncesi çocuklar yalnızca sömestr tatili ve yaz tatili dönemi içerisine giriyordu. Halbuki şimdi bu iki tatilin haricinde iki ara tatilin eklenmesiyle çocukların da kafasını derslerden kaldırması için güzel bir fırsat.

ÇOCUKLA TATİLDE YAPILAN YANLIŞ

Çevremizde çocuklu aileler ile konuştuğumuzda hemen hemen bir çoğu beş yıldızlı tatil köylerini tercih ettiğini söylüyor. Bunun altında yatan en büyük neden tatil köylerinde çocuklarla ilgilenen animatörler ve değişik animasyonların sergilenmesi sayesinde çocuklarla ilgilenmek zorunda olmamalı, kendilerinin bir nevi kafa dinlemelerini sağlamak için yaptığı tatildir.

Halbuki tam aksine çocukları animatörlerle eğlendirmek yerine ortak yapacağınız bir aktivite sayesinde birlikte eğlenmek ve vakit geçirebilirsiniz. Çünkü bir çocuk ailesiyle ne kadar fazla vakit geçirir ve ortak bir şeyler yaparsa o kadar mutlu olur. Beş yıldızlı tatil köylerine kesinlikle karşı değiliz. Ama bunun sürekliliğe binmesine karşıyız.

ÇOCUKLARINIZA DÜNYAYI GEZDİRİN

2008 yılından bu yana yurtdışını geziyoruz. Ve gün geçtikçe çocuklu ailelerin ne kadar çok gezdiğini gözlemleme şansımız oldu. Bugüne kadar hiçbir çocuktan rahatsızlık duymadık. Ama Türkiye’de tatile çıktığımız zaman inanın çocuklardan rahatsız oluyoruz. Çünkü ebeveynler çocukları tatilde her türlü yaramazlığı ve şımarıklığı yapabilir iznini veriyor. Sanki tatilde olan sadece kendileriymiş gibi. Etrafındaki insanların huzurunu umursamaz bir halde gürültü yapmaktan geri kalmıyorlar. Yurtdışında her türlü konaklamayı yaptık. Yeri geldi tatil köylerinde de kaldık. Ama Türkiye’deki o çocuk çığırtmasını duyduğumuz çok ender olmuştur.

Beş yıldızlı tatil köylerinde tatil yapmakla yurtdışına çıkarak dünyayı çocuğa gösterdiğiniz zaman çocuğunuzun yaşıtlarına göre daha olgunlaşacağı muhakkak. Çocuğunuz yurtdışına çıkmakla yeni insanlarla tanışacak, yeni kültürler görecek, değişik yemekler tadacak, her türlü ulaşım aracına binecek, uçak seyahati yapacak, doğayı yakından tanıyacak ve daha pek çok şeye şahit olacak. Tüm bu deneyimler çocuğunuzun daha sakin, sabırlı ve kültürlü olması için ana sebepler.

Ama biz çocuklarımızdan önce kendi konfor ve tatilimizi düşündüğümüz için bunu en kısa yoldan beş yıldızlı otellere giderek halletmek isteriz.

Tamam iyi hoş yazmışsınız da çocukla hangi ülkeye gideceğiz, gidersek oralarda neler yapacağız gibi aklınızda sorular olabilir.

Gideceğiniz ülkelerde çocuklarınızla yapabileceğiniz ve çok keyif alacağınız aktivitelere örnekler;

Tayland’da fillerle çamur banyosu yapıp, onları yıkayabilirsiniz, yemek kurslarına katılabilirsiniz,

Filipinler’de balina köpekbalığı ile yüzebilirsiniz, kanyonlarda çocuklarınızla atlayıp-zıplayabilirsiniz, zipline’a yapabilirsiniz (Türkiye’dekilerle kıyas kabul olmayan zipline’dan bahsediyoruz), dünyanın en küçük hayvanı tarsier’leri görebilirsiniz,

Ürdün’de çölde develerle safari yapabilirsiniz, Ölüdeniz’de suyun üzerinde yatabilirsiniz, Petra gibi bir dünya harikasını gezebilirsiniz,

Bali’de maymun ormanında maymunlarla selfie çekilebilir, tropik adalarında denize girebilir ya da envai çeşit renkli balıklarla ve deniz kaplumbağalarıyla yüzebilirsiniz,

Hindistan’daki yaşama tanıklık edip, Varanasi’de Hinduizm’i daha iyi anlayabilirsiniz,

Afrika’da yapacağınız safari ile hayvan sevgisini çocuklarınıza aşılayabilirsiniz,

Hong Kong’daki sayısız tema parklarında çocuklarınızla eğlenebilirsiniz, hatta emin olun siz onlardan daha çok eğleneceksiniz,

Japonya’da teknolojiyi yakından görebilir, hızlı tren yolculuğu ile bu deneyimi yaşabilir,

Liste aslında o kadar uzar ki yeter ki siz ebeveyn olarak çocuklarınızla tatile çıkmaya karar verin. Hatta çocuklarınıza gideceğiniz ülkede neler yapılabilir gibi bir liste çıkarması için görev verebilirsiniz. Bu hem çocuğunuzun araştırma kabiliyetini güçlendirir. Hem de onu seyahate daha çok teşvik eder ve sorunluluk bilinci verir.

İLK ARA TATİL

İlk ara tatil kasım ayında olduğu için bu dönemde çocuklarınızla Ürdün’e, kuzey ışıklarını görmek için Norveç’e, Küba’ya, Amerika’ya, Fas’a, Güney Avustralya’ya gidebilirsiniz.

YARI YIL TATİLİ

Yarı yıl tatili Ocak ayında olduğundan eğer Uzak Doğu’ya gidecekseniz mevsim olarak en uygun ülkeler Filipinler, Tayland, Kamboçya ve Vietnam’dır. Malezya ve Endonezya bu dönemde muson dönemine girdiğinden yağışlıdır.

YAZ TATİLİ

Haziran itibariyle uzun soluklu tatil dönemine girildiği için yazlığınız varsa yazlığınıza gidebilirsiniz. Ayrıca bu dönem yani Haziran-Temmuz-Ağustos ayları Endonezya ve Malezya için en iyi dönemlerdir. Yaz dönemi Afrika’daki Masai Mara Milli Parkında büyük göç gerçekleşmektedir. Binlerce hayvanın saat yönünde yıl boyunca gerçekleştirdiği göçe şahit olmak için en iyi dönem olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Summary
Article Name
2019-2020 EĞİTİM YILI TATİLLERİ NE ZAMAN
Description
2019-2020 eğitim yılı ara tatilleri ne zaman, sömestr tatili ne zaman başlıyor, okullar ne zaman kapanıyor ve tatil önerileri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here