SEARCH

Malezya Ne Zaman Gidilir

Malezya Ne Zaman Gidilir

Uzakdoğunun turistik ülkesi neresi diye soracaksınız olursanız Malezya ilk 10’a girmeyi başarmıştır. Malezya tropik bir ülke olmasına rağmen ne zaman gidilir sorusunu sormak ve bunu cevabını bilmek oldukça önemlidir.

Malezya tropik iklime sahip olmasıyla yıl boyunca sıcaklık 21 ila 32 derece arasındadır. Ama tatilinizin zehir olmaması için bu hava sıcaklıklarına aldanmamak gereklidir. Yahu bu nasıl tropikliktir dediğinizi duyar gibiyim. Güneydoğu asya ülkeleri ne yazık ki tropik ikliminden ötürü fazla yağış aldığı için sizin için çok önemli ve kısıtlı süreniz olan tatilinizde bu dönemleri iyi araştırmalısınız.

malezya ne zaman gidilir1

Biliyorsunuz ki Malezya yarımada ve Borneo adasından oluşmaktadır. Yarımada da hava güllük gülistanlıkken Borneo’da muson yağışları yağabiliyor. Öncelikle karar vermeniz gereken şey Malezya’nın hangi bölgesine gideceğiniz olmalıdır.

Malezya Yarımada Bölgeleri

Orta Bölge : Kuala Lumpur,  Selangor, Putrajaya

Güney Bölge : Negeri Sembilan, Melaka, Johor

Batı Bölge : Perak, Penang, Kedah, Perlis (Langkawi, Penang, Pangkor)

Doğu Sahilleri Bölgesi : Pahang, Terengganu, Kelantan (Kuantan, Tioman Island, Perhentian Islands, Terengganu, Redang and Kota Bharu)

Doğu Malezya Bölgesi / Borneo Adası : Sarawak, Sabah, Labuan

malezya ne zaman gidilir2

Yarımada Malezya’da Hava Durumu

Listelemeden önce hava durumu hakkında genel bilgi vermek gerekirse Malezya yıl boyunca sıcak ve oldukça nemli bir ülkedir. Doğu bölgesi için yağışlı dönem Kasım ila Şubat arasıdır. Batı bölgesi içinse yağışlı dönem Nisan ila Ekim ayları arasıdır.

?Ocak ve Şubat : Orta, güney ve kuzey bölgelerinde hava çok güzel olup doğu sahillerinde çok kötüdür.

?Mart, Nisan, Mayıs : Yarımadanın tüm bölgelerinde hava çok güzeldir.

?Haziran : Batı kıyısında yer alan Lankgawi, Pangkor ve Penang için ideal bir dönem değildir. Ancak diğer bölgeler için bu dönem gayet güzeldir.

?Temmuz, Ağustos, Eylül : Yarımadanın tüm bölgelerinde hava çok güzeldir.

?Ekim, Kasım, Aralık : Doğu sahilleri (Kuantan, Tioman adası, Perhentian adaları, Terengganu, Redang ve Kota Bharu) için sezon sonudur. Kalan diğer bölgeler için hava güzeldir. Özellikle kasım ve aralık ayları Langkawi için en iyi dönemdir.

Gelelim Borneo bölgesine. En nemli ve yağışlı dönem Kasım – Şubat ayları arası yoğun bir şekilde görülmektedir. Bu bölgenin en güzel dönemi Mayıs – Eylül arasıdır.

?Ocak : Borneo bölgesi için tavsiye edilmeyen bir aydır.

?Şubat : Borneo’nun en kuzeyinde hava güzel olup güney ve orta kesimlerinde kötüdür.

?Mart – Ekim arası : Borneso adasının tüm bölgeleri için hava çok güzeldir. Özellikle Haziran – Eylül arası top dönemidir.

?Kasım : Ne çokiyi ne çok kötü bir dönemdir. Ama gidilebilir.

?Aralık : Borneo genelinde hava kötüdür. Gidilmesini tavsiye etmiyoruz.

Karayiplerde bir ada ülkesi olan Küba'ya sık sık turlar düzenlenmektedir. Küba Turu

You May Also Like

Leave a Reply